Sedmihodinový zákrok provedl primář zlínské chirurgie Jiří Klein v druhé...

Sedmihodinový zákrok provedl primář zlínské chirurgie Jiří Klein v druhé polovině prosince spolu s primářem gynekologicko-porodnického oddělení Zdeňkem Adamíkem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Byla to životní zkušenost, říkají lékaři o operaci 36kg nádoru

  • 102
Zlínští lékaři Jiří Klein a Zdeněk Adamík se nejspíš zapíší do dějin. Pacientce odoperovali nádor o váze 36 kilogramů. Žena s ním žila čtyři roky. Operace, jež proběhla v druhé polovině prosince, trvala sedm hodin.

Podobná operace je v Česku výjimečná. Podle odborníků se minimálně půl století nestalo, že by lékaři odoperovali pacientovi nádor vážící 36 kilogramů. Před několika týdny se to podařilo lékařům v Baťově nemocnici ve Zlíně.

Na mimořádném zákroku, který trval sedm hodin, má podíl především primář chirurgie Jiří Klein a primář gynekologicko-porodnického oddělení Zdeněk Adamík. "Šance odstranit tak objemné nádory nebývá velká. Ale někdy se to povede," prohlásil Klein.

Jak se k vám pacientka vlastně dostala?
Zdeněk Adamík:
Předvyšetřili ji na jiném pracovišti a odtud ji sanitka přivezla k nám.

Zvažovali jste její převezení na jiné pracoviště?
Jiří Klein:
Ne. Jsme komplexní onkologické centrum a nemáme důvod a ve své podstatě ani možnost pacienty vozit jinam.

Neměla být sledována?
J. K.:
Myslím, že ta paní ani nevěděla, že jde o onkologické onemocnění. To laik neumí odhadnout, může to jen tušit. Ale asi už musela mít potíže, které se nedaly zvládnout.

Měli jste čas se na zákrok připravit, nebo byl potřeba akutně?
Z. A.:
Ne, od hospitalizace do operace to byly jenom pouhé dva týdny. Během nich jsme se ovšem snažili pomocí počítačové tomografie, angiografie nebo magnetické rezonance zjistit původ tumoru a další podrobnosti. Ale nádor byl natolik velký, že to nemělo úspěch.

Moravští operatéři

  • Jiří Klein
    Vystudoval lékařskou fakultu v Olomouci, je profesorem pro obor chirurgie. Pracoval ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Primářem zlínské chirurgie je od roku 2009.

  • Zdeněk Adamík
    Vystudoval lékařskou fakultu v Olomouci. Primářem gynekologicko- porodnického oddělení zlínské nemocnice je od roku 2006.

Přesto jste se do operace pustili. Nebyl to trochu risk?
J. K.:
Museli jsme se rozhodovat podle akutního stavu pacientky. A ten se zhoršoval. Každý další den i týden hrozil tím, že nastanou komplikace. Třeba že se ucpou žíly. A to nemluvím o ostatních orgánech, na které tumor také tlačil. Pravdou ale je, že výsledky vyšetření nebyly takové, abychom věděli, do čeho přesně jdeme. I ze světové literatury víme, že šance odstranit tak objemné nádory nebývá velká. Ale někdy se to nakonec povede.

Jistě jste před operací počítali s komplikacemi, ale přesto, překvapilo vás něco?
J. K.:
Počítali jsme s tím, že pacientka bude při operaci krvácet. I když je pravdou, že nakonec bylo krvácení poměrně rychlé a extrémní. Ale s pomocí kolegů anesteziologů se to podařilo zvládnout. V noci jsme pak pacientku kvůli pokračujícímu krvácení museli ještě jednou revidovat.

Lékaři ze zlínské nemocnice zbavili ženu 36kilového nádoru

Nastal během zákroku nějaký zlom?
J. K.:
Operace probíhala standardně. Co však bylo nestandardní, to byla ta vyšší ztráta krve. Zlom možná nastal až po operaci, kdy ona krevní ztráta trvala a byla pořád masivní.

Radili jste se předtím i s jinými odborníky?
J. K.:
Konzultovali jsme to s onkology. Ale operace podobného typu jsou naším denním chlebem, i když ne pro tak obrovský nádor.

Ale tato byla výjimečná, ne?
J. K.:
Asi ano. Jsou různé typy operací. Často operujeme menší nádory, které jsou ale v blízkosti těch nejdůležitějších orgánů. A taková operace je možná ještě složitější než tato. Toto je zase jiný typ operace. Byla to pro mě životní zkušenost
a poučení do budoucnosti, nic takového jsem ještě neviděl.

Jak dlouho v nemocnici ještě zůstane?
J. K.:
Doufáme, že přestála zásadní problémy, takže nepočítáme s tím, že by tady byla déle než týden nebo deset dní. Tedy pokud nebude potřeba rehabilitace nebo další doléčení. Skutečností je, že čím jsme dál od operace, tím je šance na zhojení vyšší.