Roman Posolda z Kroměříže je jedním ze dvou organizátorů charitativní akce Kola pro Afriku.

Roman Posolda z Kroměříže je jedním ze dvou organizátorů charitativní akce Kola pro Afriku. | foto: Archiv Romana Posoldy

Opět se začala sbírat kola pro Afriku, bicykl lze vyměnit za vstupenku

  • 5
Se začátkem letní sezony se otevírají sběrná místa humanitární akce Kola pro Afriku, která jsou na turisticky zajímavých místech. Jedním z nich je třeba sběrné místo u Archeoskanzenu v Modré. V minulé sezoně tam lidé dopravili na 250 kol i přesto, že leží mimo hlavní trasy.

Starý náklaďák až po vrch naložený jízdními koly vyhlíželi obyvatelé malé vesničky v africké Gambii už kilometr před školou.

"Měli obrovskou radost a když nás provázeli ke škole, tak cestou zpívali a tančili. Říkali, že tak velký dar nikdy neviděli," líčí Roman Posolda, který organizuje charitativní akci Kola pro Afriku.

Letos na začátku roku odvezl se svými spolupracovníky první kontejner s koly, které rozdělili mezi děti ve čtyřech školách. Chtěli jim pomoci, aby do školy nemusely pěšky. Mnohdy to totiž mají i dvanáct kilometrů.

Akce zvedla v Česku naprosto mimořádný zájem, za první rok jejího trvání lidé věnovali sedm tisíc kol. Z původně dvou sběrných míst jich dnes je asi osmdesát, z toho jedenáct ve Zlínském kraji.

Jedno z prvních se loni otevřelo i v sousedství Archeoskanzenu v Modré. Přes zimu bylo zavřené, od začátku května se však jeho provoz znovu rozjel.

Dobrovolníci z Moravy přivezli kola a vyškolili mechaniky

"Za každé kolo dostane dárce vstupenku do Archeoskanzenu zdarma," uvedl organizátor sběrného místa v Modré Jiří Cinádr.

Zájemci mohou darovat kolo v jakémkoli stavu, nebo i jen náhradní díly či nářadí. Potřebné je totiž úplně všechno. V centrálním skladu v Ostravě kola opraví a naloží do kontejneru. Ten příští má odjet v září.

"Kola věnujeme konkrétní škole, ale podmínkou je, že deleguje člověka, který se o ně bude starat," vysvětlil Posolda.

Všudepřítomný písek totiž dává kolům pořádně zabrat. Proto s první zásilkou kol odjeli do Gambie i dobrovolníci, kteří školili místní mechaniky. Zvládnout to museli za tři dny.

"Měli obrovský zájem se vše naučit, takže se to podařilo," tvrdí Posolda.

Kola několikrát rozebrali do šroubku a znovu složili. Pro školy je servis zdarma, zároveň si však noví servismani mohou otevřít dílnu a novou odborností se živit.

Akci Kola pro Afriku loni spustil právě Posolda z Kroměříže a jeho ostravský kamarád Richard Gazda. Inspirovali se v Anglii, odkud kola do Afriky vyvážejí už několik let.

"Jenže k tomu nepřidávají servis, takže kolo je jednorázový dar. To jsme chtěli změnit," dodal Posolda.

Celá akce stojí na dobrovolnosti lidí, kteří kola sbírají, svážejí či opravují. Financovat dopravu do Afriky pak pomáhá například dobročinný obchod.