Jednou z největších akcí zlínské radnice v roce 2016 má být zbourání torza obchodního domu na sídlišti Jižní Svahy.

Jednou z největších akcí zlínské radnice v roce 2016 má být zbourání torza obchodního domu na sídlišti Jižní Svahy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Oprava, údržba, demolice. Zlín se ani příští rok do zásadních akcí nepustí

  • 7
Zlínská radnice dá příští rok na investice 300 milionů korun. Pokračuje trend oprav budov, cest a chodníků. Opozici scházejí zásadnější akce.

Je to první „vlastní“ rozpočet, který prosadila koalice hnutí STAN a ANO. Počítá se v něm s investicemi 164 milionů, i s přebytkem hospodaření z letošního roku by to mělo být celkem asi 300 milionů.

Jenže pokud očekáváte zásadní a velké akce, které výrazně posunou Zlín vpřed, nenajdete je. Klíčovými slovy jsou oprava, údržba, případně demolice.

Věrně to potvrzuje fakt, že největší investicí v příštím roce (55 milionů) bude pokračující rekonstrukce Mostní ulice, s níž město začalo letos (více zde).

Třicet milionů pak bude stát druhá etapa rekonstrukce budovy pětadvacetimetrového bazénu, o něco méně zbourání nedostavěného obchodního centra na Jižních Svazích.

„Drtivou většinu volných zdrojů budeme dávat do oprav městského majetku. Je tam velký vnitřní dluh a je třeba ho dorovnat. Bude to trvat několik volebních období,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Bedřich Landsfeld z hnutí STAN.

Letos mělo město na investice 450 milionů, ale sto milionů převede do příštího roku. Na jeho začátku rozhodne o dalších investicích.

„Počítáme také s regenerací sídliště Podhoří, investovat budeme do škol, například v Základní škole Křiby se bude modernizovat kuchyně za 10 milionů korun,“ doplnil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Další konkrétní akce budou známé v lednu. „Nepočítáme ale s tím, že schválíme nové velké investice za desítky milionů korun. Údržba městského majetku stojí obrovské množství peněz,“ podotkl náměstek primátora Patrik Kamas (ANO).

Opozice je kritická

Větší části opozice ale slova o „dorovnávání vnitřního dluhu“ nestačí, byť při schvalování rozpočtu se jen zdržela hlasování.

„Investice se ve Zlíně říká každé opravě chodníku. To je ale pokřivení významu toho slova,“ myslí si zastupitel za ČSSD Roman Vaigel.

„Scházejí mi prorůstové investice, které městu můžou přinést peníze. Mám na mysli třeba výstavbu víceúčelové budovy na náměstí Míru, kde by byly byty, restaurace i kavárny. Město by ji pronajímalo a současně by se oživilo a odhlučnilo náměstí,“ nastínil Vaigel (více o tomto plánu čtěte zde).

V podobném duchu mluví o přestavbě bývalého soudu v centru Zlína a o možnosti vybudovat mezi Loukami a Malenovicemi průmyslovou zónu.

Podle Landsfelda jsou „prorůstovými investicemi“ i opravy chodníků a cest, které potřebují případní investoři.

„Město tady není od toho, aby podnikalo. Vlastní majetek za sedm miliard, o který se musí starat,“ míní náměstek.

Zásadnější akce chybí také zastupiteli Aleši Dufkovi z hnutí Zlín 21. Zmiňuje chystanou přestavbu zámku, o níž se v posledních měsících nehovoří, a důležité dopravní akce, jako je obchvat Zálešné a Prštenská příčka, které jsou už řadu let v přípravné fázi.

„Koalice převzala město v podobě zánovního domku, u něhož dbá o jeho vzhled, natírá okna a vyměňuje fasádu, ale nevidí, že padá střecha,“ glosoval situaci Dufek.

Podle něho se Zlín i kvůli slabým investicím vylidňuje, což může být za několik let problém.

Příprava obchvatu Zálešné se protahuje

V případě obchvatu Zálešné, který vyjde na půl miliardy korun, má radnice teprve rozpracovaný projekt pro územní řízení, přestože letos chtěla mít vyřízené stavební povolení (více zde).

„Dokumentaci pro územní řízení, včetně majetkoprávních vztahů, budeme mít hotovou do dvou let. Finance ještě zajištěné nemáme,“ přiznal radní přes dopravu Josef Novák.

Protahuje se také vyřizování generelu dopravy, který město nutně potřebuje.

„Termín dokončení odhadujeme na podzim 2016,“ naznačil Novák.

To už ale není záležitost rozpočtu na příští rok. Ten je navržený se schodkem 35 milionů korun, který má pokrýt přebytek z dřívějších let.

Do konce volebního období chce město dát ještě 60 milionů korun na nový pavilon v zoologické zahradě v Lešné, kde má vzniknout mimo jiné odchovna ohrožených slonů afrických. Jak už dříve rozhodli zastupitelé, peníze na to půjdou v letech 2017 a 2018.