Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlínská zoo se rozšíří, pomůže tím záchraně ohrožených slonů

  8:40aktualizováno  8:40
Až šedesáti miliony přispěje Zlín na rozšíření zoo v Lešné, kde vznikne i ojedinělá stanice na odchov slonů afrických. „Zoo se díky tomu dostane mezi tři v Evropě, která mají největší zařízení pro slony. Případné mládě může navíc vzbudit další zájem veřejnosti,“ přeje si ředitel zoo Roman Horský.

Ve zlínské zoologické zahradě v současnosti žijí tři dospělé samice slona afrického. A aby zde mohly zůstat, musí zoo podle Evropské asociace zoologických zahrad zajistit jejich rozmnožování. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Je to hodně vysoká částka, která je však podle zlínských zastupitelů vynaložená smysluplně. Většina z nich ve čtvrtek souhlasila s tím, že z městské kasy půjde až 60 milionů korun na rozšíření zoologické zahrady v Lešné.

Její popularita stále stoupá a loni ji navštívilo téměř 600 tisíc lidí. Poté, co se má v roce 2018 rozšířit o dalších zhruba dvacet hektarů směrem k Lukovu, nabude ještě na atraktivitě. Kromě zábavy však bude mít i vážnější poslání: přispěje k záchraně ohroženého slona afrického, jehož odchov v zajetí není snadný.

„Město pravidelně podporuje výstavbu pavilonů v zoo. Její prestiž díky tomu stále roste. I mezi odborníky,“ řekl náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld.

Výběhy, kemp se stany pro návštěvníky a safari

O odchovné stanici pro slony vedení zahrady uvažuje sedm let. Rozhodnutí zastupitelů je zásadní, protože zajišťuje většinové finanční krytí projektu. Ten má název Karibuni, což je svahilská obdoba anglického slova Welcome (Vítejte).

Obsahuje i větší výběhy pro žirafy či nosorožce, kemp se stany pro návštěvníky a safari. Mimořádných je ovšem osm hektarů pro slony.

V Lešné dnes žijí tři dospělé samice slona afrického. A aby zde mohly zůstat, musí zoo podle Evropské asociace zoologických zahrad zajistit jejich rozmnožování.

Vzhledem k tomu, že jsou zde jen samice, přistoupí se zcela výjimečně k jejich inseminaci. Potomek největšího savce na zemi se však musí narodit do nové odchovné stanice, která má být otevřená v roce 2018.

„V současném zařízení není možné zajistit bezpečné rozmnožování slonů,“ upozornil Horský. „Nová stáj bude prostornější, bude mít několik porodních boxů a pískové podloží, které je lepší než asfalt,“ vyjmenoval.

Investice do zoo se nám vrátí, nepochybují ve Zlíně

Pokud by v Lešné s rozmnožováním nezačali do tří let, slonice by musely být přemístěny tam, kde je odchovat dokážou. Hraje se tak o jejich setrvání ve zlínské zahradě.

I to ovlivnilo zastupitele, když rozhodovali o 60 milionech z městského rozpočtu. Kromě tří, již se zdrželi hlasování, byli všichni pro.

„Zoo je výkladní skříň kraje. I tak velká investice má proto smysl,“ myslí si opoziční zastupitel Miroslav Kašný z KDU-ČSL. Pro však přesto nehlasoval.

„Když dáme peníze na tuto akci, tak na jinou budou chybět. A městská rada nepředložila seznam investic, abychom to mohli posoudit. Rozhodovali jsme bez všech potřebných informací,“ upozornil.

Podle Landsfelda má magistrát dost peněz na to, aby přespříští rok do Lešné poslal 30 milionů a v následujícím roce udělal to samé.

„Původně jsme uvažovali o výstavbě v delším časovém horizontu, ale museli jsme to uspíšit,“ řekl Landsfeld.

Přispět se chystá i Zlínský kraj

Město už požádalo o podporu Zlínský kraj, který by měl přispět deseti miliony.

„Myslím si, že peníze najdeme,“ reagoval náměstek hejtmana Jaroslav Drozd. Evropská unie už peníze na cestovní ruch nedává.

Pro tak velkou investici mluví fakt, že zájem o zoo stoupá. I opozice uznává, že se vložené miliony do zoo v Lešné vrátí. A po jejím rozšíření bude druhá nejnavštěvovanější zahrada v České republice (hned za pražskou Trójou) ještě větším lákadlem.

V nové části věnované Africe vznikne i safari, v němž budou návštěvníci na speciálních malých náklaďácích a na lodích jezdit kolem, anebo přímo přes výběhy zvířat. Bude zde rovněž kemp se stany, kde budou moci rodiny trávit víkendy.

„To nebude mít ekonomický efekt jen pro zoo, ale i pro firmy a služby v okolí,“ doufá Horský.

Autor:Nejčtenější

Na Zlínsku narazil osobní vlak do nákladního, tři lidé se zranili

Srážka osobního a nákladního vlaku v Brumově-Bylnici.

Osobní a nákladní vlak se po poledni srazily v Brumově-Bylnici na Zlínsku. Osobní vlak byl bez cestujících, ale zranili...

Česko má první velkokapacitní baterii s denní energií pro 150 domácností

Úložiště energie v Prakšicích vybudovala firma Solar Global za 20 milionů korun...

V malé slovácké obci Prakšice funguje úložiště energie. Vůbec poprvé v České republice se na veřejnou energetickou síť...Z vily, kde trávil dětství Havel, je restaurace. Přestavbu řídil Pleskot

Vavrečkova vila ve Zlíně po rekonstrukci.

Hugo Vavrečka, někdejší ředitel Baťových závodů a dědeček prvního polistopadového prezidenta Václava Havla, bydlel ve...

Nejen peníze a kvalitnější kádr. Evropa měla pro Zlín jen pozitiva

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal s pomocí Zorana Gajiće zastavuje Kolomejceva.

Fotbalisté Fastavu Zlín mají za sebou premiérové vystoupení ve skupinové fázi Evropské ligy UEFA. „Je to nádherná...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Další z rubriky

RegioJet zrušil dva spoje ze Zlínského kraje do Prahy, ČD jeden přidaly

(Ilustrační snímek)

Podle nových jízdních řádů, které začaly platit v neděli, jezdí jeden z vlaků Českých drah z Luhačovic místo Olomouce...

VIDEO: Obnovený partyzánský bunkr stojí schovaný pod hlínou a listím

Do nově zrekonstruovaného partyzánského bunkru v lesích nad Prlovem nakoukli...

Válečný partyzánský bunkr obnovili nadšenci v Prlově na Vsetínsku. Přikrytý stromy, hlínou a listím stojí kousek bokem...

Školní sklepení v Uherském Hradišti ukrývalo falzifikát arabské mince

Falzifikát arabské mince pochází z druhé poloviny osmého století

Podobný nález zatím v seznamu předmětů datovaných do období předvelkomoravského nebo Velkomoravské říše nebyl. Až teď....

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 KčNajdete na iDNES.cz