Šéf krajské policie ve Zlíně Jaromír Tkadleček | foto: Zdeněk Němec, MAFRA, MAFRA

Událost v Brodě nemá v republice srovnání, říká zlínský policejní šéf

  • 68
Zlínský policejní šéf Jaromír Tkadleček v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES odmítá pochybení zásahové jednotky, která byla při střelbě v Uherském Brodu a čekala, než vtrhla dovnitř. A upřesňuje, v jaké fázi je vyšetřování hrůzného činu.

„Byly udělány některé pitvy, dělaly se domovní prohlídky, výpisy z telefonních hovorů a SMS zpráv, výslechy. Manželku střelce jsme zatím nevyslýchali, je hospitalizovaná na psychiatrii,“ popsal Tkadleček.

Stále se diskutuje o tom, jestli byl zásah policie včasný. Oznámení o útoku přijala ve 12:38, ale její zásahová jednotka vtrhla dovnitř až o dvě hodiny později. Mezitím se pokusili dovnitř dostat dva brodští policisté, ale po střelbě vraha se stáhli. Neuvažujete o­ dalším výcviku policistů?
Policista v Praze použije zbraň desetkrát za život, policista v okresním městě dvakrát a na menším obvodním oddělení pravděpodobně ani jednou. Proto uherskobrodským policistům nevyčítám, jak se zachovali. Nikdo neví, co by se stalo, kdyby tam vběhli. Mohlo se stát, že by je střelec zabil a získal by další dvě zbraně a spoustu nábojů. Ještě bych upřesnil, že už před třináctou hodinou byla vytvořena skupina pěti policistů vybavená dlouhými zbraněmi, která čekala pod schody do restaurace.

Střelba v Uherském Brodě

Proč nezasáhla?
Protože v 13:05 náš vyjednávač navázal kontakt se střelcem. Nemůžu vám říci konkrétní věci, ale nahrávky hovorů jsem si pustil. Vyplynulo z nich, že jsme věděli, že jsou tam živí rukojmí, že je střelec ochoten vyjednávat a že chce přivést televizní štáby. Kdo byl v té chvíli mrtvý nebo zraněný, jsme nevěděli.

Někteří lidé však z restaurace volali policii. Taky z ní vyběhli lidé, kteří vrahovi unikli, včetně postřelené ženy. Z toho muselo být zřejmé, že jde o život.
Výpovědi lidí se rozcházely. Vypadalo to, jako by každý popisoval jiné místo činu. Říkali, že nevědí, zda je někdo mrtvý nebo zraněný.

Uvnitř se ale střílelo a policie čekala.
Věděli jsme, že je jeden člověk zraněný. Jednoho ležícího člověka bylo vidět u vstupu do restaurace. Policisté ale nevěděli, zda je zraněný, mrtvý anebo si z důvodu bezpečí lehl na zem. Pachatel bezhlavě střílel ihned po příchodu, šlo o pár minut. Po příjezdu policejních hlídek se už nestřílelo.

Dalo se ovšem předpokládat, že jsou uvnitř mrtví a zranění.
Soustředili jsme se na to, co může pachatel ještě udělat.

Není důvod zásah urychlit a vynechat vyjednávání, když už se uvnitř střílelo?
Pokud by nedošlo k vyjednávání, tak by se zásah odehrál v řádech minut. Kdybychom tam ale vtrhli hned, mrtvých mohlo být ještě víc. Mám informace z místa činu, které vy nemáte, a nemůžu vám je teď říct. Ať kompetentní orgány posoudí, zda policie postupovala v souladu se zákonem.

Jak moc potřebná by byla krajská policejní zásahová jednotka, když jednotka z Brna jela do Uherského Brodu přes hodinu?
Považuji to za slušný čas. Kdyby letěla vrtulníkem, vlezla by se do něho jen třetina týmu, navíc bez výstroje. Čas by zabral i přesun na heliport. Práci pro vlastní zásahovou jednotku bychom však, v dobrém slova smyslu, našli. Troufám si říct, že podobných činů bude přibývat. Každý policista stojí peníze a ­specialista ze zásahové jednotky několikanásobně víc. Bude záležet na rozhodnutí vedení policie v Praze, aby zřízení zásahové jednotky ve Zlínském kraji případně schválilo.

Ve Zlínském kraji ubývá zbrojních průkazů, naopak přibývá zbraní. Není to hrozba?
Ne. Někdo má rád auta, jiný pistole.

Nemělo by být vydávání zbrojních průkazů přísnější, aby se riziko podobných tragédií snížilo?
Největší slovo ohledně zdravotní způsobilosti žadatele má lékař. Otázka je, jestli by psychologické vyšetření nemělo být povinné. Jsem ale odpůrce uvažování, že když spadne letadlo, mělo by se zakázat létání. Je spousta držitelů zbraní, kteří nic neprovedou. Někteří vlastní desítky zbraní.

Nemohla by pomoci také psychologická vyšetření?
Střelec z Uherského Brodu byl letos 14.­ ledna lékařem shledán jako způsobilý. Jediným omezením byly brýle. Policie nemůže dělat supervizi lékařského vyšetření.

Lékař v tomto případě selhal?
Je otázka, zda se mohl za měsíc psychický stav člověka tak zhoršit, nebo zda nenastala chyba někde jinde.

Za posledních šest let se ve Zlínském kraji staly tři případy, kdy vzal člověk zbraň a začal střílet po lidech. Jste tady teprve půl roku, jak to na vás působí?
Událost v Uherském Brodě je s ohledem na následky tak velká tragédie, že nemá v republice srovnání. Ani v ­běžných evropských poměrech se nestává, pokud nepočítáme teroristický útok ve Francii. Sloužím třicet let a zažil jsem maximálně tři mrtvé u jednoho činu. To, že v Uherském Brodě policisté ohledávali místo činu devatenáct hodin, o něčem vypovídá.

A ty předcházející případy?
Ty byly o něco méně drastičtější. Mají srovnání v republikovém měřítku. Vzpomínám si, že jsem řešil případ, kdy se manželé v rozvodovém řízení pohádali. Muž naložil dítě do auta a odjel se slovy, že se jede zabít. V plné rychlosti narazil do kamionu. Následky byly fatální. Mezi posledními událostmi ve Zlínském kraji bych nehledal souvislost. Naštěstí jich totiž není zase tak moc, nevypovídají o mentalitě zdejších lidí. Možná by stálo za to, podívat se na sociální postavení a věk pachatelů.

Pachatelé měli kolem šedesátky, cítili křivdu, přišli o práci. Není to společný jmenovatel?
U starších osob se stává, že psychicky ukončí svůj život a chtějí někoho „vzít s sebou“ podle hesla: Nemám co ztratit.

Jak vnímáte tyto činy s ohledem na to, že jste do Zlína přišel na podzim z Bruntálu?
Očekával jsem, že bude Zlín klidnější. Posledních šest měsíců je i vzhledem k výbuchům v muničních skladech ve Vrběticích velmi nepříjemných. K tomu jsme měli za posledních čtrnáct dní dva případy, kdy útočníci nožem napadli policisty.

Nejsou zdejší lidé agresivnější?
To zase ne. Ubezpečuji vás, že někteří lidé v Praze či Ostravě umějí „vyrobit“ řadu nebezpečných situací. Před rokem jsem zažil případ, kdy opilý muž z okna domu kulovnicí ostřeloval náměstí i ostatní byty. Takovým excesům nelze zabránit.

Policejní šéf už den po tragédii popisoval zásah v restauraci: