Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cesty na východě Moravy jsou po zimě plné děr, silničáři nejhorší opraví

  14:01aktualizováno  14:01
Plné prasklin a výtluků jsou po zimě silnice ve Zlínském kraji. Přestože letošní zima nebyla zdaleka tak dlouhá a tuhá jako před dvěma lety, na cestách se zřetelně podepsala. Nazlobené řidiče může těšit alespoň fakt, že vozovky v nejhorším stavu silničáři v průběhu roku za 160 milionů opraví.
Kvůli opravám silnic čekají řidiče částečné i úplné uzavírky. (Ilustrační snímek)

Kvůli opravám silnic čekají řidiče částečné i úplné uzavírky. (Ilustrační snímek) | foto: Ota BartovskýMF DNES

Řidiči, kteří jezdí mezi Tetěticemi a Věžkami na Kroměřížsku, to moc dobře znají. Musejí tady být obzvlášť opatrní, protože silnice praská a byla na ní řada výtluků. Za což mohla z velké části i letošní zima, přestože byla mírnější než ty minulé.

Úseky, které na jaře opraví

Tetětice - Věžky 1 500 m

Jarohněvice - Šelešovice 900 m

Pašovice - Velký Ořechov 1 030 m

Staré Město - Jalubí 520 m

Sušice 710 m

Huslenky - Halenkov 980 m

Hošťálková 197 m

Němetice 913 m

Slopné - Loučka 1 825 m

Mysločovice 264 m

Halenkovice - Spytihněv 371 m

K radosti místních se začala před pár dny opravovat. "Přivítali jsme to všichni. Ta cesta byla jako tankodrom," reagovala starostka obce Počenice Tetětice Pavlína Procházková. "Ještě lepší by ale bylo, kdyby se opravil i průtah obcí," dodala.

Ve výčtu vozovek, které jsou ve Zlínském kraji v mizerném stavu, by se dalo dlouho pokračovat. Ať už jde třeba o spojnici mezi Slopným a Loučkou či cestu v Sušici a v Mysločovicích.

Silničáři si udělali seznam úseků, které podle nich nejvíce potřebují vyměnit rozbitý povrch. V první, nejakutnější sérii oprav položí během jara ve Zlínském kraji přes 11 kilometrů nového koberce na silnicích II. a III. třídy.

"Jde o místa, jejichž stav se přes zimu natolik zhoršil, že nutně potřebují opravit. Není jich ale tolik jako v letech, kdy bývá delší zima," poznamenal Radek Berecka z Ředitelství silnic Zlínského kraje.

Silničáři nebudou zasahovat do konstrukčních vrstev cest, vymění pouze jejich povrch, aby se po nich dalo pohodlněji jezdit. Tedy odfrézují starou živičnou vrstvu, již nahradí novou. "Takto obnovená vozovka by obvykle měla vydržet v dobrém stavu bez oprav minimálně deset let," upřesnil Berecka.

Opravy letos vyjdou asi na 160 milionů

Na výměny povrchů dočasně doplatí motoristé, protože stavební práce budou provázet částečné uzavírky. Někde krátkodobě i úplné. Řidiči jsou ale hlavně rádi, že se poničené vozovky změní. Nicméně někteří z nich se podivují seznamu silničářů.

"Nechápu, proč raději neopraví cestu mezi Cetechovicemi a Koryčany. Je na ní plno výtluků. Když po ní jedu, tak se mi celé auto třese. Je to hrozné," postěžovala si Pavla Lhotová. Jiný motorista, jehož MF DNES oslovila, zase upozornil na spojku z Lukovečku do Přílep.

"Víme i o těchto úsecích. Cest, které bychom potřebovali opravit, je mnohem víc. Nemáme na ně ale tolik peněz. Musíme to dělat postupně," vysvětlil Berecka. Upřesnil, že cesta z Cetechovic do Koryčan by měla přijít na řadu už v květnu.

Plošné i lokální vysprávky silnic budou letos stát asi 160 milionů korun. A silničáři na ně budou moci použít i peníze, které neutratili během zimní údržby. Tato zimní sezona totiž byla lehce podprůměrná. Stála 91 milionů korun, zatímco ta předcházející téměř 100 milionů.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Jobs Contact
Materiálový specialista (od 35.000 Kč)

Jobs Contact
Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Zlínský kraj, Praha

Najdete na iDNES.cz