RWE chce přesunout své servisní centrum. To by mohlo být vyrůst ve Zlíně. Ilustrační snímek

RWE chce přesunout své servisní centrum. To by mohlo být vyrůst ve Zlíně. Ilustrační snímek | foto: IEA

RWE chce přesunout servisní centrum, Zlín se snaží dostat mezi kandidáty

  • 11
Zlín se rozhodl zaujmout nadnárodní energetickou společnost RWE a přesvědčit ji, že právě on je ideálním místem na přesunutí servisního centra pro Evropu z Německa. To by přineslo přes tisíc pracovních míst. Podle ekonomů to není zdaleka nereálné a Zlín má šanci.

"Naše město je vhodným místem pro zřízení takového centra. Má výhodnou polohu uprostřed Evropy a máme k dispozici rozvojové plochy," je přesvědčen primátor Miroslav Adámek. Před pár dny proto odeslal dopis do německého Essenu, kde společnost RWE sídlí.

Ta by ráda v rámci úspor přesunula do České republiky nebo na Slovensko svoji servisní centrálu pro Evropu, v níž zaměstnává přes tisíc lidí. Ve hře je podle informací MF DNES Praha, Košice a Brno. Mezi ně se teď snaží vklínit i Zlín.

Společnost RWE

Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk, zkráceně RWE, je energetickou společností, jež má sídlo v německém Essenu. Prostřednictvím svých dceřiných společností dodává na celém světě elektřinu více než 20 milionům zákazníků a zemní plyn více než 10 milionům zákazníků.

V České republice vlastní několik společností s miliardovými obraty a je nejsilnějším hráčem na českém trhu s plynem - dodává ho více než dvěma milionům zákazníků.

RWE Transgas se zabývá dovozem a obchodem se zemním plynem, NET4GAS provozuje plynovody, RWE Energie distribuuje plyn ve středních, západních a severních Čechách, RWE Gas Storage provozuje šest zásobníků zemního plynu.

RWE vlastní také majoritní podíly v distribučních společnostech Severomoravská, Východočeská a Jihomoravská plynárenská.

Německá centrála RWE, kterou MF DNES oslovila, o zlínské možnosti hovoří opatrně. "Zatím nemůžeme říct, jestli pracovní pozice opravdu přemístíme do Česka. Proto ani nemůžeme komentovat zlínskou nabídku," říká mluvčí RWE Annett Urbaczková.

Vzhledem k tomu, že je vše teprve v zárodku, Adámek netuší, zda RWE stojí o budovy, nebo o pozemky, na kterých by si firma sama postavila sídlo podle svých představ. Oběma požadavkům by ale Zlín byl schopen vyhovět. Ať už prostřednictvím městských nebo soukromých nemovitostí.

"Disponujeme rozvojovými plochami v Malenovicích, které by se daly tímto způsobem využít. Soukromí vlastníci by zase mohli nabídnout prázdné budovy v baťovském areálu," přiblížil primátor.

Dopravní dostupnost dělá ze Zlína konkuretna Praze

Otázka ale zní: proč by RWE vlastně mělo svoji servisní centrálu přestěhovat právě sem, když v Praze nebo v Brně je infrastruktura mnohem komfortnější?

Předně, Zlín už netrpí dopravním handicapem. Když se letos podaří rozšířit přetíženou silnici do Otrokovic, dostanou se řidiči z krajského města téměř kamkoli pohodlně po čtyřproudové silnici. A kromě pár kilometrů to bude přímo po dálnici.

Ale není to je o silniční dopravě, nýbrž také o letecké a železniční. Deset kilometrů od Zlína leží už zmíněné Otrokovice, které jsou důležitým dopravním uzlem, z velké části právě vlakovým.

"A pokud se investor rozhodne využívat letiště v Brně či Kunovicích, dostane se do Zlína stejně rychle jako z pražské Ruzyně na Pankrác," myslí si zlínský radní Vojtěch Jelínek.

Region může nabídnout i zásobu kvalifikovaných lidí

Optimisticky to vidí i nezávislí odborníci. "Zlín může Praze konkurovat," prohlásil ekonom a šéf Liberálního institutu v Praze Miroslav Ševčík. "Kromě slušné dopravní dostupnosti je tady i dost kvalifikovaných lidí. Navíc by to odtud bylo na Slovensko blíž než z Prahy či z Brna," vypočítal Ševčík.

Servisní centrum společnosti se zabývá účetnictvím, informačními technologiemi, kontrolou a lidskými zdroji. Požadované zaměstnance produkuje Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. "Nepochybuji o tom, že by společnost RWE mohla využít našich absolventů," věří ředitel Ústavu regionálního rozvoje, veřejné správy a práva Fakulty managementu a ekonomiky zlínské univerzity Oldřich Hájek.

"Některé obory, které se u nás studují, jsou přitom jedinečné. Třeba ty na Fakultě multimediálních komunikací," upřesnil Hájek, který se podílel na tvorbě podkladů zlínské radnice pro RWE.

Zlín odeslal vedení firmy do Německa informace o možnostech města. Připojil žádost o schůzku. A upozornil na strategickou průmyslovou zónu v nedalekém Holešově. Ta je stále skoro prázdná, hektary plochy tam leží ladem a investoři nepřicházejí. "Tato zóna umožňuje okamžitě a bez problémů výstavbu. Což může být při rozhodování vedení RWE zásadní informací," podotkl radní Jelínek.

Snížila by se nezaměstnanost, platy by stouply

O tom, kam se bude servisní sídlo nakonec stěhovat, by mělo vedení RWE rozhodnout během několika týdnů. Pokud by si vybralo Zlín, mělo by to pozitivní dopad na město i celý kraj. V první řadě by díky tomu alespoň trochu klesla nezaměstnanost. Ta je dnes 8,8 procenta, což v absolutních číslech znamená, že zde žije přes 27 tisíc lidí bez práce. Z toho ve zlínském okrese asi osm tisíc.

"I kdyby sem tak velký investor přišel, tak s nezaměstnaností příliš nepohne. Určitě by ale řada kvalifikovaných lidí našla uplatnění," řekla mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová. Zatímco nezaměstnanost by díky RWE poklesla, velmi nízké platy ve Zlínském kraji by naopak podle Majdyšové mohly růst. Nejen proto, že by společnost lidem nabídla zřejmě lehce nadprůměrné mzdy, ale také z toho důvodu, že by se mohla snažit přetáhnout odborníky z jiných firem. "A zaměstnavatelé by jim zvýšili platy, aby od nich neodešli," naznačila Majdyšová.

Lidé ve Zlínském kraji berou v průměru něco málo přes 21 tisíc korun. V Praze se číslo blíží ke 32 tisícům. I proto by mohl být Zlín pro RWE přijatelnější. Společnost by totiž ušetřila na mzdách. A právě úspory jsou hlavním motivem plánovaného stěhování. Společnost propustí v Německu tisíce zaměstnanců a podle ČTK jich asi 1 050 přesune do zahraničí. Podle internetových stránek listu Financial Times Deutschland přichází v úvahu právě zejména Česká republika.