Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozdělování unijních miliard je nespravedlivé, zlobí se starostové

  16:09aktualizováno  16:09
Starostové z různých obcí střední a východní Moravy, ale i politických stran, nejsou spokojení s rozdělováním peněz z Regionálního operačního programu pro Zlínský a Olomoucký kraj. Rozhodování o dotacích je podle nich nečitelné a peníze by měly víc směřovat do regionů. Obviňují krajské politiky, že miliardy z EU rozdělují podle vlastní libovůle.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jako jeden z nejviditelnějších příkladů uvádějí téměř miliardovou přestavbu dvou baťovských budov ve Zlíně, kde vznikne Krajské kulturní a vzdělávací centrum. Starostům se nelíbí, že téměř půl miliardy putuje z Regionálního operačního programu Střední Morava. Krajští politici podle nich vzali tyto peníze regionům.

"Rekonstrukce baťovských budov, ve kterých bude sídlit kulturní instituce, je cíl velmi vznešený a potřebný. Ale nemůžeme souhlasit s tím, že peníze na ni jdou z evropských fondů," stěžuje si například Josef Bartoněk, předseda Sdružení místních samospráv, v němž je mnoho obcí.

Rozdělování je nespravedlivé a mlží se kolem něj

Podle něj jde o typický příklad projektu, který by měl být financován z rozpočtu kraje a ne z evropských peněz. "Cílem evropských programů je zvyšovat konkurenceschopnost regionů, aby se dotahovaly k průměru Unie," tvrdí Bartoněk. "Je nespravedlivé, pokud kraj hasí svoje rozpočtové problémy z evropských peněz," zlobí se.

Podobně kritizuje rozdělování peněz opoziční zastupitel Zlínského kraje a předseda poslaneckého klubu TOP 09 - Starostové Petr Gazdík. Tomu se nelíbí ani rozpočet na celý projekt. "Krajské kulturní a vzdělávací centrum patří mezi velmi podivné investice. Téměř miliarda korun se mi zdá příliš vysoká," řekl Gazdík.

Starostové kritizují rozdělování evropských peněz stále více. Vadí jim způsob i mlžení kolem toho, proč někdo peníze dostal a někdo ne. Na první pohled se totiž zdá, že kdokoliv ze Zlínského a Olomouckého kraje má možnost podat projekt a ucházet se o evropské peníze. Ve skutečnosti ale krajští politici a Regionální rada fondu rozhodují ještě před podáním projektů, kam peníze nasměrovat.

Tak právě připravili program pro Krajské a kulturní vzdělávací centrum ve Zlíně, do kterého si jako jediní podali projekt. Nikdo jiný neměl šanci podmínkám vyhovět. "Byla vyhlášena specifická výzva, kde se očekávaly velké projekty. A tam se přihlásil pouze tento velký projekt," potvrdil ředitel Úřadu Regionální rady Ivan Matulík.

"Kulturní centrum je smysluplnější než nová kanalizace"

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák se k situaci nevyjádřil ani po několika dnech. Mluvčí kraje tvrdila, že má moc práce. Zástupce hejtmana Libor Lukáš se starosty nesouhlasí a tvrdí, že využití peněz pro Krajské kulturní a vzdělávací centrum je prospěšnější než pro obecní projekty.

"Já vím, že páni starostové by chtěli na chodník, na školku, na kanalizaci a další věci. Koncentraci peněz pro témata typu kulturního centra ale považuju za smysluplnější než rozfrkání peněz na všechny možné věci, které nemají žádnou efektivitu," míní zástupce hejtmana.

Nespokojení starostové vytvořili svou vyjednávací skupinu, která se pokusí u krajských politiků vyjednat změnu. "Mimo jiné navštíví hejtmana a bude se ho na všechny problémy ptát," upozornil Zicha. "Spousta našich projektů byla odmítnuta, aniž bychom se dozvěděli proč," uvedl Zicha.

Myslíte si, že je rozdělování peněz z ROP průhledné?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 28. června 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 336
Ano 60Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz