V řadě českých měst už funguje sdílení jízdních kol díky projektu ReKola, v Uherském Hradišti budou systém zajišťovat místní nadšenci.

V řadě českých měst už funguje sdílení jízdních kol díky projektu ReKola, v Uherském Hradišti budou systém zajišťovat místní nadšenci. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Půjčit, popojet a vrátit. Nadšenci v Uherském Hradišti budou sdílet kola

  • 5
Službu oblíbenou v řadě světových měst nabídne od léta také Uherské Hradiště. Místní nadšenci uspěli se svým projektem na sdílení jízdních kol. K dispozici bude zhruba třicítka prvorepublikových bicyklů, nabízet je budou v celém souměstí se Starým Městem a Kunovicemi.

Nadšenci z uherskohradišťského spolku O-Kolo Hradiště uspěli v celorepublikové výzvě Kulturní jádra a do léta nabídnou místním lidem i turistům sdílená jízdní kola. Předběhli více než padesátku soupeřů.

„Z Hradiště se ztratil duch prvorepublikové kolařské tradice, kdy tetičky jezdily na kole na pole a mládenci vozili slečny na štangli. Rádi bychom tento obraz do města vrátili, i když v duchu jednadvacátého století,“ přiblížila záměr šestice místních lidí Klára Papugová.

Nápad se líbil odborníkům z projektu Kulturní jádra, který v celé republice pomáhá aktivním nadšencům oživit veřejný prostor.

„Velké množství přihlášených plánuje třeba vznik nějakého centra, ale málokdy vymyslí služby. Hradiště se nám moc líbilo právě proto, že propojili službu a slováckou tradici,“ vysvětlila koordinátorka projektu Michaela Hečková.

Za symbolický poplatek

Hradišťský spolek teď dává dohromady jízdní kola z první republiky s koženými sedátky. Zhruba třicítka jich pak bude k dispozici nejen v Hradišti, ale i sousedním Starém Městě a Kunovicích.

„Nechceme nahrazovat městskou hromadnou dopravu. Na druhou stranu toto souměstí je pro jízdu na kole ideální, protože nemusí překonávat žádné velké kopce. Je to výhodné i pro starší lidi a pro rodiče a malé děti,“ upozornila Papugová.

Kola bude možné si půjčit za symbolický poplatek. Rozeznatelná budou už na první pohled díky tradičním folklorním slováckým motivům.

Za projektem Kulturní jádra stojí mimo jiné spolek Piána na ulici pražského kavárníka Ondřeje Kobzy a dramaturgyně Michaely Hečkové.

Bikesharing už v některých českých městech funguje, například v Pardubicích, v Plzni, nebo Hradci Králové. Pražský magistrát chce systém sdílení jízdních kol spustit v příštím roce (více zde).