Na Slavnostech bratrství Čechů a Slováků na Velké Javořině se letos sešli i premiér Česka Petr Nečas a jeho slovenský protějšek Robert Fico. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Mělo by u nás znít víc slovenštiny, řekl Nečas na setkání Čechů a Slováků

  • 15
Tradiční setkání Čechů a Slováků na Velké Javořině v Bílých Karpatech bylo letos netradiční. Na vrchol v 970 metrech nad mořem totiž dorazili premiérové obou zemí - Petr Nečas i Robert Fico. Prvně jmenovaný zmínil, že by se v Česku měly vysílat i pořady ve slovenštině, aby děti neměly problémy jí rozumět.

Sluníčko střídal déšť, ale lidem na Velké Javořině jako by to ani nevadilo. Sem na moravsko-slovenskou hranici si přišli připomenout bratrství Čechů a Slováků a nemínili "jen tak" toto místo opustit.

"Vždycky je krásné se tady scházet s kamarády," pochvaloval si ve výborné náladě Dušan Krivský ze Skalice, který stoupal do prudkého kopce. "Mezi Slováky, Moraváky a Čechy byly vždycky perfektní vztahy. Na tomto našem pomezí žádné národnostní spory nikdy neexistovaly," připomněl.

Kdo je tedy měl? "Problémy se Slováky měli v minulosti ti, kteří v životě neviděli osobně žádného Slováka. A s Čechy měli problémy ti Slováci, kteří pro změnu nikdy v životě neviděli Čecha nebo Moraváka," tvrdil a už se zdravil s jedním ze svých známých, Samuelem Parackou z Myjavy.

"Takové setkávání je krásnou tradicí. Lidé se tady scházeli ve vzájemném porozumění i před dvaceti lety, kdy se naše republika dělila. Tehdy ale byli smutní," zavzpomínal Paracka. "Ti, kteří sem chodili, rozhodně rozdělení nechtěli. Když se vytvořily hranice, bylo to strašné."

Babičky se diví, že vnoučata nerozumí slovensky

Někteří návštěvníci se ale obávali, jestli se podobně budou setkávat také příští generace Čechů a Slováků. Zejména, když české děti už slovenštině nerozumí a dělá jim problém ji pochopit.

Setkání Čechů a Slováků

"Jak moje vnoučata slyší mluvit někoho slovensky, tak mi říkají, babičko, my jim nerozumíme," svěřila se Marie Bahulová z Horního Němčí. "A já se divím a tvrdím jim, že to nechápu. Vždyť Slováci mluví skoro jako my. Naší generaci je slovenština velmi blízká, navíc je to krásný jazyk."

Když se MF DNES v neděli ptala na tento problém premiéra Petra Nečase, přiznal, že si je ho vědom.

"Je fakt, že u mladší generace je schopnost porozumět slovenštině někdy slabší, zatímco naše generace slovenštině plynule rozumí," přiznal premiér.

"Především česká veřejnoprávní média by měla více vysílat slovenské pořady a hry, aby se znalost slovenštiny neztrácela," naznačil možné řešení.

Nečas mluvil spatra, Fico četl z papíru

Jinak si ale Nečas, který pochází z nedalekého Uherského Hradiště, vzájemné vztahy velmi pochvaloval.

"Je to obrovská hodnota a obrovské bohatství mít takto kvalitní vztahy mezi dvěma národy, a to od úrovně celostátní přes kraje, obce až po občany. Je to unikátní věc, je to něco, co máme všichni pěstovat a čeho si máme nesmírně vážit," nabádal v oficiálním proslovu.

Na rozdíl od slovenského premiéra Roberta Fica ho říkal zpaměti. Fico měl projev podstatně delší, napsaný na papíře, a "zabloudil" v něm až do období Jana Amose Komenského, který z Moravy zamířil mimo jiné na Slovensko.

Politiků přijelo na Velkou Javořinu skutečně hodně. Kromě předsedů vlád nechyběli zástupci parlamentu, poslanci i senátoři. Většina z nich se ale nezdržela dlouho.

Po slavnostním položení květin u památníku česko-moravsko-slovenské vzájemnosti, projevech a zpívání hymny z Javořiny opět odjeli. Zůstali tak běžní návštěvníci, kteří si užívali bohatého kulturního programu.