Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zelení: V žádosti o rozšíření zlínského skiareálu jsou zkreslené údaje

  11:57aktualizováno  11:57
Firma, která chce nad Zlínem postavit obří lyžařský areál, poskytla krajskému úřadu neúplné údaje o jeho dopadech na životní prostřední. Tvrdí to lidé ze Strany zelených, kteří s chystanou stavbou nesouhlasí.

Podle lidí ze Strany Zelených podala firma plánující rozšířit lyžařský areál ve Zlíně (na snímku tabule s nástinem rozšíření) úřadům zkreslené informace. Zástupce firmy se k tomu ani po týdnu nevyjádřil. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Přivedeme do Zlína turisty, peníze a celoroční zábavu, slibuje dlouhodobě Michal Cepek, ředitel firmy Sporthouse CZ Corporations. Právě jeho společnost provozuje svah pro lyžaře nad Domem umění ve Zlíně. A chystá také jeho rozšíření, po kterém má jít o jeden z největších městských lyžařských areálů ve střední Evropě.

Ve čtvrtek skončil termín, do kdy se mohli odborníci či veřejnost k chystané stavbě vyjádřit v rámci procesu EIA, který zkoumá její dopad na životní prostředí. Krajský úřad vyvěsil na internet dokument, ve kterém společnost Sporthouse CZ Corporations vysvětluje svůj záměr.

Jenže podle krajské Strany zelených nepodává firma úplné informace. "V podkladových dokumentech investora chybí dříve zmiňované stavby hotelu, parkovacího domu nebo rozhledny. Bez nich je však posuzování vlivu celého projektu na životní prostředí značně nekompletní a nepřesné," uvedl Michal Berg, člen krajské rady Strany zelených.

Naráží tak na fakt, že zatímco v rozhovorech pro média Cepek prohlásil, že chce na místě nedaleko centra Zlína postavit nový hotel, bikepark, koncertní prostor, parkoviště pro stovky aut či rozhlednu, v dokumentaci pro EIA tyto stavby chybějí.

Dodané dokumenty a dřívější prohlášení o areálu si protiřečí

MF DNES kontaktovala Michala Cepka a požádala jej o vyjádření. Otázky si nechal zaslat na e-mail a slíbil, že se k nim vyjádří. Ani po opakovaných a týden trvajících urgencích však svoje stanovisko nedodal.

Nemohl tak vysvětlit protikladná tvrzení: podle dokumentů by do areálu mělo i po jeho výrazném rozšíření dorazit stejné množství lidí jako dosud - tedy zhruba 300 lidí denně.

Přitom na podzim 2011 Cepek prohlásil: "Vloni náš areál využilo zhruba 115 tisíc návštěvníků. Výhledově počítáme až s dvojnásobným a posléze dokonce s trojnásobným navýšením jejich počtu."

"Tento rozpor je ovšem zásadní pro hodnocení vlivu na životní prostředí," reagoval Michal Berg. "Odlišný vliv na život v okolí skiareálu má očekávaných 171 automobilů denně (jak uvádí dokumentace), a jiný pak dvojnásobek nebo dokonce trojnásobek aut," doplnil.

Lesy ČR byly proti kácení nad městem, pak změnily názor

Plánovanou výstavbu moderního lyžařského svahu provázely potíže už dříve. Proti Cepkově záměru se postavila zlínská pobočka Lesů ČR, která letos v lednu odmítla dát souhlas s vykácením zhruba sedmi stovek stromů na kopci nad městem.

"Na pozemku rostou dospívající porosty, které svah chrání a samy se dokážou obnovovat," zdůraznil Martin Pavlíček, ředitel zlínské Správy Lesů ČR.

Po půl roce však zasáhlo Generální ředitelství Lesů ČR v Hradci Králové a podepsalo s investorem předběžnou smlouvu. "Dostali jsme dva nové posudky, které říkají, že rozšíření areálu neovlivní stabilitu svahu," vysvětlil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Sporthouse CZ Corporations však pro své plány potřebuje i stavební povolení nebo souhlas s odnětím lesa z Půdního fondu ČR, které zatím nemá. Stejně jako souhlas krajského úřadu v rámci EIA.

"Na základě všech vyjádření, která krajský úřad obdrží, vydá závěrečné stanovisko koncem srpna," nastínila krajská mluvčí Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

Najdete na iDNES.cz