Bývalá budova soudu ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Bývalý zlínský soud se má brzy změnit v pivovar, chybí okolní pozemky

  • 7
Chátrající budova bývalého soudu v centru Zlína se může začít příští rok měnit na stylový pivovar s restaurací. Souhlasit ještě musí zastupitelé a je třeba vyřešit potíže s přilehlými pozemky.

V chladném přízemí budovy bývalého soudu ve Zlíně stojí jízdní kola, která tady město skladuje pro Afriku. V jedné místnosti je starý nábytek a umělá květina. Stropy tvoří hezké klenby, byť se pod nimi plazí škaredé rozvody energií.

Právě klenutí původně ze 17. či 18. století má tvořit příjemný kolorit stylové pivnice, v níž by se chmelový mok i vařil. V horních patrech budovy, kde jsou prázdné jednací síně i zamčená cela a propadlý strop, by mohly být salonky a ubytování.

Alespoň taková je vize prostějovského podnikatele Marcela Londovského, který by si letos rád vyřídil všechny formality, včetně dohody s majitelem, jímž je město, a historicky cennou budovu v centru by začal přestavovat (více o plánech na vznik pivovaru čtěte zde).

„Když jsem si prohlédl prostory bývalého soudu, přišlo mi líto, že by nezůstaly zachované. Zvláště ty staré klenby. Místo dnes vypadá hrozně, ale já se dívám na věci s fantazií,“ prohlásil Londovský, který v Prostějově provozuje už dva minipivovary.

„Pro mě není pivovar ve Zlíně existenčně zásadní, je to spíš výzva,“ doplnil.

Komunální volby přípravu pozdržely

Se záměrem přišel na zlínskou radnici už před rokem. Jeho naplnění ale poněkud zbrzdily podzimní komunální volby, po nichž se část městské rady vyměnila. Teď už by ale mohlo zase všechno nabrat rychlejší spád.

„Čekání je už dlouhé. Věřím, že záměr odsouhlasí zastupitelstvo v květnu. Pak můžeme pracovat na projektu a příští rok začít stavět,“ přeje si Londovský.

Radní loni v létě souhlasili s prodejem budovy za sedm milionů korun s tím, že by Londovský nejprve po dobu vyřizování stavebního povolení a rekonstrukce platil spíš symbolický nájem. Teprve potom by kupní cenu začal splácet.

„Musíme se ještě setkat, abychom probrali všechna rizika. Když bude jeho zájem trvat, projednáme věc opět v radě a pak v zastupitelstvu. To, že bychom to stihli předložit na květnovém zasedání, není nereálné,“ přiblížil náměstek primátora Patrik Kamas, který má tuto oblast v kompetenci.

„Čím dříve se s opravou budovy začne, tím lépe i pro město,“ doplnil.

Problémem jsou okolní pozemky

Potíže způsobuji pásy úzkých pozemků, které budovu svírají ze tří stran jako hranatá podkova. Vlastní je firma Eko-Unibau, v jejímž představenstvu sedí i exposlanec za ODS a někdejší primátor Zlína Tomáš Úlehla. Tvrdí však, že jenom formálně.

Bez pozemků je mnohamilionová investice obtížná. A získat je od majitele není snadné, protože o ně průběžně vede spory.

„Nebudu to komentovat,“ řekl stručně předseda představenstva Eko-Unibau Jaroslav Čech.

„I pro nás je to komplikace. Věřím ale, že bude vůle ji vyřešit,“ doufá Londovský.

Radnice chce jít krok po kroku

Záměr na přestavbu budovy, která původně sloužila právě jako pivovar, se zamlouvá i opozici. Zastupitel Roman Vaigel si myslí, že by vedení radnice mohlo postupovat ještě aktivněji.

„Mělo by se pokusit dohodnout s vlastníkem sousedních pozemků. Jestliže by dohoda nebyla za rozumných podmínek možná, pak se nabízejí jiné možnosti. Například to, že by město opravilo a rozšířilo přilehlé cesty i chodníky a přitom by vyvlastnilo tyto plochy,“ navrhuje Vaigel.

Město by pak podle něho mohlo na vlastní náklady vybudovat vedle pivovaru patrové parkoviště s obchody a restauracemi. „Pokud bude projekt rozumně vymyšlený, bude vždy ziskový. A oživí centrum města,“ podotkl Vaigel.

„Vzhledem k tomu, jak je tady situace složitá, to nepovažuju za pravděpodobné. Půjdeme krok po kroku a pak uvidíme,“ reagoval Kamas.

Rozvaha je na místě, budova bývalého soudu ze 16. století patří spolu s kostelem a zámkem, o jehož přestavbě se teď také živě debatuje, k nejstarším budovám v centru města.