Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Semafory u Napajedel brzdí řidiče. Zmizí za pár dní, na jaře se vrátí

  12:52aktualizováno  12:52
Cestování po hlavním tahu z Otrokovic do Uherského Hradiště zdržují semafory u Napajedel. Most je přitom opravený, ovšem silničáři na jeho otevření nemají povolení. Teď ho dostanou, ale na jaře začne oprava druhé poloviny mostu.

Řidiči, kteří jezdí na trase Otrokovice - Uherské Hradiště, musejí čekat v kolonách kvůli opravě mostu u Napajedel. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Přes dva měsíce se tam nic neděje, stavební práce jsou dokončené. Nechápu tam semafory jsou," postěžoval si řidič Milan Karásek.

Na mostě u Napajedel je průjezdný pouze jeden jízdní pruh. Na tom druhém stojí stavební buňka a u ní cedule s nápisem Technická přestávka.

Během dne se u semaforu tvoří největší fronty ráno a kolem čtvrté hodiny odpoledne. Čekají desítky řidičů. Cestou totiž denně projede přes 14 tisíc aut.

"Zdržuje to. Sice o pár minut, ale hlavně tady nikdo nic nedělá," konstatovala Anna Zdražilová, která musí pracovně každý den jezdit ze Zlína do Babic.

Pětiminutovému zpoždění se někteří řidiči začali vyhýbat tím, že semafor objedou přes Napajedla. "Provoz se tady určitě zvýšil. Nákladní auta sem nemohou, ale osobní ano," potvrdila starostka Irena Brabcová. Přesná čísla si obec ovšem teprve zjistí.

Úřední povolení dorazí už za několik dnů

Motoristům i obci by se brzy mohlo ulevit. Podle silničářů zmizí semafor v polovině února.

"Takové mám alespoň poslední informace," naznačil šéf zlínského Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek. "Pak pustíme auta do obou pruhů," upřesnil.

Oprava mostu přitahuje nehody

U opravovaného mostu poblíž Napajedel se staly hned dvě vážnější nehody. Nejprve začátkem září čtyřicetiletý řidič z Přerovska v noci zřejmě přehlédl dopravní značení a zřítil se s vozem pod silnici, kde narazil do betonové zdi. Řidič na místě zahynul a dva spolujezdci byli zranění (více čtěte zde).

O dva týdny později v místě zúžení silnice do jednoho jízdního pruhu terénní vůz Land Rover Discovery narazil do betonového zábradlí. Oba lidé, kteří autem cestovali, vyvázli bez zranění (více zde).

Od podzimu loňského roku silničáři opravovali most. Podle jejich kontroly byl totiž ve velmi špatném stavu. Při známkování jako ve škole dostal pětku. Opravu potřebovaly hlavně nosníky. Když ale dělníci konstrukci odkryli, zjistili, že most je v ještě horším stavu, než si původně mysleli.

Práce tomu přizpůsobili a opravu poloviny mostu dokončili loni v listopadu. Museli však přepracovat původní projekt, což stavbu nezdrželo ani neprodražilo.

"Podstatný vliv to ale mělo na papírování," upozornil Chudárek.

Schvalování projektu i stavební řízení tak i dva měsíce po dokončení prací stále trvá. Silničáři proto nemohou úsek otevřít dřív, než k tomu dostanou oficiální povolení. "Most je bezpečný, stabilní, má dobrou únosnost, ale auta opravdu pustit nemůžeme," vysvětlil ředitel.

Úřední povolení by mělo dorazit za pár dní. Jenže už teď je jisté, že semafor se na stejný úsek znovu vrátí už na jaře. Tedy v době, kdy silničáři začnou s opravou druhé poloviny mostu. Ta by podle plánů měla trvat až do září.

"Vůbec z toho nemám radost," komentovala plány silničářů starostka Brabcová. Podle ní se kvůli tomu v obci znovu zvýší provoz. A cestu si tak budou krátit i nákladní auta. V Napajedlech sice nemají co dělat, ale jejich kontrola a pokutování jsou tady obtížné.

Po silničářích navíc bude starostka chtít, aby průjezd obcí opravili. Několik měsíců tudy totiž vedla objízdná trasa v době, kdy se opravovala silnice v Huštěnovicích. "Proto je průtah v čím dál horším stavu," dodala Brabcová.

Na hlavním tahu z Otrokovic do Uherského Hradiště budou u Napajedel semafory také letos.

Na hlavním tahu z Otrokovic do Uherského Hradiště budou u Napajedel semafory také letos.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Zlínská nemocnice našla smír s Magellanem, z devíti milionů zaplatí třetinu

(Ilustrační snímek).

Po dvou letech ukončila zlínská Baťova nemocnice soudní jednání, které mělo vyřešit její několikaletý dluh. Společnosti...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Poctivá nálezkyně pomohla vrátit peněženku se sto tisíci korun

(Ilustrační snímek)

O více než sto tisíc korun byl málem chudší jeden ze zákazníků Kauflandu v Uherském Brodě. Zapomenutou příruční tašku s...

Najdete na iDNES.cz