Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Metoda „odháčkování“ je naprostý nesmysl, řekl sexuolog Weiss

  15:32aktualizováno  15:54
Představitel esoterické školy Poetrie Jaroslav Dobeš zvaný guru Jára prý pohlavním stykem v ženách odstraňoval traumata z dřívějších vztahů. Sexuolog Petr Weiss však metodu „odháčkování“ odmítl. „Je to naprostý nesmysl,“ sdělil zlínskému soudu. Podle dalších znalců byla Poetrie sektou a Dobeš psychopatickou osobností.

Údajnou metodu „odháčkování“ označil sexuolog Petr Weiss u zlínského soudu jako naprostý nesmysl. | foto: iDNES.cz

Třiačtyřicetiletý Jaroslav Dobeš a jeho o tři roky mladší spolupracovnice Barbora Plášková jsou obžalovaní ze znásilnění, za což jim hrozí až dvanáctileté vězení. Oba jsou stíhaní jako uprchlí (více o případu čtěte zde).

Podle sexuologa Weisse, který u soudu vypovídal jako znalec, si vybírali stejné typy žen. Mladé, pohledné, minimálně středoškolačky, velice často také vysokoškolačky.

„Ve všech případech byly tyto ženy nadprůměrné inteligentní a bez jakýchkoli problémů. Šlo velmi často o ženy se zájmem o východní filosofii, esoteriku a podobně,“ uvedl Weiss.

Dobeš, který sám sebe nazývá také jako guru Jára či Óm nadsamec, „odháčkování“ prezentoval jako metodu, díky níž v ženách odstraní energetické háčky, které v nich zanechali bývalí partneři a které jim neumožňují plnohodnotný život.

Nevěděly, že je čeká styk s Dobešem

Ženy však podle sexuologa nevěděly, že za „odháčkováním“ se skrývá pohlavní styk s Dobešem. Neměly informace, co přesně je při seminářích vlastně čeká.

„Velmi pravděpodobně byly v některých případech ovlivněné psychickou a sexuální manipulací. V určitých případech také podáním psychoaktivní látky neznámého původu, také na ně působilo holotropní dýchání,“ zjistil Weiss.

Dobešovi a jeho nejbližší spolupracovnici Pláškové se prý mohly jen těžko vzepřít.

„Některé poškozené vypovídaly, že se fyzicky bránily, verbálně křičely nebo plakaly, ale k odháčkování stejně došlo. Nebyly totiž ve stavu, kdy by dokázaly účinně reagovat a bránit se,“ poznamenal sexuolog.

Některé ženy se poté přejmenovaly

Zabýval se také tím, jaký dopad na ženy Dobešovo počínání mělo. Zatímco některé se s tím poměrně snadno vyrovnaly a na většinu žen neměly tyto zážitky výraznější vliv, jiné trpěly až několikaletými úzkostmi a depresemi. Některé ženy se poté dokonce přejmenovaly.

Jedna z koláží Jaroslava Dobeše známého jako guru Jára nebo Óm nadsamec, na

Jedna z koláží Jaroslava Dobeše, na které je vyobrazen i on sám.

„V několika případech to mělo vliv na další život poškozených žen. Přišly problémy psychické, sexuální, partnerské. V jednom případě trpěla žena vaginismem (samovolným stažením svalů pánevního dna, které znemožňuje proniknutí do pochvy - pozn. red.) a nebyla schopna deset let navázat žádný kontakt s muži,“ upozornil Petr Weiss.

Ženy podle něj tuto událost ihned neoznámily policii zejména kvůli studu a snaze o zachování sebeúcty. Sexuolog naprosto vylučuje, že by ženám šlo při výpovědích o mstu vůči guru Járovi.

„Kromě dvou se poškozené ženy vůbec neznaly a vypovídaly zcela stejně,“ namítl sexuolog Weiss u soudu.

Poetrie byla sektou, Dobeš psychopatickou osobností

Podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové panoval mezi oběma hlavními představiteli školy Poetrie Dobešem a Pláškovou patologický vztah.

"Dobeš byl psychopatickou osobností, Plášková byla nezralá, nerozvinutá. Projevovala se u ní vysoká závislost na něm," uvedla u soudu Čírtková.

Další soudní znalec, religionista Zdeněk Vojtíšek, vypověděl, že škola Poetrie patří mezi nová náboženská hnutí a nesla obecné znaky sekty.

„Zpočátku vždy docházelo k manipulativnímu nátlaku atmosférou důvěry, poté tam byla negativní manipulace,“ zmínil Vojtíšek. Představitelé Poetrie podle něj ženám v případě snahy o odpor tvrdili, že jsou k ničemu. „Tím v nich rozvíjeli pocit méněcennosti a závislosti.“

V Poetrii se podle odborníka na studium náboženství vytvářel charismatický vztah typu následovník a vůdce.

„Tento vztah vůdci připisuje mimořádné vlastnosti a on se chová, jako by ty vlastnosti opravdu měl,“ poznamenal Zdeněk Vojtíšek.

Soud bude pokračovat na začátku října, vypovídat budou další svědci. Soudkyně znovu zvažuje neveřejné jednání, ke kterému přistoupila kvůli ochraně znásilněných žen už v úterý (více zde).

Autoři: ,Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Nevím, zda jsem řídil, řekl mladík obžalovaný za tragickou nehodu

Smrtelná dopravní nehoda u sjezdu z dálnice D1 u Hulína.

Až osmileté vězení hrozí třiadvacetiletému Jakubovi Novákovi z Kroměřížska, který loni podle obžaloby v opilosti boural...

Najdete na iDNES.cz