Porazit Babiše se slabším týmem je cennější, než vyhrát za něj, říká Čunek

  • 106
Lídr lidovců ve Zlínském kraji Jiří Čunek vnímá své vítězství v počtu preferenčních hlasů i jako osobní satisfakci. Dodává však, že důležitější je pro něj výsledek strany, protože v podobné situaci už byl a přesto skončil v opozici. O koalici chce jednat se všemi kromě komunistů. Vadí mu, že se ani nepřejmenovali.

Výsledek voleb jste tedy předpokládal?
Byl jsem přesvědčený, že to bude boj o první místo, ale ne, že vyhrajeme takovým poměrem.

Na počet preferenčních hlasů jste momentálně nejúspěšnějším politikem v zemi. Využijete toho?
To je sice pěkné, ale tady se hraje o vítězství strany. Zvítězit na preferenční hlasy už jsem dokázal v minulých volbách a nebylo nám to nic platné. Neměli jsme nárok na hejtmana a skončili v opozici.

Je takto výrazné vítězství vaší osobní satisfakcí?
Je, kvůli době, kdy jsem v roce 2007 byl ministr a šéf strany a hrozně jsem chtěl, aby KDU-ČSL rostla. Chtěl jsem to moc, asi to na mně bylo vidět, a tak kluci mazaní v Praze, kteří si uměli podchytit státní zástupce a policii, se mnou zatočili. A na to jsem tehdy nebyl vůbec připravený a strana šla dolů se mnou. Teď se znovu ukázalo, že lidovci jsou volitelnou stranou.

Pořadí podle preferenčních hlasů

1. Jiří Čunek (KDU-ČSL, Zlínský kraj), 14 468 hlasů, 34,61 %

2. Stanislav Juránek (KDU-ČSL, Jihomoravský kraj), 14 269 hlasů, 25,98 %

3. Dana Drábová (STAN, Středočeský kraj), 10 995 hlasů, 17,72 %

4. Jiří Zimola (ČSSD, Jihočeský kraj), 9 600 hlasů, 23,39 %

5. Roman Celý (KDU-ČSL, Jihomoravský kraj), 9 407 hlasů, 17,13 %

6. Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), 8 143 hlasů, 20,32 %

7. Michal Hašek (ČSSD, Jihomoravský kraj), 8 103 hlasů, 15,18 %

8. Vít Rakušan (STAN, Středočeský kraj), 7 930 hlasů, 12,78 %

Zlínský kraj je jediný, kde lidovci zvítězili. Jak se vám to povedlo?
Vsadili jsme na lidi, kteří mají za sebou zkušenost v politice, především komunální, a dokázali jsme přesvědčit, že volit stranu je špatně, ať se dívají na kandidující lidi, jak povedou tento kraj. Nevzali jsme si celostátní styl kampaně, vytvořili jsem si vlastní a ten nebyl podstaven na heslech a slibech, ale na vzkazu: znáte nás, víte, jak pracujeme a buď si nás zvolíte, nebo ne. Program máme, ale nelákali jsem na sliby a myslím, že to voliči ocenili.

Hlavním bodem kampaně jste byl vy, ne strana. Andrej Babiš vás označil za samostatný fenomén a ne lidovce. Vymanil jste se?
Rozhodně ne, lidovcem jsem a zůstávám jím. Není tajemstvím, že mě Andrej Babiš oslovil, abych se stal tváří ANO v parlamentních volbách a mě to potěšilo. Ale právě proto, že jsem lidovec, jsem odmítl. Řekl jsem, že s ním bych jistě snadno vyhrál, ale já ho raději porazím se slabším týmem, to je cennější.

Současná krajská koalice sociálních demokratů, komunistů a Strany práv občanů vznikla před čtyřmi lety jako spojenectví proti Čunkovi, i ve Vsetíně bylo vyjednávání o koalici složité. Dokážete ji složit nyní?
Důležité je zasoutěžit si. (smích) Věřím, že koalici dohodneme a bude to snazší než ve Vsetíně. Myslím, že to bude dost brzy, do týdne.

Lidovci už jednali s třemi nejsilnějšími stranami

Ve Zlínském kraji se jako pravděpodobná jeví koalice lidovců s ANO a se Starosty a nezávislými (STAN), Čunek však nezavrhl ani koalici kopírující tu vládní (s ANO a ČSSD). Se zástupci všech tří subjektů už lidovci v sobotu večer mluvili, další jednání by měla pokračovat v pondělí.

Na vedení kraje by se rádi podíleli i zástupci Svobodných a Soukromníků, které vedl majitel loterijní společnosti Synot a senátor Ivo Valenta (více zde), či ODS.

Výsledky voleb v kraji zde

Je nejpravděpodobnější verzí koalice spojení lidovců, ANO a STAN, nebo je ve hře i kopírování vládní koalice?
Ve hře jsou obě. Budeme jednat se všemi, kromě komunistů, a vezmeme to popořadě.

Vůči komunistům jste vyhranění. Je i další strana, s níž byste se nespojil?
Není, nemáme žádné omezení. U komunistů jsou jistě lidé, se kterými se dá normálně bavit, a kdyby se v devadesátém roce přejmenovali na Levý blok, tak to dnes neřešíme. Ale takto stále těží z toho, že je volí lidé, kteří se za socialismu měli dobře a komunisty byli také. To si myslím, že by demokratické strany měly odmítat.

Avizoval jste, že post starosty Vsetína předáte. Komu?
To nevím, nějakou představu mám, ale jednání nebude jednoduché a určitě bude v řádu měsíců. Ale já odejdu, divím se, že to není ve střetu zájmu. Město je příjemcem dotací od kraje a aby byl hejtman starostou, není možné. Naopak senátorem zůstanu, protože to se vhodně doplňuje s funkcí hejtmana či starosty.