Zlín chce za evropské dotace nakoupit i nové trolejbusy.

Zlín chce za evropské dotace nakoupit i nové trolejbusy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlín se chce zlepšit v dotacích, postaví za ně obchvat i cyklostezky

  • 36
Zlínská radnice se chce polepšit v získávání dotací, což se jí dosud moc nedařilo. Šestiletému plánu investic s evropskou podporou dominuje vybudování obchvatu zlínské čtvrti Zálešná. Mají také přibýt nové trolejbusy.

Jedním z bolavých míst Zlína je získávání dotací, což před časem potvrdil i průzkum odborníků. Zatímco v mnoha jiných městech tvořily peníze odjinud skoro polovinu rozpočtu, ve Zlíně čtvrtinu. Nelichotivou bilanci má vylepšit plán investic, na něž bude chtít radnice v dalších šesti letech sehnat evropské zdroje.

„Česká republika nemá od Evropské unie ještě schváleny všechny podklady. V každém případě se nám ale může podařit přivést do Zlína významné dotace. Pokud se dobře připravíme,“ naznačil primátor Miroslav Adámek.

Na co chce Zlín dotace EU

  • Silniční obchvat čtvrti Zálešná, který se připravuje už mnoho let.
  • Nákup nových trolejbusů či autobusů pro dopravní podnik.
  • Budování cyklostezek, například nové trasy, která propojí Zlín s nedalekými Vizovicemi.
  • Výstavba kanalizace v částech Velíková, Klečůvka, Lhotka.
  • Modernizace vybavení škol.
  • Investice do zeleně, životního prostředí i baťovského areálu.

Řádově půjde o stovky milionů korun.

Mezi akce, na něž bude chtít město získat dotaci, patří obchvat Zálešné. Zlín ho potřebuje, jeho příprava vázne a scházejí peníze. Měl být hotový v roce 2011, ještě se ale nekoplo do země. Město by mohlo požádat až o 300 milionů (více zde).

Zhruba padesát milionů korun by magistrát rád získal na nákup nových trolejbusů pro dopravní podnik nebo na nové cyklostezky, například ze Zlína do Vizovic.

„Peníze by mohly přijít i na kanalizaci pro místní části Velíková, Klečůvka a Lhotka, dále na tovární areál, modernizaci vybavení škol nebo třeba do zeleně a životního prostředí,“ doplnil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

O dotace bude město žádat na základě dokumentu Integrovaný plán rozvoje území Zlín pro období 2014 až 2020. Dopracovaný má být v první polovině roku.

Zlín není v elitní společnosti

Letos poprvé nejdou evropské dotace přes Regionální operační programy, jejichž fungování kritizovala řada starostů, protože podle nich peníze často šly na nepotřebné věci. Města a obce teď mají šanci dosáhnout na peníze přímo.

Zlín se však nedostal mezi aglomerace, které jsou v elitní kategorii a mají už prakticky jistotu, že jim přijdou miliardy. Vedle Pražské, Brněnské, Ostravské, Plzeňské, Hradeckopardubické a Ústecko-chomutovské jde i o Olomouckou, kam patří také Prostějovsko a Přerovsko. Ta si dělá ambice na 6 miliard.

Zlín získal status Regionálního centra, takže bude žádat o dotace i pro okolní obce, s nimiž má společné projekty (více zde).

To, že není v první skupině, Ministerstvo pro místní rozvoj nepovažuje za handicap. Jeho zástupci říkají, že většinu dotací budou města a obce čerpat prostřednictvím běžných individuálních projektů, a když nezanedbají přípravu, mají velkou šanci uspět.