Primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Jozef Macko.

Primář novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Jozef Macko. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Unikát v ČR: rodiče budou s nedonošenými dětmi jako doma v obýváku

  • 3
Speciální pokoje, kde budou bydlet rodiče s předčasně narozenými dětmi, vzniknou ve zlínské nemocnici. Bude to vůbec první podobné místo v republice. Financovat se bude pomocí sbírky od lidí a firem.

Žena Martina Gazdy porodila 12 týdnů před termínem. Jejich dcerka vážila pouhých 620 gramů a v porodnici musela zůstat ještě následující čtyři měsíce. „Po 120 dnech jsem se stal opravdovým taťkou,“ vzpomíná dnes s úsměvem otec sedmileté dcery.

Zřejmě i proto Gazda před nedávnem vymyslel spolu s primářem novorozeneckého oddělení zlínské nemocnice Jozefem Mackem projekt, který nemá v České republice obdoby. Má pomoci rodičům, kteří se ocitnou v podobné situaci, jako před lety on sám.

„Plánujeme vybudovat ve zlínské porodnici tři pokoje pro společný pobyt rodičů a předčasně narozených dětí a jeden pokoj pro čtyři maminky, které by musely dojíždět ke svým dětem z velké dálky,“ vysvětlil Macko.

Novorozenci, kteří jsou neustále s rodiči, mají lepší vývoj

Projekt je součástí takzvané individualizované péče, kterou primář dlouhodobě prosazuje. Pokoje umožní, aby rodiče velmi předčasně narozených dětí trávili dohromady se svými potomky týdny i měsíce. „Bude to tam v podstatě vypadat jako v obýváku. Nebude to připomínat nemocnici,“ přiblížil Macko.

Přímý kontakt rodičů s dětmi, krmení, dotyky rukou i mluvení, má podle něj nedocenitelný význam.

„Musíme si uvědomit, že tento čas by správně mělo dítě trávit ještě v děloze matky. Je vědecky dokázáno, že novorozenci, kteří jsou v neustálém kontaktu s rodiči, mají podstatně lepší fyzický a psychický vývoj,“ upozornil Macko.

„Nechceme, aby děti jen opustily nemocnici, ale aby později žily plnohodnotný život,“ doplnil.

V současnosti jsou maminky předčasně narozených dětí ubytované na pokojích na porodnickém oddělení a děti mohou vídat několik hodin denně na jednotce intenzivní péče. „Podmínky tu ale nejsou ideální a intenzivní kontakt to nenahradí,“ řekl Macko.

Do ledna chtějí mít dva a půl milionu korun

Individualizovaná péče s vynikajícími výsledky funguje ve Spojených státech, některých zemích západní Evropy a Skandinávii. Pokud se projekt podaří dotáhnout do konce, mohou se stát ve Zlíně jejími průkopníky nejen v tuzemsku, ale v celé východní Evropě.

Projekt nefinancuje nemocnice, ale peníze na ni iniciátoři získávají pomocí veřejné sbírky. „Na webových stránkách malemimi.cz do ní mohou přispívat jednotlivci i firmy,“ zmínil Gazda.

Společným cílem je do konce příštího ledna získat dva a půl milionu korun, které budou na rekonstrukci pokojů potřeba.

„Máme dobré kontakty mezi podnikateli a doufáme, že většími částkami přispějí právě jejich společnosti. I kdybychom v termínu peníze nezískali, pokusíme se určitě zrealizovat alespoň část projektu,“ dodal Gazda. Sám je podnikatel a porodnici dlouhodobě sponzoruje.

Pokoje by mohly být hotovy už příští podzim

Varianta, že by pokoje financovala krajská nemocnice, ve hře nebyla.

„I na západě je běžné, že tyto projekty pokrývají donátoři, charity či například církevní organizace. Prostředky z veřejné péče na takovou věc nedostanete,“ zmínil primář Macko, který chce s nemocnicí na projektu samozřejmě spolupracovat.

„O všem informujeme vedení, máme jeho podporu. A pokud k tomu bude příležitost, mohli bychom se v příštím roce bavit i o nějaké formě finančního příspěvku.“

Vedení krajské nemocnice na dotazy MF DNES zaslané v úterý do uzávěrky vydání neodpovědělo.

„Pro nemocnici to znamená nadstandardní péči, na kterou momentálně nejsou finanční prostředky. I proto vítám alternativní financování takového projektu,“ prohlásil krajský radní pro zdravotnictví Lubomír Nečas.

Pokud se podaří finance získat, iniciátoři věří, že samotné úpravy pokojů budou hotové už příští podzim.

Součástí projektu Malé mimi je také provoz webového portálu, který má sdružovat rodiče předčasně narozených dětí v celé zemi. „Uživatelé tu mohou komunikovat s odborníky i mezi sebou. Součástí jsou také články a příběhy samotných rodičů,“ uvedl Martin Krkoška, jehož firma webovou platformu vyvinula.