Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam jdou miliony z hazardu? V regionu z nich těží hlavně sportovci

  10:52aktualizováno  10:52
Nejvíce do sportu, pak do kultury a sociální oblasti. Takový systém zvolila největší města ve Zlínském kraji na rozdělování peněz z hazardu. Někde to ale opozice kritizuje, navíc je prostředků stále málo.
Peníze z hazardu radnice ve Zlínském kraji nejvíce posílají na sport, třeba mládežnický fotbal. (Ilustrační snímek)

Peníze z hazardu radnice ve Zlínském kraji nejvíce posílají na sport, třeba mládežnický fotbal. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Když zákonodárci před dvěma roky rozhodli, že si loterijní firmy nebudou moci vybírat, komu dají peníze na dobročinné účely, uherskohradišťský Synot Tip utáhl kohoutky. Nastal tak obrovský výpadek v příjmech sportovních, kulturních i sociálních organizací.

Alespoň z části ho měla pokrýt města, která na tyto oblasti sice myslí ve svých rozpočtech, ale z hazardu začala navíc dostávat vyšší částky. Jak se jim to daří a podle jakého klíče peníze přerozdělují?

Radnice jsou štědré především vůči sportovcům. Ve Zlíně jim přímo vyčleňují dvojnásobek ve srovnání s kulturou a sociální oblastí. Jinde to striktně stanovené nemají, ale výsledek je podobný.

Peníze z hazardu

Zlín
Loni dostal 49 milionů, z toho použil pro své účely 16 milionů. Zbytek rozdělil: 50 % dostal sport, po 25 % sociální oblast a kultura.

Kroměříž
Vyinkasovala 13 milionů, 7 milionů šlo pro sport, zbytek jinam přes městské fondy.

Uherské Hradiště
Dostalo 10 milionů, jež rozpustilo v sumě určené na dotace. Nejvyšší (7 milionů) získalo 1. FC Slovácko.

Vsetín
Z hazardu obdržel 13 milionů, použil je obdobně jako Hradiště. 9 milionů šlo pro sport.

"Sportovní organizace mívají značné výdaje, protože musejí investovat do hřišť, šaten, stadionů. Údržba majetku něco stojí," vyvěstili náměstek zlínského primátora Ondřej Běták.

"Naopak kulturní spolky bývají často v nájmu a tyto náklady jim odpadají," dodal.

Zlínská opozice by sportu ubrala

Zlín loni vyinkasoval z hazardu 59 milionů a už předem řekl, že si ponechá částku zhruba 16 milionů. Tedy zhruba tolik, kolik dostával dříve. Zbytek rozděluje podle klíče: 50 procent sportu, po 25 procentech do kultury a sociální oblasti.

Opoziční ČSSD způsob dělení kritizuje. Podle ní by měly všechny oblasti dostávat stejně, aby jedna nestrádala na úkor druhé.

"Ve Zlíně bohužel kultura a sociální oblast zůstávají na okraji zájmu," myslí si zastupitel ČSSD Marian Lehocký.

Město dává nejvíc do hokeje, nikoliv ale extraligovému týmu, nýbrž mládeži. Příjemcem dotace čtyři miliony bylo loni občanské sdružení HC PSG Zlín, milion získal fotbalový klub FC Fastav Zlín.

Úplně zkrátka nepřišla ani kultura: 1,5 milionu dostalo divadlo a 750 tisíc filharmonie. Kvůli tomu, aby měla peníze z hazardu i nadále, nechce radnice herny z města vymýtit úplně. Schválilo si vyhlášku, která je od roku 2015 vykazuje z centra.

Hradiště dalo nejvíc na fotbal

V Uherském Hradišti je situace jiná. Ve městě, kde sídlí holding Synot, omezující vyhlášku neschválili. A na rozdělování peněz z hazardu nemají daný klíč.

Na rozdíl od Zlína si ale město žádné peníze nenechává, právě naopak. K 10 milionům z loterií přidalo loni vlastní zdroje a výsledných 18 milionů rozdělilo žadatelům.

"Snažíme se dávat těm, kteří dostávali peníze od loterijních firem. I když ne takové částky," řekl místostarosta Evžen Uher.

Uherské Hradiště sice systémově nepreferuje sport, přesto loni dalo nejvíce sportovnímu klubu: 7 milionů putovalo do 1. FC Slovácko. Zhruba 2,5 milionu pak získala Letní filmová škola, 1,5 milionu Slovácké slavnosti vína.

Kroměříž podporuje provoz sportovišť

Do městské kasy v Kroměříži loni přišlo z hazardu 13 milionů korun. Sedm milionů radnice poslala přímo na sport, hlavně na provoz zimního stadionu a bazénu. Zbytek šel do fondů.

"Sportoviště stojí daleko více peněz, samy by je jejich uživatelé nedokázali zaplatit," přiblížil šéf finančního odboru kroměřížské radnice Radim Hlaváč.

Necelých 13 milionů korun inkasuje Vsetín. "Příjmy z herních zařízení jsou přednostně určeny na podporu veřejně prospěšných účelů," potvrdila mluvčí radnice Jana Čadová.

Město většinu peněz přidá do sumy určené na dotace, která tak stoupne na 18 milionů korun. Nejvíce (skoro 10 milionů) jde pak do sportu, následuje sociální oblast a kultura.

Všechna města původně počítala s tím, že budou z hazardu dostávat víc. Odhad ministerstva financí byl ale přestřelený. Z části i proto, že loterijní firmy po větším zdanění hazardu začaly přístroje samy rušit.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Další z rubriky

Pirát silnic měl smůlu, motorka ho zradila při honičce se strážníky

Na piráta silnic čeká jeho motorka u kroměřížských strážníků.

Nepříjemné dilema teď řeší zatím neznámý motorkář. Když jej v ulicích Kroměříže pronásledovali strážníci, jeho stroj se...

Spor opilců málem skončil vraždou, muž chtěl druhého hodit z pátého patra

Ilustrační snímek

Až osmnáct let vězení hrozí muži z Valašského Meziříčí, který po hádce v opilosti chtěl svého spolubydlícího hodit z...

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Najdete na iDNES.cz