Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zlín má přebytkový rozpočet a bude hlavně opravovat. Opozici to nestačí

  16:50aktualizováno  16:50
Zlín má mírně přebytkový rozpočet na příští rok, investice mohou být až 400 milionů korun. Koalice počítá hlavně s opravami, což opozice kritizuje. Největší akcí jsou úpravy křižovatky u Velkého kina.

Velké kino, které je v havarijním stavu, nechala radnice z bezpečnostních důvodů oplotit. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Při úpravách zlínské křižovatky ulic Mostní a Březnická, která začne příští rok, se obě frekventované cesty na čas zúží do jednoho pruhu. Březnická je přitom hlavní příjezdovou cestou od Uherského Hradiště, po níž denně projede 10 tisíc aut.

„V určitý moment to bude složité,“ vzkázal řidičům vedoucí radničního odboru koncepce a realizace dopravních staveb Karel Říha.

Kino bude obehnané plotem

Dělníci ve Zlíně začali oplocovat památkově chráněné Velké kino, které je od letošního března uzavřené, protože je v havarijním stavu. Jde o bezpečnostní opatření, které vzešlo z posouzení statiků. Podle nich by se kino mohlo zřítit například pod náporem sněhu, kdyby ho napadlo hodně na střechu. Nosné konstrukce stavby ze 30. let minulého století jsou totiž staré a navíc jim neprospěly průběžné stavební zásahy.

Vedení radnice na Velké kino muselo myslet i při přípravě rozpočtu města na příští rok. „Vyčlenili jsme 10 milionů korun na technické zajištění budovy, aby nespadla. Budeme muset provizorně podepřít strop sloupy,“ přiblížil ekonomický náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Co bude s kinem dál, zatím není úplně jasné. Jisté je to, že se bude celkově opravovat zevnitř a jeho venkovní vzhled zůstane zachovaný, což přijde na řadu zřejmě až v roce 2018. „Příprava potrvá déle, protože jde o památkově chráněnou budovu,“ řekl Landsfeld.

Bude se také řešit další využití kina. „V tuto chvíli převládá názor, že by mohlo plnit více funkcí než doposud. Konkrétní náplň vzejde z budoucích debat,“ nastínil náměstek primátora Patrik Kamas.

Město musí řešit budoucnost také budovy číslo popisné 10, která stojí vedle radnice. Také je v havarijním stavu a bude nutné investovat do její záchrany. Zatím není jasné kolik, ale už se podařilo ji staticky zabezpečit.

„Dům pochází z 19. století. Přízemí je postavené z nepálených cihel, zatímco horní patra z cihel pálených,“ přiblížila tajemnice magistrátu Helena Eidová.

Zachránit budovu, v níž sídlilo občerstvení Minutka i úředníci radnice, však bude podle ní složité. Další postup bude město konzultovat s památkáři, protože objekt stojí v památkové zóně.

V rozpočtu na příští rok město počítá s deseti miliony korun na tuto akci, celkem bude oprava stát 60 milionů korun. Také další plánované investice se týkají především rekonstrukcí – kromě cest i budov.

Město bude pokračovat s obnovou Památníku Tomáš Bati, pustí se do oprav školních jídelen, jež nevyhovují hygienickým normám, i chátrajících městských bytů.

Opakuje se tak situace z loňského roku, kdy drtivou většinu investic spolkla údržba. Tehdy – stejně jako dnes – to kritizovala opozice.

„Město má majetek za devět miliard korun a musí ho udržovat v dobrém technickém stavu, což stojí stovky milionů korun ročně. Musí to dělat každý řádný hospodář, i kdyby nechtěl,“ tvrdí ekonomický náměstek primátora Bedřich Landsfeld z hnutí STAN, jež je v koalici s hnutím ANO.

Na investice může jít až 400 milionů korun

Úpravu křižovatky ulic Mostní a Březnická nepovažuje za rekonstrukci, ale novou stavbu, protože se posune o kousek výš.

„Koalice si vytvořila z povinnosti ctnost. Navíc si myslím, že údržbu majetku nestíhá v potřebném tempu,“ reagoval opoziční zastupitel Aleš Dufek z hnutí Zlín 21.

Na investice jde ročně zhruba 300 milionů korun, komplexně se o nich rozhoduje vždy až na začátku následujícího roku po započítání přebytku z hospodaření města.

Ten bude tentokrát vyšší, protože město má tučnější příjmy z daní. Na investice tak může jít až 400 milionů. Opozice v tom vidí šanci na velkorysejší přístup, což se ale podle ní neděje.

„Rozpočet město nijak nerozvíjí, je jen dalším pokračováním současné politiky pouhé údržby města, kdy se investicí nazývá každá oprava chodníku,“ míní opoziční zastupitel Tomáš Šenkeřík z ČSSD.

Podobu náměstí určí studie

A co opozice navrhuje? Sociální demokraté by rádi viděli nové městské parkovací domy, průmyslovou zónu mezi Malenovicemi a Loukami. Chtějí opravené náměstí Míru s novými restauracemi a obchody. Větší podporu městských památkových čtvrtí s baťovskými domky.

Podle Dufka by se měl konečně využít poloprázdný zámek či zmodernizovat zimní stadion.

Koalice úpravu náměstí Míru připravuje, do dvou let chce mít studii jeho budoucí podoby.

„Větší akce jsou ve fázi příprav, podobně jako plánované úpravy tržiště Pod Kaštany. Je otázkou času, kdy se začnou dělat. Kritiku opozice považuji jen za rétoriku pro občany,“ nastínil náměstek primátora Patrik Kamas z ANO.

Podle něho by město nemělo samo stavět byty (kromě sociálních), ale má připravovat podmínky pro developery. Landsfeld podotkl, že obrovské investice za půl miliardy korun, jako bylo před lety Kongresové centrum, radnice neplánuje.

Za novou investici lze považovat přípravu pavilonu slonů v zoologické zahradě Lešná. Příští rok na něj půjde šest milionů, z nichž se postaví oplocení. V dalších letech to bude přes padesát milionů.

Příjmy a výdaje města budou příští rok kolem 1,3 miliardy korun, přebytek má být kolem pěti milionů.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Nevím, zda jsem řídil, řekl mladík obžalovaný za tragickou nehodu

Smrtelná dopravní nehoda u sjezdu z dálnice D1 u Hulína.

Až osmileté vězení hrozí třiadvacetiletému Jakubovi Novákovi z Kroměřížska, který loni podle obžaloby v opilosti boural...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Najdete na iDNES.cz