Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Silnice se propadá, zdi praskají. Lidé v západní části Vsetína jsou zoufalí

  15:47aktualizováno  15:47
Obyvatelé západní části Vsetína s názvem Hanžlov mají strach o své rodinné domy. Jejich zdi totiž praskají. Podle místních za to můžou nákladní auta, která vozí stavební materiál po blízké silnici. Cesta je v havarijním stavu a na některých místech se začíná propadat.

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří FormaniDNES.cz

Podle obyvatel se situace zhoršila hlavně díky provozu na silnici. Začaly tu jezdit těžké náklaďáky, které vozí materiál na stavbu dalších rodinných domů.

"Opravuji tady domek, ve kterém bydlí moje matka. Mám obavy, že to, co investuji, bude k ničemu. Domy praskají," líčí Josef Radílek ze Vsetína. "Minulý týden tady byli vodaři a plynaři. Zjistili, že se cesta propadá. Jestli tu bude dál jezdit technika, domy popraskají ještě víc," obává se.

Je potřeba jednat rychle. Město ale na opravu silnice nemá peníze

Podle radnice ale přímá souvislost mezi praskáním staveb a provozem na silnici není jistá.

"Neexistuje posudek, který by prokázal přímou souvislost. Důvody, proč se praskliny na domech objevují, mohou být různé. To, že tam jezdí těžká technika, je pouze jedna z věcí. Cesta vůbec není konstrukčně přizpůsobená provozu těžké techniky," uvedl místostarosta Vsetína Petr Kořenek.

Město podle něj hledá způsob, jak problém rychle vyřešit. "V současné době to řeší odbor majetkové správy a naši právníci. Připravují varianty dalšího postupu," dodal Kořenek.

Podle místních obyvatel je potřeba cestu od základů opravit. "Nejsme proti výstavbě rodinných domů, ať si tu staví. Jen chceme, ať se udělá nová silnice a výstavba začne až později. Silnice sedá a domy praskají," varuje obyvatel Hanžlové Jiří Trhlík. "Nikdo nám škodu na domech nenahradí, takové škody pojišťovna neproplácí," upozornil.

S tím, že by došlo k opravě problémové silnice, ale místní obyvatelé počítat nemohou. Letos radnice peníze na opravu cesty na Hanžlově v rozpočtu vyčleněné nemá.

Pomoct má omezení dopravy

"Než se oprava cesty připraví po stránce projektů, trvalo by to více než rok," podotkl místostarosta Kořenek s tím, že město hledá rychlejší způsob, jak situaci zachránit. Prozatímním řešením by mohlo být omezení dopravy na havarijním úseku cesty. "Radnice nám slíbila, že dojde k omezení tonáže. Že tu do konce března umístí nové dopravní značení," uvedl Trchalík.

"Domlouvali jsme se, že tam bude omezená tonáž. Odborníci pracují na tom, aby navrhli změnu organizace dopravy," potvrdil Kořenek. V majetku města je pouze cesta, ovlivnit výstavbu na soukromých parcelách radnice nemůže.

"Samotné město v té lokalitě nic nestaví. Možná se lidé mohli ozvat dřív, když se řešil územní plán. Ale teď je opravdu těžké říct, kdo kdy udělal chybu," podotkl Kořenek.

Novému vedení radnice místní obyvatelé podle svých slov věří. Doufají, že město jejich majetky zachrání. "Pomůže jakékoliv opatření. Věřím tomu, že nás na radnici chápou. Ví, že máme z trhlin na domech hrůzu. Věříme jim," uvedl Trchalík s tím, že podle aktuálního měření odhadují odborníci životnost cesty na jeden rok.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

V novém zlínském Prioru otevřou v létě první obchody včetně bistrotéky

V obchodní pasáži Prioru má vzniknout gastronomický koncept nazvaný Bistrotéka...

První dvě podlaží opravovaného obchodního domu Prior ve Zlíně se otevřou letos v létě. Bude v nich supermarket,...

Najdete na iDNES.cz