Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínská zoo se rozšíří, pomůže tím záchraně ohrožených slonů

  8:40aktualizováno  8:40
Až šedesáti miliony přispěje Zlín na rozšíření zoo v Lešné, kde vznikne i ojedinělá stanice na odchov slonů afrických. „Zoo se díky tomu dostane mezi tři v Evropě, která mají největší zařízení pro slony. Případné mládě může navíc vzbudit další zájem veřejnosti,“ přeje si ředitel zoo Roman Horský.

Ve zlínské zoologické zahradě v současnosti žijí tři dospělé samice slona afrického. A aby zde mohly zůstat, musí zoo podle Evropské asociace zoologických zahrad zajistit jejich rozmnožování. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Je to hodně vysoká částka, která je však podle zlínských zastupitelů vynaložená smysluplně. Většina z nich ve čtvrtek souhlasila s tím, že z městské kasy půjde až 60 milionů korun na rozšíření zoologické zahrady v Lešné.

Její popularita stále stoupá a loni ji navštívilo téměř 600 tisíc lidí. Poté, co se má v roce 2018 rozšířit o dalších zhruba dvacet hektarů směrem k Lukovu, nabude ještě na atraktivitě. Kromě zábavy však bude mít i vážnější poslání: přispěje k záchraně ohroženého slona afrického, jehož odchov v zajetí není snadný.

„Město pravidelně podporuje výstavbu pavilonů v zoo. Její prestiž díky tomu stále roste. I mezi odborníky,“ řekl náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld.

Výběhy, kemp se stany pro návštěvníky a safari

O odchovné stanici pro slony vedení zahrady uvažuje sedm let. Rozhodnutí zastupitelů je zásadní, protože zajišťuje většinové finanční krytí projektu. Ten má název Karibuni, což je svahilská obdoba anglického slova Welcome (Vítejte).

Obsahuje i větší výběhy pro žirafy či nosorožce, kemp se stany pro návštěvníky a safari. Mimořádných je ovšem osm hektarů pro slony.

V Lešné dnes žijí tři dospělé samice slona afrického. A aby zde mohly zůstat, musí zoo podle Evropské asociace zoologických zahrad zajistit jejich rozmnožování.

Vzhledem k tomu, že jsou zde jen samice, přistoupí se zcela výjimečně k jejich inseminaci. Potomek největšího savce na zemi se však musí narodit do nové odchovné stanice, která má být otevřená v roce 2018.

„V současném zařízení není možné zajistit bezpečné rozmnožování slonů,“ upozornil Horský. „Nová stáj bude prostornější, bude mít několik porodních boxů a pískové podloží, které je lepší než asfalt,“ vyjmenoval.

Investice do zoo se nám vrátí, nepochybují ve Zlíně

Pokud by v Lešné s rozmnožováním nezačali do tří let, slonice by musely být přemístěny tam, kde je odchovat dokážou. Hraje se tak o jejich setrvání ve zlínské zahradě.

I to ovlivnilo zastupitele, když rozhodovali o 60 milionech z městského rozpočtu. Kromě tří, již se zdrželi hlasování, byli všichni pro.

„Zoo je výkladní skříň kraje. I tak velká investice má proto smysl,“ myslí si opoziční zastupitel Miroslav Kašný z KDU-ČSL. Pro však přesto nehlasoval.

„Když dáme peníze na tuto akci, tak na jinou budou chybět. A městská rada nepředložila seznam investic, abychom to mohli posoudit. Rozhodovali jsme bez všech potřebných informací,“ upozornil.

Podle Landsfelda má magistrát dost peněz na to, aby přespříští rok do Lešné poslal 30 milionů a v následujícím roce udělal to samé.

„Původně jsme uvažovali o výstavbě v delším časovém horizontu, ale museli jsme to uspíšit,“ řekl Landsfeld.

Přispět se chystá i Zlínský kraj

Město už požádalo o podporu Zlínský kraj, který by měl přispět deseti miliony.

„Myslím si, že peníze najdeme,“ reagoval náměstek hejtmana Jaroslav Drozd. Evropská unie už peníze na cestovní ruch nedává.

Pro tak velkou investici mluví fakt, že zájem o zoo stoupá. I opozice uznává, že se vložené miliony do zoo v Lešné vrátí. A po jejím rozšíření bude druhá nejnavštěvovanější zahrada v České republice (hned za pražskou Trójou) ještě větším lákadlem.

V nové části věnované Africe vznikne i safari, v němž budou návštěvníci na speciálních malých náklaďácích a na lodích jezdit kolem, anebo přímo přes výběhy zvířat. Bude zde rovněž kemp se stany, kde budou moci rodiny trávit víkendy.

„To nebude mít ekonomický efekt jen pro zoo, ale i pro firmy a služby v okolí,“ doufá Horský.

Autor:Nejčtenější

Tři mrtví v tichém domě. Rodina ze Zlína měla podivné zvyky, říkají místní

Policisté našli v domě ve Zlíně tři mrtvoly (6.2.2018).

Jak zemřeli tři členové jedné rodiny nalezení v pronajatém domě ve Zlíně, je stále nejasné. Sousedé mluví o rodině...

Smrt tří lidí ve zlínském domě nezavinil nikdo další, řekla policie

Policisté našli v domě ve Zlíně tři mrtvoly (6.2.2018).

Tři mrtví členové jedné rodiny nalezení v pronajatém domě ve Zlíně začátkem února podle všeho nezemřeli vinou někoho...Čechmánek říkal, že to máme vydržet, vypověděl o dluhu šéf stavební firmy

Roman Čechmánek u zlínského soudu.

U zlínského soudu, který se zabývá kauzou bývalého brankáře Romana Čechmánka, vypovídali představitelé několika...

Opilec v podmínce málem utopil dlužníka v ledovém potoce, dostal 17 let

Obžalovaní Martin Schenk (druhý zleva) a Michal Macháček (vpravo) v jednací...

Na sedmnáct let poslal olomoucký krajský soud do vězení Martina Schenka, který ve Viganticích na Vsetínsku zbil a málem...

VIDEO: Opilý řidič pronásledovaný policisty se řítil obcemi stodesítkou

Řidič nadýchal 1,3 promile, přes obec jel 110 km/h

Opilý řidič ujížděl policistům, kteří ho chtěli zkontrolovat při noční službě ve Zlíně. Přestože vezl i dva pasažéry, v...

Další z rubriky

Opilec v podmínce málem utopil dlužníka v ledovém potoce, dostal 17 let

Obžalovaní Martin Schenk (druhý zleva) a Michal Macháček (vpravo) v jednací...

Na sedmnáct let poslal olomoucký krajský soud do vězení Martina Schenka, který ve Viganticích na Vsetínsku zbil a málem...

OBRAZEM: Divocí koně a pratuři osidlují nové lokality, rodí se mláďata

Další zanedbané lokality osidluje potomstvo divokých kopytníků, které se...

Další zanedbané lokality osidluje potomstvo divokých kopytníků, které se narodilo v bývalém vojenském prostoru u...

Pálenice zažily špatnou sezonu, kvůli neúrodě už mají zavřeno

Kdo na Moravě a ve Slezsku jen trochu může, nechává si velkou část úrody ovoce

Už před koncem roku ukončily provoz některé pálenice na východě Moravy. Kvůli nepříznivému počasí byl loni nedostatek...

Najdete na iDNES.cz