Šéf Synotu Ivo Valenta

Šéf Synotu Ivo Valenta | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Šéf Synotu Valenta: Mým zvolením lidi ukázali, že jim hazard nevadí

  • 48
Majitel loterijního holdingu Synot Ivo Valenta se dostává do Senátu v období, kdy bude rozhodovat o protihazardním zákonu. Tvrdí, že to je náhoda, a nevidí v tom střet zájmů. „Budu iniciovat semináře pro kolegy, abych jim problematiku vysvětlil,“ slibuje.

Ve středu složí Valenta v Senátu slavnostní slib. Jedno z témat, které bude se senátorskými kolegy už brzy řešit, je snaha Ministerstva financí o razantní omezení hazardu (více zde).

Jak budete v Senátu o novém zákonu hlasovat, když jste majitelem loterijní firmy a současně chcete hájit zájmy Slovácka?
K zákonu, který Ministerstvo financí představilo těsně před volbami, budu mít výhrady nejen já, ale možná i Evropská komise. Je amatérský a nerespektuje spoustu pravidel. Zatím jsou to jen teze, výkřiky, úvahy. Počkám si na to, v jaké podobě přijde do Senátu.

Zákon bude dál omezovat hazard. Zdržíte se hlasování?
Proč bych to dělal? Nechci se chovat jako někteří politici. Budu iniciovat semináře pro kolegy, abych jim problematiku vysvětlil. Rozumnou regulaci hazardu podpořím.

Když budete hlasovat proti zákonu, budete hájit zájmy Slovácka, jak jste v kampani sliboval?
Už to, že mne lidé zvolili, ukazuje, že jim hazard nevadí. Ani k referendům o zákazu heren jich nikde nepřišlo dost. To politici a aktivisté si z hazardu udělali předvolební téma. A díky němu i někteří uspěli, jako třeba Matěj Hollan v Brně. Mám obavu, že to město uvrhne do středověku. Umí jen ničit.

Nedostanete se při hlasování do střetu zájmů?
Ne. Anebo podobně jako majitel vašich novin a ministr financí Andrej Babiš.

Ministerstvo navrhuje, aby automaty zmizely z hospod i barů a byly jen v kasinech a hernách. To by znamenalo snížení zisků Synotu.
Naše zisky by se snížily, to je pravda, ale nebyla by to žádná katastrofa. Jsme už spíše dodavatelé her, než jejich provozovatelé. Zaměřili bychom se více na jiné trhy. Vadí mi ale, že ministerstvo vytlačuje hazard z hospod a internet mu nevadí. Přitom si každý může na mobilu či tabletu zahrát u piva podle libosti. Místo jednoho přístroje v rohu místnosti bude na stole otevřených deset virtuálních kasin.

Zmizí však pokušení.
Zmizí, ale lidé budou hrát dál. Jaký má smysl, když jeden segment povolím a druhý zakážu? Je třeba vyvažovat. Další věcí je, že potřebujeme stabilní zákony, abychom mohli investovat do budoucna. Máme licence na přístroje do roku 2018, ale města už mohou herny rušit. To není dobré.

Hazard se v 90. letech nereguloval, takže stát dohání, co zanedbal.
A co zakáže příště? Alkohol, hamburgery? Za omezováním hazardu je politika.

Narážíte tím na ministra financí Babiše, který se o vás nevyjadřuje pochvalně a šlape hazardu po krku? Odkud pochází ta averze?
Potkali jsme se jednou, když otevíral restauraci ve Francii. K ničemu tam nedošlo. Kolují pověsti, že jsem o nábytku řekl, že tam nepatří. Pokud jsem ale u někoho na pozvání, chovám se jako host.

Vaše byznysy se také míjejí.
Ano. Mohl bych upozorňovat na to, že jeho chemička DEZA ve Valašském Meziříčí zamořuje ovzduší, a spojit se s ekologickými aktivisty. Ale neudělám to.

Pokud jde o hazard, tak kritika směřuje na vaši hlavu. Nelitujete, že nejste v závětří?
Naopak. Jsem hrdý na to, že jsem v tomto podnikání jednička. Kdybych se pustil do výroby piva či léků, byl bych také nejlepší.

Jak chcete zvládat práci v Senátu, když jste už dříve prohlásil, že polovinu roku trávíte v Monaku, kde s rodinou bydlíte?
Když si to dobře zorganizujete a máte dostatek informací, tak zbytečně netrávíte čas tam, kde nemusíte. Můžete se přímo soustředit na konkrétní problémy.

Tak jinak – kolik dní v týdnu budete trávit v regionu, jehož zájmy chcete hájit?
To bude různé. Někdy tři dny, někdy žádný, někdy celý týden. Řadu věcí už teď řeším na videokonferencích, a to včetně snídaně mých dětí. Pokud si člověk říká, že už nemůže, tak má ještě třicet procent rezervu. Když jsem měl první bar a obchod, tak jsem si říkal, že víc už nezvládnu. Pak měla firma sto zaměstnanců, což jsem považoval za strop. Teď působíme ve dvanácti státech a dál se rozrůstáme. Člověk, který má celosvětový přehled, může být pro Senát přínosem.

Bývalý místopředseda Senátu Petr Pithart se vyjádřil, že jezdit jen na hlasování je lajdáctví.
Senátoři tráví dvě třetiny času řešením stranických věcí. To u mě odpadá. Nepotřebuju se s někým domlouvat, dělat kompromisy.

Exsenátor a majitel cestovní kanceláře Václav Fischer postupoval podobně, až se dostal do izolace a nic neprosadil. Nehrozí to i vám?
Pokud se to stane, budu zvažovat, zda nevyužiju některou nabídku ze senátorského klubu. Chci být svobodný. Současně ale vím, že se bez spolupráce a servisu neobejdu. Nechci v Senátu poletovat jako Marťan, kterého si nikdo nevšímá. Mám představu, že se můžeme sejít s pány Čunkem a Čubou někde u vína a pak v Senátu prosazovat společnou věc.