Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z porevolučních politiků uznávám Klause a Zemana, říká šéf Zemanovců

  12:50aktualizováno  12:50
Pomohl na Hrad Miloši Zemanovi a teď ho tam možná doprovodí. Vratislav Mynář, předseda Strany práv občanů Zemanovci, se ale stále sám považuje více za podnikatele než za politika. V Osvětimanech, menší obci na Uherskohradišťsku, má s manželkou lyžařský park se srubem a penzionem.

Vratislav Mynář ve své hospodě Na srubu v Osvětimanech. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ještě před třemi lety jeho jméno znal málokdo, teď patří mezi dva nejbližší lidi nového prezidenta Miloše Zemana.

Podnikatel Vratislav Mynář z Osvětiman zažívá nevídaný politický vzestup a jeho Strana práv občanů Zemanovci, jíž je předsedou, velmi posiluje i ve Zlínském kraji. "Svůj život teď prožívám jak ze stíhačky," říká Mynář.

Vratislav Mynář

Narodil se v roce 1967 v Kyjově. Vystudoval stavební průmyslovku v Hodoníně a Vysoké učení technické v Brně, kde získal titul inženýra v oboru ekonomiky a řízení stavebnictví.

Od roku 1992 podniká. Nastoupil do ekologické společnosti Recycling park, v roce 2001 ji se společníkem prodali. Před sedmi lety otevřel s manželkou skipark v Osvětimanech, kde oba bydlí.

V roce 2010 vstoupil do Strany práv občanů Zemanovci a o rok později se stal jejím předsedou. Od podzimu 2012 je zastupitelem Zlínského kraje.

Napadlo vás při vstupu do Strany práv občanů Zemanovci, že byste za pár let mohl být jedním z nejbližších lidí prezidenta?
Určitě jsem to nepředpokládal. Přiznám se, že jsem nikdy nezažil tak hektické chvíle jako teď. Je to obrovský adrenalin a myslím si, že mi to pořád ještě nedochází. Což je dáno i tím, že jsem s politikou předtím neměl žádné zkušenosti. Kdybych je měl, bylo by to asi jiné.

Ani v nejmenším jste nekalkuloval s tím, že by Miloš Zeman mohl pár let po vašem vstupu do strany uspět? A proč jste si vybral právě Zemanovce?
Nikdy jsem nebyl v žádné politické straně, pokud pomineme, že jsem kandidoval do obecního zastupitelstva v Osvětimanech. Uznávám dvě velké osobnosti porevoluční politiky: Václava Klause a Miloše Zemana. Když jsem v roce 2009 dostal nabídku, zda bych nepomohl Miloši Zemanovi se založením jeho nové strany, a o rok později jsem se s ním osobně setkal, bylo rozhodnuto. Zapůsobil na mě jako blesk z čistého nebe. Vystupováním i tím, že má velmi mnoho nastudováno. Dovede si získat lidi, má velké charisma.

Jenže jeho projev bývá velmi svérázný, někdy až obhroublý.
Každý jsme nějaký. I když je člověk výjimečná osobnost, tak má své pro i proti. Ale právě toto bych mezi zápory neřadil. Jak jsem řekl, je velmi vzdělaný a předpokládá třeba v případě novinářů, že budou ve svém oboru natolik vzdělaní, aby zvládali svoji práci.

Bývalý premiér a čestný předseda SPOZ Miloš Zeman ukazuje s předsedou SPOZ
Většina návštěvníků v Osvětimanech vůbec netuší, že místní lyžařský areál,

Zeman však paušalizuje, šmahem třeba shodí všechny z oboru.
Ano, to není příliš vhodné.

Myslíte si, že se po nástupu do funkce změní?
Jiný už nebude, možná trošičku.

Zeman přijede v březnu

Zlínský kraj patří k baštám Miloše Zemana. Důkazy? Už dříve slíbil, že právě na východ Moravy povede jeho vůbec první prezidentská cesta. Do Zlína však dorazí už 2. března, tedy šest dnů před svojí inaugurací.

Zúčastní se krajské konference Strany práv občanů, jež si bude hledat nové krajské vedení. "Navštíví konference ve dvou krajích, kde jsme se dostali do koalice. To je Zlínský a Pardubický kraj," vysvětlil Mynář.

Zemanovci také zakládají novou místní organizaci ve Valašských Kloboukách. Tím jejich počet v kraji stoupne na 17. Celkem má strana v kraji kolem 200 členů a po Zemanově prezidentském triumfu se hlásí další.

Jak spolu vycházíte? On hovoří a vy posloucháte? Nebo je to rovnocenná diskuse?
Je v určitých věcech trochu sebestředný, ale vždycky vyslechne i argumenty ze svého nejbližšího okolí. O některých věcech hlasujeme a Miloš Zeman se dokáže přizpůsobit, pokud je v menšině.

Čím si vysvětlujete, že řada lidí z volebního týmu neměla s politikou velké zkušenosti, a přesto jste uspěli?
Měli jsme výhodu v tom, že naším kandidátem byl Miloš Zeman. Přestože byl několik let mimo vrcholnou politiku, tak se to nijak neprojevilo. Možná si naopak ještě více utříbil myšlenky a odpočinul si. Politika je něco jako jízda na kole, to se nezapomene.

Jak se stalo, že v kolektivu kolem Zemana bylo hodně lidí právě ze Zlínského kraje?
Je to logické. Když jsem se stal před dvěma lety předsedou strany SPOZ, tak jsem se obklopil lidmi, které jsem už znal. Je to jako v byznysu: chcete pracovat s těmi, které máte vyzkoušené a můžete jim důvěřovat. Proto byl v týmu volební manažer Vladislav Kruliš, který odvedl hodně práce už v parlamentních volbách, a tak jsem si ho vzal do Prahy. V nejužším okruhu byl i Martin Nejedlý z Kunovic.

Jak moc jste věřil, že Zeman ve volbách zvítězí?
Říkal jsem si, že bude složitější dostat ho do druhého kola než z něho ve druhém kole udělat prezidenta. První kolo jsem přirovnal ke kbelíku s pěnou, který zamícháte a může vám z něho vyskočit kdokoliv.

V cestovním ruchu využila dotace i řada známých osobností. Například firma...
Na dřevěném srubu v Osvětimanech vyvěsil jeho majitel Vratislav Mynář jeden z

Co bude teď? Půjdete s novým prezidentem na Hrad?
Krátce jsem o tom se Zemanem mluvil minulý čtvrtek, když se vrátil z Vysočiny. On má určitou myšlenku, probíráme ji a tento týden v tom budeme pokračovat.

A je tedy pravděpodobné, že ho na Hrad doprovodíte?
Kvůli němu jsem šel do politiky a kvůli němu jsem budoval stranu. Když nabídka přijde, budu ji zvažovat. A jsou nabídky, které se neodmítají.

SPOZ by pak musela hledat nového předsedu?
Pokud by se to stalo, tak by práce na Hradě nebyla slučitelná s funkcí předsedy strany. Jakýkoliv odchod z vedení strany by bylo třeba nahradit.

Do vaší strany se po volebním úspěchu Zemana hlásí mnohem více nových členů než předtím. Řekli jste už, že zpřísníte podmínky pro vstup. Můžete upřesnit, jaké budou?
Dohodli jsme se na předsednictvu, že budeme věnovat zvýšenou pozornost při příjmu nových členů a budou také připraveny směrnice, podle kterých se bude v této věci postupovat. Zatím nedokážu říci, zda bude hrát roli to, kolika stranami už zájemce prošel. Nechceme být uzavřená strana, ale něco musíme udělat, aby u nás nebyli lidé, pro něž je Miloš Zeman jenom výtah do vyšších pater politiky. Takoví se do SPOZ hlásili před parlamentními volbami v roce 2010 a po nich museli odejít.

Kromě toho, že jste politik, působíte i jako podnikatel, který v Osvětimanech vlastní skipark. Jak k tomu došlo?
Jsem více podnikatel než politik. Před sedmi let jsme se společníkem prodali ekologickou firmu francouzské nadnárodní skupině a pak jsem se rozmýšlel co dál. A vzpomněl jsem si, že jsem tady kdysi jako malé dítě lyžoval na kopci. Tak jsme to tady s manželkou oživili. Teď tady máme sjezdovku, srubovou restauraci a penzion. Asi pěti miliony korun nám k tomu přispěla Evropská unie.

Autor:Nejčtenější

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Další z rubriky

Silničáři chtějí letos opravit obě cesty na zlínské sídliště Jižní Svahy

(ilustrační snímek)

Poté, co silničáři na jaře a na začátku léta opraví příjezd na největší zlínské sídliště Jižní Svahy od Vršavy, pustí...

VIDEO: Průjezd Zlínem zmodral, na cestu se vylila tiskařská barva

Modrá tiskařská barva znečistila silnici na třídě Tomáše Bati u divadla v...

Několik desítek metrů silnice první třídy v centru Zlína mělo dopoledne modrou barvu. Vylila se z projíždějícího...

Erotika v lidové kultuře se objevovala v písních i na kraslicích

Příklad milostné velikonoční kraslice.

Medvěd při masopustu je symbolem fyzické síly, zdraví, ale také plodnosti. A k erotickému podtextu směřuje i tradiční...

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.cz