Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obce ve Zlínském kraji se bojí rušení pošt, zatím se mluví o Stříteži

  15:08aktualizováno  15:08
Česká pošta zveřejnila očekávaný seznam svých poboček, kterým hrozí zrušení. Ve Zlínském kraji je jediná, ve Stříteži. Starostové se bojí, že přibudou další. Nová vyhláška totiž prodloužila maximální dojezdovou vzdálenost k poště na 10 kilometrů.
Když z obce zmizí poštovní úřadovna, vyřídí lidé něco v obchodě, většinou ale budou muset do města (ilustrační snímek).

Když z obce zmizí poštovní úřadovna, vyřídí lidé něco v obchodě, většinou ale budou muset do města (ilustrační snímek). | foto: Česká pošta

"Samozřejmě se nám to nelíbí. Chceme podniknout ještě nějaké kroky, ale v úspěch příliš nevěříme," naznačila referentka obecního úřadu ve Stříteži Jana Žlebčíková s tím, že starosta obce je nemocný. "Přitom pošta sídlí v budově obecního úřadu a jediné, co si platí, jsou její zaměstnanci," dodala.

Ani podle šéfky pošty ve Stříteži Ireny Škrobákové není zdejší pobočka zbytečná. "Lidé sem chodí vybírat peníze a platit složenky. Poslední dobou se zvýšil i prodej novin," upřesnila Škrobáková.

Nová vyhláška ohrožuje i další obce

České poště umožňuje výrazně snížit počet poboček vyhláška Českého telekomunikačního úřadu. Platí od letoška: zvyšuje maximální docházkovou vzdálenost k poště ze 2,6 na 10 kilometrů a vztahuje se na obce, které mají méně než 2 500 obyvatel (více čtěte zde).

Pokud bychom tyto podmínky aplikovali na Zlínský kraj, byl by seznam rušených poboček mnohem početnější: mohly by tam být provozovny v Březnici, Pitíně, Tupesích nebo Choryni.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová však tvrdí, že v těchto obcích ani v dalších jiných se nic měnit nebude. A ve Stříteži nepůjde o úplné zrušení pobočky.

"Neznamená to, že zhasneme, zamkneme a půjdeme pryč. Budeme ještě jednat," ujistila Selicharová. Zdůraznila, že se zrušením by musela souhlasit sama obec.

Věc má však podstatný háček. Pošta sice pobočku nemusí úplně zrušit, ale v projektu Partner ji přestane provozovat a nabídne ji k nájmu. Otázkou ovšem je, kolik zájemců (partnerů) se i na základě zkušeností odjinud přihlásí. Pokud nikdo, tak to zůstane na obci. Její rozpočet a personální kapacita jsou však omezené. A výsledek takové změny je potom předvídatelný.

Tak nějak o svou pobočku přišli lidé v Krsech u Plzně. Česká pošta ji loni v létě dočasně zavřela (a dosud neotevřela) a obec měla vzít břímě na svá bedra.

"Nemáme však peníze ani čas, abychom to mohli řešit. Tendence na zrušení pošty u nás byly už dříve, současný stav omezuje život v obci," řekl starosta Krsů Jan Orosz. Dodal, že doručovatelé přijíždějí na náves, kde mohou lidem předat psaní. Jinak však obyvatele čeká dvacetikilometrová cesta na nejbližší pobočku.

A ještě jeden příklad odjinud: pro doporučený dopis či balík si nechodí na poštu obyvatelé Stěbořic na Opavsku. Místo poštovní úřednice jim tam zásilky vydává prodavačka v obchodě. Přepážky tam už nejsou (více čtěte zde).

Hledá pošta způsoby, jak pobočky zavřít?

Podle Sdružení místních samospráv ČR toto hrozí dalším obcím včetně těch ve Zlínském kraji. A to i přesto, že aktuálně nejsou na "černé listině" České pošty.

"Pošta chce služby omezovat a hledá jen vhodné způsoby, jak by to mohla udělat," je přesvědčen tajemník sdružení Tomáš Chmela.

V Březnici nedaleko Zlína mají poštovní přepážku otevřenu jen dvě hodiny denně, přesto si nedokážou představit, že by o ni přišli.

"Lidé jsou zvyklí sem chodit, zvlášť starší," všiml si starosta Březnice Josef Hutěčka. "Žijeme v nejistotě, ale snad se nás rušení týkat nebude," přeje si.

Paradoxem je, že pošta si v mnoha obcích platí pouze své zaměstnance. Její pobočky, které bývají otevřené třeba jen pár hodin denně, sídlí často v budovách obecních úřadů, na jejichž vrub jdou také ostatní provozní náklady.

To platí i pro Tupesy kousek od Starého Města, které se o svoji pobočku strachovaly už loni.

Po jednáních se zástupci České pošty ovšem věří, že mají jistotu. "Pokud bychom o ni měli přijít, byl by to zásadní problém," prohlásil starosta Tupes Oldřich Vávra.

Podobně se k tomu staví i jinde. Starosta Jalubí Karel Malovaný přiznal, že neví, jak by zajišťoval provoz pošty. On i další jeho kolegové z jiných obcích doufají, že se to nestane.

"Nevím o tom, že by na seznamu rušených poboček měla být ta v Jalubí. A snad to tak i zůstane," podotkl Malovaný.

Mluvčí: Nechceme zavírat tisíce poboček

Česká pošta slíbila, že každou obec osloví půl roku předtím, než by tam pobočku uzavřela. Mluvčí Selicharová současně vzkázala, že pošta nebude využívat novou vyhlášku telekomunikačního úřadu do krajnosti.

Pokud se v ní mluví o dojezdové vzdálenosti 10 kilometrů, tak pošta podle ní na tuto hranici nepůjde. "To by znamenalo zánik tisíců poboček. My ale chceme jít cestou jejich změn," vysvětluje mluvčí Selicharová.

"Vyhláška stanovuje minimální požadavky na dostupnost poštovních služeb. Česká pošta ale může mít libovolný počet provozoven nad tento rámec," doplnil mluvčí legislativní rady vlády František Malina.

Sama pošta si podmínky pro rušení svých poboček nastavila velmi vágně. Mluví o "férovém nastavení poštovní sítě tak, aby odpovídala požadavkům současné doby" aneb o tom, že "vlastní pobočky by pošta měla mít především v místech, kde je největší koncentrace požadavků na její služby".

"Hlavním kritériem je pak dostupnost, její spádovost a vybavenost lokality, kterou obsluhuje," uzavřela Selicharová.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Stavba kruhového objezdu v Holešově potrvá kvůli optickému kabelu déle

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Stavba kruhového objezdu v centru Holešova se zpožďuje. Důvodem je jednání o vedení optického kabelu přes soukromý...

Za podvody s petrolejem v kauze podnikatele Vaškůje soud opět snížil tresty

Roman Vaškůj musí před soudem vysvětlovat obchodování s leteckým petrolejem v...

Dalšího zmírnění trestu se u Krajského soudu ve Zlíně dočkali lidé obžalovaní z daňových úniků při obchodech s leteckým...

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Najdete na iDNES.cz