Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelení: V žádosti o rozšíření zlínského skiareálu jsou zkreslené údaje

  11:57aktualizováno  11:57
Firma, která chce nad Zlínem postavit obří lyžařský areál, poskytla krajskému úřadu neúplné údaje o jeho dopadech na životní prostřední. Tvrdí to lidé ze Strany zelených, kteří s chystanou stavbou nesouhlasí.

Podle lidí ze Strany Zelených podala firma plánující rozšířit lyžařský areál ve Zlíně (na snímku tabule s nástinem rozšíření) úřadům zkreslené informace. Zástupce firmy se k tomu ani po týdnu nevyjádřil. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Přivedeme do Zlína turisty, peníze a celoroční zábavu, slibuje dlouhodobě Michal Cepek, ředitel firmy Sporthouse CZ Corporations. Právě jeho společnost provozuje svah pro lyžaře nad Domem umění ve Zlíně. A chystá také jeho rozšíření, po kterém má jít o jeden z největších městských lyžařských areálů ve střední Evropě.

Ve čtvrtek skončil termín, do kdy se mohli odborníci či veřejnost k chystané stavbě vyjádřit v rámci procesu EIA, který zkoumá její dopad na životní prostředí. Krajský úřad vyvěsil na internet dokument, ve kterém společnost Sporthouse CZ Corporations vysvětluje svůj záměr.

Jenže podle krajské Strany zelených nepodává firma úplné informace. "V podkladových dokumentech investora chybí dříve zmiňované stavby hotelu, parkovacího domu nebo rozhledny. Bez nich je však posuzování vlivu celého projektu na životní prostředí značně nekompletní a nepřesné," uvedl Michal Berg, člen krajské rady Strany zelených.

Naráží tak na fakt, že zatímco v rozhovorech pro média Cepek prohlásil, že chce na místě nedaleko centra Zlína postavit nový hotel, bikepark, koncertní prostor, parkoviště pro stovky aut či rozhlednu, v dokumentaci pro EIA tyto stavby chybějí.

Dodané dokumenty a dřívější prohlášení o areálu si protiřečí

MF DNES kontaktovala Michala Cepka a požádala jej o vyjádření. Otázky si nechal zaslat na e-mail a slíbil, že se k nim vyjádří. Ani po opakovaných a týden trvajících urgencích však svoje stanovisko nedodal.

Nemohl tak vysvětlit protikladná tvrzení: podle dokumentů by do areálu mělo i po jeho výrazném rozšíření dorazit stejné množství lidí jako dosud - tedy zhruba 300 lidí denně.

Přitom na podzim 2011 Cepek prohlásil: "Vloni náš areál využilo zhruba 115 tisíc návštěvníků. Výhledově počítáme až s dvojnásobným a posléze dokonce s trojnásobným navýšením jejich počtu."

"Tento rozpor je ovšem zásadní pro hodnocení vlivu na životní prostředí," reagoval Michal Berg. "Odlišný vliv na život v okolí skiareálu má očekávaných 171 automobilů denně (jak uvádí dokumentace), a jiný pak dvojnásobek nebo dokonce trojnásobek aut," doplnil.

Lesy ČR byly proti kácení nad městem, pak změnily názor

Plánovanou výstavbu moderního lyžařského svahu provázely potíže už dříve. Proti Cepkově záměru se postavila zlínská pobočka Lesů ČR, která letos v lednu odmítla dát souhlas s vykácením zhruba sedmi stovek stromů na kopci nad městem.

"Na pozemku rostou dospívající porosty, které svah chrání a samy se dokážou obnovovat," zdůraznil Martin Pavlíček, ředitel zlínské Správy Lesů ČR.

Po půl roce však zasáhlo Generální ředitelství Lesů ČR v Hradci Králové a podepsalo s investorem předběžnou smlouvu. "Dostali jsme dva nové posudky, které říkají, že rozšíření areálu neovlivní stabilitu svahu," vysvětlil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Sporthouse CZ Corporations však pro své plány potřebuje i stavební povolení nebo souhlas s odnětím lesa z Půdního fondu ČR, které zatím nemá. Stejně jako souhlas krajského úřadu v rámci EIA.

"Na základě všech vyjádření, která krajský úřad obdrží, vydá závěrečné stanovisko koncem srpna," nastínila krajská mluvčí Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Další z rubriky

Vsetínské interně chybí lékaři, dočasně se musí zavřít

Pavilon interního oddělení Vsetínské nemocnice.

Internímu oddělení Vsetínské nemocnice chybí lékaři. Až do 8. října je proto omezený provoz příjmové ambulance....

Na silnicích v kraji zemřelo v létě šest lidí, opilých viníků nehod ubylo

Ilustrační snímek

Šest pomyslných křížků přibylo po letošních prázdninách kolem silnic ve Zlínském kraji. Právě tolik lidí zemřelo během...

Valašské Meziříčí řeší před volbami dopravu, zónu Lešná či koupaliště

Náměstí ve Valašském Meziříčí.

Jak zlepšit život ve Valašském Meziříčí? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz