Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínská zoo se rozšíří, pomůže tím záchraně ohrožených slonů

  8:40aktualizováno  8:40
Až šedesáti miliony přispěje Zlín na rozšíření zoo v Lešné, kde vznikne i ojedinělá stanice na odchov slonů afrických. „Zoo se díky tomu dostane mezi tři v Evropě, která mají největší zařízení pro slony. Případné mládě může navíc vzbudit další zájem veřejnosti,“ přeje si ředitel zoo Roman Horský.

Ve zlínské zoologické zahradě v současnosti žijí tři dospělé samice slona afrického. A aby zde mohly zůstat, musí zoo podle Evropské asociace zoologických zahrad zajistit jejich rozmnožování. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Je to hodně vysoká částka, která je však podle zlínských zastupitelů vynaložená smysluplně. Většina z nich ve čtvrtek souhlasila s tím, že z městské kasy půjde až 60 milionů korun na rozšíření zoologické zahrady v Lešné.

Její popularita stále stoupá a loni ji navštívilo téměř 600 tisíc lidí. Poté, co se má v roce 2018 rozšířit o dalších zhruba dvacet hektarů směrem k Lukovu, nabude ještě na atraktivitě. Kromě zábavy však bude mít i vážnější poslání: přispěje k záchraně ohroženého slona afrického, jehož odchov v zajetí není snadný.

„Město pravidelně podporuje výstavbu pavilonů v zoo. Její prestiž díky tomu stále roste. I mezi odborníky,“ řekl náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld.

Výběhy, kemp se stany pro návštěvníky a safari

O odchovné stanici pro slony vedení zahrady uvažuje sedm let. Rozhodnutí zastupitelů je zásadní, protože zajišťuje většinové finanční krytí projektu. Ten má název Karibuni, což je svahilská obdoba anglického slova Welcome (Vítejte).

Obsahuje i větší výběhy pro žirafy či nosorožce, kemp se stany pro návštěvníky a safari. Mimořádných je ovšem osm hektarů pro slony.

V Lešné dnes žijí tři dospělé samice slona afrického. A aby zde mohly zůstat, musí zoo podle Evropské asociace zoologických zahrad zajistit jejich rozmnožování.

Vzhledem k tomu, že jsou zde jen samice, přistoupí se zcela výjimečně k jejich inseminaci. Potomek největšího savce na zemi se však musí narodit do nové odchovné stanice, která má být otevřená v roce 2018.

„V současném zařízení není možné zajistit bezpečné rozmnožování slonů,“ upozornil Horský. „Nová stáj bude prostornější, bude mít několik porodních boxů a pískové podloží, které je lepší než asfalt,“ vyjmenoval.

Investice do zoo se nám vrátí, nepochybují ve Zlíně

Pokud by v Lešné s rozmnožováním nezačali do tří let, slonice by musely být přemístěny tam, kde je odchovat dokážou. Hraje se tak o jejich setrvání ve zlínské zahradě.

I to ovlivnilo zastupitele, když rozhodovali o 60 milionech z městského rozpočtu. Kromě tří, již se zdrželi hlasování, byli všichni pro.

„Zoo je výkladní skříň kraje. I tak velká investice má proto smysl,“ myslí si opoziční zastupitel Miroslav Kašný z KDU-ČSL. Pro však přesto nehlasoval.

„Když dáme peníze na tuto akci, tak na jinou budou chybět. A městská rada nepředložila seznam investic, abychom to mohli posoudit. Rozhodovali jsme bez všech potřebných informací,“ upozornil.

Podle Landsfelda má magistrát dost peněz na to, aby přespříští rok do Lešné poslal 30 milionů a v následujícím roce udělal to samé.

„Původně jsme uvažovali o výstavbě v delším časovém horizontu, ale museli jsme to uspíšit,“ řekl Landsfeld.

Přispět se chystá i Zlínský kraj

Město už požádalo o podporu Zlínský kraj, který by měl přispět deseti miliony.

„Myslím si, že peníze najdeme,“ reagoval náměstek hejtmana Jaroslav Drozd. Evropská unie už peníze na cestovní ruch nedává.

Pro tak velkou investici mluví fakt, že zájem o zoo stoupá. I opozice uznává, že se vložené miliony do zoo v Lešné vrátí. A po jejím rozšíření bude druhá nejnavštěvovanější zahrada v České republice (hned za pražskou Trójou) ještě větším lákadlem.

V nové části věnované Africe vznikne i safari, v němž budou návštěvníci na speciálních malých náklaďácích a na lodích jezdit kolem, anebo přímo přes výběhy zvířat. Bude zde rovněž kemp se stany, kde budou moci rodiny trávit víkendy.

„To nebude mít ekonomický efekt jen pro zoo, ale i pro firmy a služby v okolí,“ doufá Horský.

Autor:


Nejčtenější

Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Příprava dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bude pokračovat. Soud zamítl i druhou žalobu aktivistů týkající se chráněných...

Na Moravě se potopila výletní loď, pět pasažérů včas přeskočilo na jinou

V plavební komoře v Nedakonicích u Uherského Hradiště se potopila malá výletní...

Malá výletní loď se kvůli trhlině ve dně potopila v pátek v podvečer v plavební komoře Nedakonice na řece Moravě. Včas...Fanoušci metalu přijeli do Vizovic týden předem. Jste blázni, říkají jim

Fanoušci na metalovém festivalu Masters of Rock 2018 ve Vizovicích.

Stále dříve přijíždějí někteří fanoušci na festival Masters of Rock, který začal ve čtvrtek a do neděle přiláká podle...

Řidič zavíral garáž, auto mu sjelo do Moravy. Vůz vyprošťovali i potápěči

Vyproštění automobilu z řeky Moravy v Kroměříži.

Rok staré auto utopil jeho majitel v Kroměříži. Když zavíral garážová vrata, vozidlo mu sjelo do řeky Moravy. Hasiči...

Zlín pustil pohárového střelce Bartolomeua a získal Jakubova

Fotbalista Zlína Robert Bartolomeu ve finále národního poháru proti Opavě.

Na sobotní domácí generálku proti Zlatým Moravcům se velmi těšil. Robert Bartolomeu si ale proti slovenskému klubu, kde...

Další z rubriky

Z lesů je poušť, houby ale najít lze, říkají mykologové z východu Moravy

Ilustrační snímek

Kvůli zdrcujícímu suchu letos houby na východě Moravy skoro nikde nerostou. Většinou jen v okolí potoků či hlubokých...

V podzimní bitvě o Senát na Brodsku a Zlínsku Kunčara znovu vyzve Lukáš

Mítinky Libora Lukáše z ODS v Otrokovicích před 2. kolem doplňovacích senátních...

O druhý comeback do vrcholné politiky se pokusí bývalý hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, který bude kandidovat v...

Tři soudci čelí kvůli pomalé práci kárným žalobám, předsedkyně rezignovala

Ilustrační snímek

Okresní soud v Uherském Hradišti má problém kvůli kárným žalobám, jimž čelí hned tři soudci. V souvislosti s tím už...

Najdete na iDNES.cz