Miroslav Maslák u zlínského soudu, v pozadí je soudce Radomír Koudela. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Šéf slovenské mafie Maslák žaluje zlínského soudce. Z urážek má prý deprese

  • 9
Šéf slovenské mafie Miroslav Maslák odsouzený ve Zlíně k desetiletému trestu za vydírání podnikatelů cítí psychickou újmu a deprese. A žaluje kvůli nim zlínského soudce Radomíra Koudelu, který jej údajně urážel. Chce omluvu a odškodné.

„Jste ten nejzákeřnější člověk, jakého jsem kdy potkal,“ vyjel Maslák před čtyřmi lety při zlínském projednávání případu na soudce Radomíra Koudelu. Ten jeho slova přijal stoicky s pokrčením ramen.

Nyní na jejich konfrontaci došlo znovu. Maslák, jehož slovenská média přezdívají Postrach Považské Bystrice, je však v roli žalobce a soudce Koudela je žalovaným. Případem se ve čtvrtek začal zabývat brněnský krajský soud.

Podle Masláka mu soudce způsobil psychickou újmu a deprese urážkami na jeho osobu.

„Urážka spočívala v označení žalobce za agresivního debila a duševně poškozeného psychopata, který by se měl léčit, přičemž tyto výroky žalovaný uvedl před družkou žalobce a jeho známými v rámci plnění služebních povinností žalovaného,“ shrnula obžalobu mluvčí soudu Eva Sigmundová.

Za to Maslák po Koudelovi požaduje omluvu a 30 tisíc korun coby odškodnění.

31. srpna 2017

Maslák odmítl videokonferenci

Maslákův gang na Zlínsku vymáhal oprávněné i vymyšlené pohledávky, podnikatelům vyhrožoval, zapaloval auta, střílel na jejich domy i vozy. Podle obžaloby bylo poškozeno asi 25 lidí a firem. Způsobená škoda činí podle žalobce nejméně 1,25 milionu korun.

Kauza Maslák přehledně

Vyděračstvím chtěli muži údajně dosáhnout zaplacení více než 11 milionů korun. V Česku působili asi od jara do listopadu 2012 poté, co tři z nich přišli ze Slovenska, kde jsou stíháni pro obdobné skutky.

Maslák coby hlava organizované skupiny za to vyfasoval desetileté vězení a vyhoštění z Česka na dobu neurčitou (více zde). Pravomocný trest si nyní odpykává ve slovenské věznici v Ilavě.

Soudkyně brněnského soudu Petra Flídrová nařídila, aby se Maslák projednávání případu se soudcem Koudelou zúčastnil na dálku z věznice pomocí videokonference, jeho přesun do soudní síně považovala za nebezpečný a rizikový.

Maslákovi u virtuálního spojení asistoval jeho obhájce Stanislav Bruncko, Flídrová je sledovala na obrazovce. Okamžitě po zahájení soudu však Bruncko namítl, že takový způsob projednávání je pro jeho klienta znevýhodňující.

„Můj mandant nemá jednání v soudní síni pod kontrolou. Nevidí, kdo všechno v místnosti sedí a co se děje,“ argumentoval.

Brno zřejmě zažije manévry, jaké už poznali ve Zlíně

Vyzval dokonce soudkyni, aby popsala a identifikovala veřejnost jednoho po druhém. Ta souhlasila, avšak s připomínkou, že vzhledem k tomu, že líčení je veřejné, přítomné osoby se legitimovat nemusí, pokud nechtějí.

Bruncko si vzal pětiminutový čas na poradu, po které soudkyni oznámil, že oficiálně vyslovuje nesouhlas s videokonferencí, který do té doby nepodal, a žádá pro Masláka líčení v jeho přítomnosti. K soudu by ho dopravila eskorta.

„Bez žalobcova souhlasu k videokonferenci nemůže dnešní jednání pokračovat,“ ukončila hodinové dohadování o formu líčení soudkyně Flídrová a odročila ho na neurčito. Přislíbila, že příště se ho slovenský zločinec bude moci zúčastnit osobně.

Brněnský soud tak zřejmě čekají podobné manévry, jaké před lety zažíval Zlín. U Maslákova převozu z vazby asistovalo osm policejních dodávek, na cestu kolony dohlížel také policejní vrtulník. V okolí soudu zase hlídkovaly zhruba dvě desítky těžkooděnců a psovodi, posílená byla i bezpečnost uvnitř budovy.

Ani soudce Koudela se úvodního jednání nezúčastnil. Redakce iDNES.cz se pokusila získat jeho stanovisko k případu, ve čtvrtek však nebyl v budově zlínského soudu k zastižení, čerpal totiž řádnou dovolenou.

11. června 2013