Šéf Verdany půjde za nezdaněný alkohol do vězení a přijde o majetek

  12:26aktualizováno  12:26
O majetek v hodnotě několika milionů korun přijde Robert Sedlařík, jednatel distribuční firmy Verdana z Bystřice pod Hostýnem. Vrchní soud v Olomouci ho definitivně odsoudil za daňové úniky z obchodu s lihem. Zrušil původní rozsudek zlínského soudu, ale udělil stejný pětiletý trest.

Robert Sedlařík u Krajského soudu ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

V neregistrovaném skladu firmy, která je distributorem Likérky Drak, byly desítky tisíc litrů nezdaněného alkoholu. Sedlaříka navíc policie stíhá i v metanolové kauze.

Sedlařík oproti původnímu rozsudku (více o něm se dočtete zde) na návrh státního zástupce přijde o nemovitosti - stavby, pozemky a byty. Kromě vězení mu také odvolací soud uložil šestiletý zákaz činnosti.

Metanolová aféra

Všechny články o sérii otrav závadným alkoholem, který připravil pět desítek lidí o život a desítkám dalších poškodil zdraví.

Sedlaříkovi původně hrozilo až desetileté vězení, žalobci pro něj navrhli trest na pět a půl až šest let. Podle rozsudku Sedlařík připravil stát na spotřební dani téměř o 12 milionů korun.

"Vrchní soud snížil výši způsobené škody v řádu stovek tisíc korun. Soud prvního stupně totiž do nezdaněného alkoholu zahrnul i nalezené láhve s metanolem, který se přitom danit samozřejmě nedá, zdanění podléhá pouze etanol," řekl iDNES.cz mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Vladimír Lichnovský.

Žalobce: Spravedlnosti je učiněno zadost

Sedlaříkův obhájce jinak neúspěšně žádal o vrácení případu ke krajskému soudu nebo o doplnění dalších znaleckých posudků. Tvrdil, že Sedlařík obchodoval s lihem, který byl již zdaněn.

Sedlařík vinu odmítá, u soudu však nevypovídal. "Můj klient měl spotřební daň vždy řádně zaplacenou s výjimkou asi 20 palet alkoholu od společnosti Vapa Drink Žeranovice, se kterými ale dál nenakládal," prohlásil už dříve Sedlaříkův právník Josef Kapušňák.

Podle soudu je však jeho vina prokázána. "Nebylo prokázáno, jakým způsobem bylo zboží nabyto, neprošlo účetnictvím tak, jak je požadováno," sdělil ČTK předseda senátu Štefan Škadra.

Naopak žalobce Michal Galát byl s rozhodnutím soudu spokojen. Na základě jeho žádosti soud Sedlaříkovi zabavil majetek za několik milionů korun.

"Spravedlnosti v tomto případě bylo učiněno za dost. Podle státního zastupitelství v těchto případech pachatelům majetkové trestné činnosti je potřeba konfiskovat majetek," uvedl po rozsudku Galát.

Sedlařík má právo na dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale nemá odkladný účinek pro nástup k výkonu trestu.

Autor:

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do Senátu

Ve druhém kole voleb do Senátu 2018 ve Zlínském kraji vyhrál v obvodu 80 - Zlín: Patrik Kunčar, v obvodu 77 - Vsetín už v prvním kole obhájil mandát Jiří Čunek.Nejčtenější

Jak vyzrát na mlsného a drzého medvěda, lámou si hlavu na Valašsku

Ilustrační snímek

Odborníci z moravských Beskyd chystají opatření, která použijí v případě, že by se medvěd vyskytující se na Valašsku a...

ANO chtělo ve Zlíně vládu s králem hazardu Valentou, šéf divadla ji zhatil

Dva nově zvolení zlínští zastupitelé Ivo Valenta (Soukromníci) a Petr Michálek...

Vítězné ANO musí ve Zlíně dál hledat partnery do koalice. Ve čtvrtek sice oznámilo dohodu na společném vládnutí s...Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Soud snížil trest guru Járovi, část kauzy „odháčkování“ žen vrátil

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na...

Za znásilnění studentek esoterické školy Poetrie vrchní soud opět snížil trest Jaroslavu Dobešovi, takzvanému guru...

Na medvěda na Valašsku chystají klec. Dobré řešení neexistuje, ví odborník

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Medvěda tuláka, který škodí na valašských samotách, zřejmě čeká odchyt. Stále víc se přibližuje k lidem, ztrácí...

Další z rubriky

Filmový festival se zaměří na objevování, připomene i cestovatele Zikmunda

Miroslav Zikmund na představení knihy Století Miroslava Zikmunda ve Zlíně.

Objevování a poznávání bude hlavním tématem nadcházejícího 59. ročníku zlínského filmového festivalu pro děti a mládež,...

Baťova nemocnice staví nový centrální příjem, pacientům zkrátí čekání

Vizualizace nové podoby úrazovky ve zlínské nemocnici T. Bati.

Pacienty ve zlínské Baťově nemocnici čekají změny. V tomto týdnu totiž startuje rekonstrukce budovy číslo 23, ve které...

Máme devět hlasů potřebných pro koalici, tvrdí zlínský primátor Adámek

Zlínský primátor Miroslav Adámek se svými nejbližšími sleduje výsledky...

Situace kolem koalice ve Zlíně je stále nejasná, byť STAN jako její potenciální člen slibuje, že sehnal chybějící hlas....

Najdete na iDNES.cz