Šanov se soudí s vodárnami o bezplatnou vodu. (ilustrační foto)

Šanov se soudí s vodárnami o bezplatnou vodu. (ilustrační foto) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Šanov má právo na vodu zdarma, řekl soud. Vodárny se chtějí soudit dál

  • 0
Téměř dvacet let stará smlouva zaručuje obci Šanov na Zlínsku bezplatné čerpání vody z prameniště. Soud její platnost uznal, Moravská vodárenská se však chce soudit dál. Obec raději začne budovat nový vlastní zdroj vody, firmě totiž platit nechce.

"Dohoda je platná," prohlásil zlínský soudce Milan Polehla a spor o vodu mezi obcí Šanov a Moravskou vodárenskou mohl skončit. Jenže neskončil. Další dějství se čeká v půlce října.

Spor se přitom vede o to, že obec již řadu let čerpá vodu, za kterou neplatí, což jí zaručuje smlouva z 90. let minulého století.

Jenže tehdejší Vodovody a kanalizace několikrát změnily název, majitele i podobu. Ten současný loni rozhodl, že obec platit bude. Za rok 2011 chce po Šanovu téměř 80 tisíc korun.

"Nevidíme důvod, proč by se to mělo měnit. Máme smlouvu, která nám vodu zdarma zaručuje," tvrdí od samého začátku sporu starostka obce Božena Sukaná.

Další taktika firmy: Nejsme přímým nástupcem vodáren

Moravská vodárenská se nejdřív snažila zpochybnit platnost dohody, teď se zase pokusí dokázat, že ji nemusí respektovat, protože není přímý nástupce původního státního podniku Jihomoravské vodovody a kanalizace. Ten smlouvu s obcí uzavřel v roce 1993, když se privatizoval státní majetek.

"Obce tehdy dostaly na vybranou, jestli si chtějí převzít vodovod a spravovat jej, nebo jestli ho vloží do právě vznikající akciové společnosti Vodovody a kanalizace Zlín," vzpomínal u soudu někdejší ředitel státního podniku Arnošt Lukeš.

"Naprostá většina obcí vodovod svěřila VaKu, jen tři na celém Zlínsku si vodovod nechaly. To, že budou vodu čerpat bezplatně, nebylo nijak unikátní. Ta smlouva není žádná lidová tvořivost," dodal.

Mimo Šanov se tak rozhodli také v Loučce a částečně i ve Slušovicích.

"Jenže v dohodě není přesně popsáno, jaký majetek se obci převádí," reagoval právník vodáren David Kamler.

Rovných osmnáct let to v Šanově fungovalo tak, že obec čerpala vodu z prameniště pod obcí a do domácností ji rozváděla pomocí vodovodu, který převzala v devadesátých letech.

Zastavení přívodu vody do Šanova soud zakázal

Správci prameniště, tedy Moravské vodárenské, přitom neplatila nic. "Obyvatelé za vodu platí obci a ta za utržené peníze platí údržbu a opravy vodovodu," popsala starostka Sukaná.

Moravská vodárenská chtěla už v červnu přívod vody do obce zastavit, to jí ovšem soud zakázal.

"Podařilo se nám vymoct předběžné opatření, takže dokud tento spor neskončí, voda poteče," dodala starostka.

Z prameniště bere vodu většina obce, zbytek je odkázaný na vodu ze studny. Letos na podzim však začne obec budovat další zdroj.

"Sehnali jsme peníze na vrty. Voda z nich by se napojila na stávající vodovod, takže i kdybychom soud prohráli, budeme mít vlastní vodu a Moravskou vodárenskou platit nebudeme," prozradila plány Sukaná.