Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínská filharmonie změnila šéfdirigenta, zahraje v Bombaji a Kalkatě

  9:58aktualizováno  9:58
Jubilejní sedmdesátou sezonu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů ozdobí atraktivní jména i nový šéfdirigent Vojtěch Spurný. Soubor také čekají tři koncerty v Indii.

Novým šéfdirigentem zlínské filharmonie je Vojtěch Spurný. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Po dlouhých sedmapadesáti letech zahraje v Indii tuzemská filharmonie. Tento úspěch si na své konto připíše zlínský orchestr.

V Indii bude mít Filharmonie Bohuslava Martinů hned tři zastávky. Do Dillí, Bombaje a Kalkaty přiveze v únoru 2016 Čajkovského Klavírní koncert č. 1 b moll a Dvořákovu Novosvětskou symfonii.

Tipy, na co zajít do filharmonie

Vadim Gluzman (1. října)
Rodák z Ukrajiny, dnes izraelský občan, patří k mimořádným houslistům. Hraje s Londýnskou filharmonií, Izraelskou filharmonií či Chicagským symfonickým orchestrem.

Tomáš Netopil (15. října)
Český dirigent je hudebním ředitelem Opery a Filharmonie v Essenu. Představí díla Rachmaninova a Brahmse. Jeho letošní sezona zahrnuje debut ve Vídeňské státní opeře a v Hamburské státní opeře.

Ennio Morricone & Luboš Fišer (14. ledna)
Oba autoři vytvořili obrovské množství nezapomenutelných melodií spojených s filmovým nebo televizním uměním. Zazní melodie z filmů Tenkrát na Západě nebo Misie.

Pavel Šporcl (21. dubna)
Houslista, jenž patří k tuzemským nejpopulárnějším, dokáže zaujmout svou hrou i modrými houslemi. Ve Zlíně představí skladby Mozarta a Mahlera.

70. výročí založení filharmonie (28. dubna)
Posluchačům zahraje turecký klavírista světového jména Fazil Say. Koncert povede nový šéfdirigent Vojtěch Spurný.

Více na www.filharmonie-zlin.cz

„Za pozváním stojí indický dirigent Debašiš Čaudhrí, s nímž spolupracujeme a který už patnáct let žije v Česku. Bude to velká zkušenost. Nedokážu odhadnout, jak na nás budou posluchači reagovat,“ uvedl ředitel filharmonie Josef Němý.

Turné bude charitativní, výtěžek poputuje na potřeby tamních vesnických škol. Zúčastní se ho vybraných 54 hudebníků.

„Je složité zabezpečit vše po logistické stránce. Teď například hráči musí podstoupit troje očkování,“ popsal Němý.

V Indii orchestr vystoupí právě pod taktovkou Čaudhrího. Posledním tuzemským tělesem, které tam hrálo, byla v roce 1959 Česká filharmonie.

Koncert k výročí založení bude 28. dubna

Atraktivní program čeká i na posluchače ve Zlíně. Už první říjnový den do města přijede světový houslista Vadim Gluzman, aby zahájil festival Harmonia Moraviae.

„Za vyvrcholení jubilejní sezony považuji koncert, který bude 28. dubna k výročí založení naší filharmonie. Jeho sólistou bude turecký pianista světového jména Fazil Say,“ prozradil Němý.

Chybět nebudou ani čeští dirigenti a sólisté. Dramaturgie pozvala dirigenty Tomáše Netopila, Tomáše Hanuse, Leoše Svárovského, houslového virtuosa Pavla Šporcla či klavíristu Eugena Indjice.

Ve Zlíně si posluchači velmi oblíbili populárně laděnou abonentní řadu C. Její součástí bude vystoupení se skupinou Olympic nebo recitál Lucie Bílé.

Filharmonie zabrousí i do operního a baletního repertoáru. „Nabídneme koncertní provedení Carmen a koncertně představíme Prokofjevův balet Romeo a Julie, který doprovodí baletní studie v podání baletu Moravského divadla Olomouc,“ poznamenala dramaturgyně filharmonie Jindřiška Keferová.

Vavřínka nahradil Spurný

Do sezony vstoupí orchestr pod vedením nového šéfdirigenta Vojtěcha Spurného. Nahradí Stanislava Vavřínka, jenž ve Zlíně působil od roku 2008.

„Mým cílem bude, aby hráči byli schopni maximální flexibility, která by jim dovolila adekvátně interpretovat hudbu různých epoch,“ přiblížil Spurný.

„V praxi to znamená jednak ovládnutí nejrůznějších hráčských technik, jednak v rovině dramaturgické široký záběr repertoáru, který by se kromě známých a oblíbených skladeb neměl vyhýbat málo hrané nebo dokonce neznámé hudbě,“ dodal šéfdirigent.

Se zlínským orchestrem Spurný spolupracuje už deset let. Od roku 2004 je hlavním dirigentem České komorní filharmonie, předtím působil jako stálý dirigent Státní opery Praha.

Loňskou sezonu navštívilo přes 47 tisíc posluchačů.

„Za letošní první pololetí máme přes 27 tisíc posluchačů s průměrem 745 posluchačů na jeden koncert, kapacita je přitom 761 míst,“ upřesnil ředitel, kterého těší, že o jedenáct procent vzrostl i počet předplatitelů. Nyní permanentku vlastní 1 662 zájemců.

Návštěvnost filharmonii stoupá poté, co před čtyřmi lety přesídlila z Domu umění do nových a moderních prostor Kongresového centra.

„V poslední sezoně v Domě umění jsme měli průměrně 410 posluchačů,“ konstatoval Němý.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nová zastávka je příliš úzká, stěžují si cestující. Zlín ji opět opraví

Příliš úzká zastávka Školní v centru Zlína.

Nově upravená frekventovaná zastávka Školní v centru Zlína komplikuje obyvatelům cestování, protože neposkytuje dost...

Nevím, zda jsem řídil, řekl mladík obžalovaný za tragickou nehodu

Smrtelná dopravní nehoda u sjezdu z dálnice D1 u Hulína.

Až osmileté vězení hrozí třiadvacetiletému Jakubovi Novákovi z Kroměřížska, který loni podle obžaloby v opilosti boural...

Sběratel starých rádií má nejraději ta, na něž se nedalo postavit kafe

Radiopřijímače Tesla 2800B z roku 1958. (Galerie Informačního centra v Hulíně...

Na 700 rádií, ta nejstarší z 20. let minulého století, čítá sbírka Josefa Jonáška z Hulína na Kroměřížsku. První rádio...

Najdete na iDNES.cz