Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká města Zlínského kraje budou letos v mínusu i bez velkých investic

  9:46aktualizováno  9:46
Čtyři největší města Zlínského kraje plánují na letošní rok schodkový rozpočet. Páté, Valašské Meziříčí, bude první měsíc hospodařit v provizoriu. V investicích města brzdí nejasné podmínky dotací.

Zlín se chystá na vybudování slonince, letošek bude přípravný, stavba přijde na řadu až za rok. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Nevelký schodek a investice, které se omezují na opravy a údržbu. Rozpočty pěti největších měst ve Zlínském kraji se nápadně podobají, vymyká se jen Valašské Meziříčí, které bude o dokumentu jednat teprve v lednu. Ani tady ale se zásadní stavbou, která by významem překročila hranice města, nepočítají.

Starostové se shodují, že je při zemi drží nejasné podmínky dotací.

„To nás brzdí dost zásadně. Nevíme, na co peníze budou ani kolik, a tedy jaké investice chystat. Jen odhadujeme,“ shrnul starosta Vsetína Jiří Čunek.

Zlín: přípravy na sloninec

Obří akci chystá do budoucna Zlín, který dá 60 milionů za rozšíření zoologické zahrady, jehož první etapou bude stavba nového slonince. Jenomže i tady se bude letos především chystat, stavba přijde na řadu v letech 2017 a 2018.

Plánovaný schodek letošních rozpočtů

Uherské Hradiště: 84 milionů Kč

Kroměříž: 38 milionů Kč

Zlín: 35 milionů Kč

Vsetín: 14 milionů Kč

Valašské Meziříčí rozpočet projedná až 28. ledna

Krajský Zlín bude hospodařit zhruba s 1,3 miliardy korun, rozdíl mezi příjmy a výdaji dělá 35 milionů. I tady, ostatně jako u všech oslovených radnic, jej pokryjí letošní úspory. Nové úvěry se v kraji neplánují.

Na investice počítají asi s 300 miliony. Jenomže ani za ně nevznikne nic, co by ohromilo či přineslo nové podnikatelské možnosti, kulturní vyžití či pracovní místa.

Vůbec největší investicí bude dokončení opravy ulice Mostní, rekonstrukce budovy pětadvacetimetrového bazénu a demolice nedostavěného obchodního centra na Jižních Svazích.

Opozice rozpočet kritizuje. „Investice se ve Zlíně říká každé opravě chodníku. To je ale pokřivení významu toho slova,“ řekl už dříve zastupitel za ČSSD Roman Vaigel.

Vedení města však namítá, že spravuje majetek za sedm miliard, což stojí peníze.

„Město tady není od toho, aby podnikalo. Musí se starat o majetek,“ mínil ekonomický náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Kroměříž: kulturák a hřiště

V Kroměříži jsou s investicemi opatrní už několik let, protože je omezoval obří dluh. Ještě před pěti lety město splácelo víc než 197 milionů korun. Aktuálně je na částce 19 a půl milionu.

„To už navíc nemusíme platit jednorázově, ale máme na to deset let. Tedy dva miliony ročně,“ prozradil starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Rozpočet i tady počítá s vyššími výdaji než příjmy, rozdíl dělá 38 milionů. Nejvíce utratí za rekonstrukci Domu kultury a dvě hřiště v místních částech. Celkem proinvestují 60 milionů a budou si užívat toho, že je město v dobré finanční kondici.

„Znovu se zadlužit teď nemáme v plánu, a není ani důvod,“ dodal Němec.

Vsetín: stadion i cyklostezky

Během příštího roku ve městě utratí 10 milionů korun za rekonstrukci části zimního stadionu, za 27 milionů opraví cesty, chodníky a cyklostezky. A jednu podstatnou připraví.

„Jde o cykloprůtah městem, povede po obou březích řeky Bečvy,“ potvrdil Čunek.

Stavět se ale s největší pravděpodobností začne až z peněz rozpočtu příštího.

Příjmy města mají činit 462 milionů, výdaje budou o 14 milionů vyšší. Na pokrytí má město otevřený kontokorentní úvěr, počítá ale s tím, že jej nebude potřebovat.

„Dá se předpokládat, že přebytek letošního hospodaření schodek vyrovná,“ uvedla vedoucí finančního odboru města Jana Matochová. U investic je v kolonce uvedeno 88 milionů korun, což je méně než letos.

Uherské Hradiště: oprava škol

Vůbec největší rozdíl mezi příjmy a výdaji plánuje Uherské Hradiště, které získá do rozpočtu téměř 549 milionů. Utratí o 84 milionů více.

„Půjčovat si nebudeme, máme volné peníze na účtu a cenné papíry, které můžeme v případě potřeby prodat. Zatím jsme to ale nikdy udělat nemuseli,“ popsal starosta města Stanislav Blaha.

Za opravy ve městě příští rok utratí 135 milionů, především za rekonstrukce dvou školních budov.

„Jednou z nich je základní umělecká škola, na kterou nám přidá i kraj,“ prozradil Blaha.

Kraj totiž školu zřizuje, budova ale patří městu. Momentálně už je prázdná, mladí umělci se učí v náhradních prostorách. Po opravě se do ní zase vrátí.

Kromě toho město drží rezervu zhruba 20 milionů na dofinancování evropských dotací. Jakých, to ale zatím přesně nevědí.

„Pořád není jasné, na co můžeme dotace využít. V tom se těžko plánuje,“ dodal starosta.

Projekty proto mají v Uherském Hradišti na dvou různých seznamech. Položky na jednom z nich zaplatí z vlastních zdrojů, ten druhý se začne měnit v realitu, jen pokud budou další peníze.

Valašské Meziříčí: parkoviště na Vyhlídce

Jediné z pěti největších měst v kraji, které ještě rozpočet schválený nemá, je Valašské Meziříčí. Rozpočtové provizorium na začátku roku pro ně ale není nic nového, využívají jej už několik let.

„Je to praktické. Na konci kalendářního roku přichází na účet města řada plateb, a teprve poté je jasné, s jakou částkou můžeme skutečně počítat,“ popsal starosta Robert Stržínek.

Investiční plány mají jasné, některé zaplatí sami (například nové parkoviště na sídlišti Vyhlídka), s jinými počkají, jestli získají finanční výpomoc z Unie či od státu, třeba s rekonstrukcí základní školy Žerotínova.
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Buchlov láká na barokní kamna, zámek ve Vizovicích získal vzácné obrazy

Zámek v Buchlovicích se návštěvníkům letos poprvé otevřel už o uplynulém...

Některé památky ve Zlínském kraji se už o uplynulém víkendu otevřely návštěvníkům, aby otestovaly jejich zájem. V...

Anonym urážel Židy a divadlo kvůli čtení hry o prostějovském hřbitově

Ovčáček čtveráček má u diváků velký úspěch (na snímku vpravo ředitel divadla...

Policie řeší anonymní dopis plný protižidovských nadávek a urážek ředitele Petra Michálka, který dorazil do zlínského...

Erotika v lidové kultuře se objevovala v písních i na kraslicích

Příklad milostné velikonoční kraslice.

Medvěd při masopustu je symbolem fyzické síly, zdraví, ale také plodnosti. A k erotickému podtextu směřuje i tradiční...

Najdete na iDNES.cz