Přes deset let se obyvatelé Rožnova pod Radhoštěm kvůli chybě v privatizaci rožnovské Tesly soudí o svoje byty. Ilustrační foto

Přes deset let se obyvatelé Rožnova pod Radhoštěm kvůli chybě v privatizaci rožnovské Tesly soudí o svoje byty. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Rožnovští se léta soudí o 502 bytů kvůli špatné privatizaci, pomáhá jim i Nečas

  • 1
Přes deset let se lidé z Rožnova pod Radhoštěm soudí se společností Immobilien Pirker o byty, které koupili od města. Kvůli formální chybě v době privatizace rožnovské Tesly v roce 1992 jim totiž hrozí, že o domovy přijdou. V říjnu se chystá klíčový soud, na němž budou zveřejněny i nové důkazy.

Sedmého října se ve Valašském Meziříčí uskuteční soud, na kterém majitelé bytů hodlají vystoupit s novými dokumenty a důkazy. Předvolaný je například bývalý ministr pro privatizaci Tomáš Ježek.

"Na říjnovém soudu chystáme podrobné dokazování zaměřené na otázku privatizace Tesly Rožnov," naznačila Hana Marvanová, bývalá poslankyně a právní zástupkyně občanského sdružení Rožnovské byty. O co přesně půjde, nechtěla říct.

Byty koupili od města, firma ale tvrdí, že patří jí

Právní spor se týká 502 bytů v Rožnově. Lidem, kteří v nich žijí, hrozí, že za byty, které si legálně koupili před řadou let, budou kvůli zpackané privatizaci nakonec muset zaplatit mnohem vyšší částku.

"Nájemníci byty z majetku bývalé Tesly koupili od města. Firma ale trvá na tom, že domy patří jí," uvedl mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Majitelé je teď nemohou prodat ani přepsat na rodinu, ani neví, jestli jsou vlastně jejich.

Někteří vlastníci se odstěhovali, ostatní nechávají byty chátrat. Všichni ovšem zažívají pocit absolutního bezpráví a životní zklamání.

"Když mi doručili v roce 2007 žalobu, tak jsem myslela, že je to můj konec," líčí Zdenka Maléřová, obyvatelka třípokojového bytu na Písečné ulici. Ona i její manžel jsou žalovaní jako fyzické osoby.

"Kdyby tam tehdy nebylo razítko soudu, považovali bychom to za špatný vtip. Přišlo to jako blesk z čistého nebe," dodává.

Lidem ve sporu pomůže Nečas

Byt si řádně koupili. Pak jim přišla žaloba, že není jejich. Poprvé stála Zdenka Maléřová před soudem až letos v srpnu. Soud případ odročil na říjen.

"Chtěli jsme, aby se ke kauze vyjádřilo ještě ministerstvo financí a zástupci Fondu národního majetku. Roky nám tvrdili, že na jejich straně chyba není," zhodnotila situaci Maléřová.

Pokud totiž nejsou byty ve vlastnictví města ani firmy, pak jsou ve vlastnictví státu. Do sporu už zasáhl i premiér Petr Nečas, který má v Rožnově trvalé bydliště.

Loni dal dohromady meziresortní komisi, která se případem zabývala. Teď zajistil, že s městem bude spolupracovat právní zástupce ministerstva financí.

"Občanské sdružení Rožnovské byty se navíc může na ministerstvo obrátit se žádostí o konkrétní spolupráci nebo o poskytnutí privatizačních dokumentů," uvedl Nečas v dopise, který poslal místopředsedovi sdružení Davidu Zapletalovi.

Právní pomoc zdarma

"Pro nás je obtížné dokumenty o privatizaci získat. To, že do sporu ministerstvo financí vstupuje, pro nás znamená právní pomoc zdarma. Navíc by měli hájit tehdejší postup státu oni, ne my," podotkl Zapletal.

Právní zástupkyně občanského sdružení Rožnovské byty věří, že říjnový soud může být klíčový. "Kdyby byl rozsudek vynesený na podzim, může být konečný verdikt otázkou dvou let," odhadla Marvanová.

Na soud jsou totiž jako svědci pozvaní lidé, kteří mohou přinést další důkazy. Například Jaroslav Kubín, starosta města.

"Budu vyslýchaný u soudu jako svědek za město. Teď nebudu nic prozrazovat dopředu, když sám budu svědčit," uvedl Kubín. K soudu je předvolaný i bývalý ministr pro privatizaci Tomáš Ježek.

firma se soudí o majetky města za stovky milionů

Za největší křivdu lidé v Rožnově považují to, že žijí v nejistotě přes deset let. "Pokud by se to táhlo dalších deset dvacet let, tak se výsledku ani nedožiju. Dcera bydlí na ubytovně v dost špatných podmínkách, nemá šanci na lepší ubytování. Chtěla by si vzít úvěr a přestěhovat se, ale já jí nemám jak pomoct. Mým bytem ručit nemůže," říká smutně Maléřová a dodává, že kauza ovlivnila život celé jejich rodiny.

S čím půjde k soudu společnost Immobilien Pirker Reality, zatím není jasné. Jejího právního zástupce nebylo možné kontaktovat.

"Za nás vystupuje pan doktor Bonisch, který řeší všechny právní věci. Ten spor je dlouholetá záležitost. Řeší to soudy na všech stupních," řekl František Poulík, jednatel společnosti Immobilien Pirker Reality.

Kromě sporů s vlastníky bytů vede s firmou soudní spor i radnice o majetky města. Ve hře jsou komerční domy, poliklinika, krytý bazén, některé školky a pozemky, tedy majetek za stovky milionů korun.

Spor začal privatizací Tesly, kdy jednou nástupnickou firmou byla SVAS (nyní I. P. R.), která měla bezúplatně převést byty a některé budovy na město. V roce 2000 ale podala žalobu, ve které se domáhá určení vlastnictví majetku. (dan)