Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silnici skrz Zlín a víc domů mohou obyvatelé připomínkovat naposledy

  11:55aktualizováno  11:55
V pondělí a úterý se ve Zlíně budou konat veřejná projednávání nového územního plánu. Lidé tak budou mít poslední možnost ho ovlivnit. Plán řeší hlavně novou silnici přes Zlín, stavební plochy pro bydlení a rozšíření lyžařského svahu nad Domem umění.
V územním plánu se bude projednávat i rozšíření sjezdovky nad městem.

V územním plánu se bude projednávat i rozšíření sjezdovky nad městem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Nejvýraznější bod územního plánu, který se bude projednávat v aule zlínské univerzity, je takzvaná pravobřežní komunikace, o které se mluví už řadu let a má vést přímo přes některé části města. "Pravobřežní komunikace by mohla odlehčit centru a zbavit ho množství aut. To je její smysl," uvedla náměstkyně zlínského primátora Eva Štauderová z hnutí M. O. R.

Trasa "pravobřežní" komunikace

V návrhu územního plánu dnes vede nová cesta přes Louky a Prštné po pravém břehu Dřevnice. Na křižovatce ulic Gahurova a K Pasekám pod Jižními Svahy má vzniknout velký dopravní uzel. Odtud by měla cesta přejít přes Dřevnici a mezi řekou a kolejemi pokračovat směrem na Cigánov. Tady by opět překročila řeku a navázala na současnou Sokolskou ulici.

Za roky, kdy se o silnici uvažuje, prošla už několika změnami. "Asi nejzásadnější je, že se na ní už nepočítá s tunely, o nichž se dříve mluvilo," upřesnila Štauderová. Jenže tento plán má i svá úskalí. Kvůli cestě by se musely zbourat až desítky budov. Kromě rodinných domků také některá sídla firem. Třeba právě v Prštném.

"Zatím se o cestě pořád jenom mluvilo. Věřím, že zůstane jenom na papíře. Jinak by to pro nás byla katastrofa," myslí si Jana T., která bydlí v rodinném domě v Prštném.

Majitelé nemovitostí, které stojí v pásmu, jež územní plán zabírá pro novou cestu, mají ale i tak smůlu. Pokud tento návrh projde, bude pro ně platit stavební uzávěra, takže nebudou moci ke svým domům přistavovat ani je opravovat.

Řešením by byl tunel od Jižních Svahů

Ve hře jsou ale možná stále také tunely, s nimiž se počítalo v jedné z dřívějších variant. Alespoň podle bývalého radního a současného zastupitele ODS Zdeňka Blažka. Ten preferuje tunel, který by začal v kopci pod Jižními Svahy a vyústil by u Burešova. Námitky, že by to bylo drahé, nebere.

Veřejné projednávání

Projednávání územního plánu se bude konat v aule zlínské univerzity v budově U2, Mostní 5139.

Pondělí 21. března, 17 hodin Malenovice, Louky, Prštné, Mladcová, Příluky, Lhotky, Salaš, Zlín

Úterý 22. března, 17 hodin Kudlov, Jaroslavice, Kostelec, Štípa, Velíková, Lužkovice, Klečůvka

"Tunely se dělají všude. Je to dopravní řešení na desítky let dopředu. V tunelu by mohly být třeba jen dva jízdní pruhy," myslí si Blažek. Otázkou ale je, jestli by na ně stát našel miliardy korun. V návrhu územního plánu se počítá také třeba s obchvatem Zálešné a rozšířením Březnické ulice ze Zlína.

Dalším velkým tématem územního plánu jsou plochy pro bydlení. Jinými slovy místa, kde by měly vyrůst nové rodinné domy a bytovky. Radnice už obdržela řadu požadavků od lidí i firem, kteří by je chtěli.

Ploch pro bydlení je v návrhu územního plánu asi 250 hektarů. Největší jsou třeba v okolí Prštného, na Kudlově anebo v Přílukách. Tam jsou hned dvě. Některým místním lidem se to ale moc nelíbí. Podle nich jsou Příluky zastavěné až příliš.

Zelení se bojí kolapsu kanalizace

Třetím důležitým bodem je rozšíření lyžařského svahu nad Domem umění. Majitel lyžařského areálu Michal Cepek by tam chtěl vybudovat přes sedm set metrů dlouhou sjezdovku, čtyřsedačkovou lanovku, hotel nebo obří U-rampu pro snowboardisty. Jde o investici za 1,4 miliardy korun.

"Projekt i peníze mám. Svazuje mi ruce jen to, že zatím není schválený územní plán," řekl Cepek. Jeho záměr se ale nezamlouvá ekologům. Vadí jim, že by moderní lyžařský areál příliš zasáhl do krajiny. Za oběť by mu padla řada stromů a podle aktivistů by lidí v okolí čelili velkému hluku i světelnému smogu.

"Navíc by při tání sněhu mohl nastat kolaps kanalizace," obává se Martin Davidov ze Strany zelených. Cepkův projekt ale už schválil odbor životního prostředí krajského úřadu. Takže teď už záleží jen na tom, zda bude územní plán schválen v této podobě.

Zástupci radnice si v pondělí a úterý vyslechnou připomínky občanů, a pokud je budou považovat za relevantní, zapracují je do územního plánu. Což by jeho schválení oddálilo. Jestli námitky lidí odmítnou, můžou o něm ještě do léta rozhodnout zastupitelé.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny, výdej ze skladu obnoví v listopadu

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova.

V listopadu by mohl znovu začít fungovat alespoň náhradní výdej pohonných hmot ve skladu v Loukově na Kroměřížsku,...

Pozemky pod krajskými cestami skupují spekulanti, komplikují tím opravy

Práce na opravě silnice od Horní Lhoty do Dolní Lhoty finišují.

Zlínský kraj od majitelů složitě získává pozemky pod silnicemi 2. a 3. třídy. Při snaze o řešení několik desítek let...

Vsetínské interně chybí lékaři, dočasně se musí zavřít

Pavilon interního oddělení Vsetínské nemocnice.

Internímu oddělení Vsetínské nemocnice chybí lékaři. Až do 8. října je proto omezený provoz příjmové ambulance....

Najdete na iDNES.cz