Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silnici skrz Zlín a víc domů mohou obyvatelé připomínkovat naposledy

  11:55aktualizováno  11:55
V pondělí a úterý se ve Zlíně budou konat veřejná projednávání nového územního plánu. Lidé tak budou mít poslední možnost ho ovlivnit. Plán řeší hlavně novou silnici přes Zlín, stavební plochy pro bydlení a rozšíření lyžařského svahu nad Domem umění.
V územním plánu se bude projednávat i rozšíření sjezdovky nad městem.

V územním plánu se bude projednávat i rozšíření sjezdovky nad městem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Nejvýraznější bod územního plánu, který se bude projednávat v aule zlínské univerzity, je takzvaná pravobřežní komunikace, o které se mluví už řadu let a má vést přímo přes některé části města. "Pravobřežní komunikace by mohla odlehčit centru a zbavit ho množství aut. To je její smysl," uvedla náměstkyně zlínského primátora Eva Štauderová z hnutí M. O. R.

Trasa "pravobřežní" komunikace

V návrhu územního plánu dnes vede nová cesta přes Louky a Prštné po pravém břehu Dřevnice. Na křižovatce ulic Gahurova a K Pasekám pod Jižními Svahy má vzniknout velký dopravní uzel. Odtud by měla cesta přejít přes Dřevnici a mezi řekou a kolejemi pokračovat směrem na Cigánov. Tady by opět překročila řeku a navázala na současnou Sokolskou ulici.

Za roky, kdy se o silnici uvažuje, prošla už několika změnami. "Asi nejzásadnější je, že se na ní už nepočítá s tunely, o nichž se dříve mluvilo," upřesnila Štauderová. Jenže tento plán má i svá úskalí. Kvůli cestě by se musely zbourat až desítky budov. Kromě rodinných domků také některá sídla firem. Třeba právě v Prštném.

"Zatím se o cestě pořád jenom mluvilo. Věřím, že zůstane jenom na papíře. Jinak by to pro nás byla katastrofa," myslí si Jana T., která bydlí v rodinném domě v Prštném.

Majitelé nemovitostí, které stojí v pásmu, jež územní plán zabírá pro novou cestu, mají ale i tak smůlu. Pokud tento návrh projde, bude pro ně platit stavební uzávěra, takže nebudou moci ke svým domům přistavovat ani je opravovat.

Řešením by byl tunel od Jižních Svahů

Ve hře jsou ale možná stále také tunely, s nimiž se počítalo v jedné z dřívějších variant. Alespoň podle bývalého radního a současného zastupitele ODS Zdeňka Blažka. Ten preferuje tunel, který by začal v kopci pod Jižními Svahy a vyústil by u Burešova. Námitky, že by to bylo drahé, nebere.

Veřejné projednávání

Projednávání územního plánu se bude konat v aule zlínské univerzity v budově U2, Mostní 5139.

Pondělí 21. března, 17 hodin Malenovice, Louky, Prštné, Mladcová, Příluky, Lhotky, Salaš, Zlín

Úterý 22. března, 17 hodin Kudlov, Jaroslavice, Kostelec, Štípa, Velíková, Lužkovice, Klečůvka

"Tunely se dělají všude. Je to dopravní řešení na desítky let dopředu. V tunelu by mohly být třeba jen dva jízdní pruhy," myslí si Blažek. Otázkou ale je, jestli by na ně stát našel miliardy korun. V návrhu územního plánu se počítá také třeba s obchvatem Zálešné a rozšířením Březnické ulice ze Zlína.

Dalším velkým tématem územního plánu jsou plochy pro bydlení. Jinými slovy místa, kde by měly vyrůst nové rodinné domy a bytovky. Radnice už obdržela řadu požadavků od lidí i firem, kteří by je chtěli.

Ploch pro bydlení je v návrhu územního plánu asi 250 hektarů. Největší jsou třeba v okolí Prštného, na Kudlově anebo v Přílukách. Tam jsou hned dvě. Některým místním lidem se to ale moc nelíbí. Podle nich jsou Příluky zastavěné až příliš.

Zelení se bojí kolapsu kanalizace

Třetím důležitým bodem je rozšíření lyžařského svahu nad Domem umění. Majitel lyžařského areálu Michal Cepek by tam chtěl vybudovat přes sedm set metrů dlouhou sjezdovku, čtyřsedačkovou lanovku, hotel nebo obří U-rampu pro snowboardisty. Jde o investici za 1,4 miliardy korun.

"Projekt i peníze mám. Svazuje mi ruce jen to, že zatím není schválený územní plán," řekl Cepek. Jeho záměr se ale nezamlouvá ekologům. Vadí jim, že by moderní lyžařský areál příliš zasáhl do krajiny. Za oběť by mu padla řada stromů a podle aktivistů by lidí v okolí čelili velkému hluku i světelnému smogu.

"Navíc by při tání sněhu mohl nastat kolaps kanalizace," obává se Martin Davidov ze Strany zelených. Cepkův projekt ale už schválil odbor životního prostředí krajského úřadu. Takže teď už záleží jen na tom, zda bude územní plán schválen v této podobě.

Zástupci radnice si v pondělí a úterý vyslechnou připomínky občanů, a pokud je budou považovat za relevantní, zapracují je do územního plánu. Což by jeho schválení oddálilo. Jestli námitky lidí odmítnou, můžou o něm ještě do léta rozhodnout zastupitelé.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Holešov jde s dobou, turistům pořizuje dobíjecí stanice pro elektrokola

Dobíjecí stanice elektrokol a mobilních telefonů v Holešově.

Dobíjecí stanici pro elektrokola a mobilní telefony zprovoznili na samém začátku turistické sezony v Holešově. Zájemci...

Zlínští kandidáti na senátora mají na kampaň od 50 tisíc korun do milionu

Referendum o Vřídelní kolonádě se v Karlových Varech uskutečnilo v lednu spolu...

Před doplňujícími senátními volbami na Zlínsku, které se uskuteční 18. a 19. května, bude většina kandidátů sázet na...

Turisté porušují zákaz vstupu, na beskydské Kněhyni ruší vzácné ptáky

Pohled na dva beskydské vrcholy - vlevo Kněhyně, vpravo Čertův mlýn. Foceno z...

Zábradlí, zátarasy z kmenů ani varovné tabule je neodradí. Turistů, kteří přes hrozbu pokuty míří na vrchol Kněhyně...

Najdete na iDNES.cz