Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roste počet lidí s trvalým bydlištěm na radnici. Často jde o dlužníky

  8:14aktualizováno  8:14
Stále více lidí má nahlášenou adresu trvalého bydliště na radnicích ve Zlínském kraji. Je to docela paradox. Mezi těmito lidmi jsou totiž často i ti, kteří mají problémy s exekucemi nebo zneužívají sociální dávky.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr EretČTK

Více než devatenáct set občanů "bydlí" například na zlínském magistrátu. Jde o lidi, kteří mají takzvanou úřední adresu. "Letos jich je zhruba o tři stovky víc než loni," potvrdila mluvčí magistrátu Marie Masaříková.

Přitom vůbec nemusí jít o lidi, kteří žijí na ulici nebo střídají ubytovny. "Mohou třeba bydlet v pronajatém bytě a majitel jim neumožní nahlásit si v něm trvalý pobyt," vysvětlila Masaříková.

Města se bojí zneužívání dávek

Lidé, kteří mají bydliště nahlášené na úřadě, jsou přitom často podezřelí ze zneužívání sociálních dávek. "Pokud dotyčný nemá trvalé bydliště ve společné domácnosti s nějakou rodinou, a přesto tam bydlí, pak se mu vypočítávají dávky jinak. Posuzují se totiž příjmy celé domácnosti," uvedla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Mezi lidmi s úřední adresou je poměrně hodně dlužníků. A velmi úspěšně se skrývají před povinností platit své závazky. "Exekutoři se na některé lidi na radnici ptají. Je ale téměř nemožné je dohledat," potvrdila Stejskalová.

Ale pozor. Když někdo chce "bydlet" na radnici, musí mu to schválit úředníci ve správním řízení. Podmínky jsou přitom nastavené přísně.
"Adresu přidělíme třeba na žádost majitele nemovitosti, pokud se z ní nájemce odstěhoval. Nebo mu zanikl nárok na trvalý pobyt v konkrétním domě," řekl mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

V takové situaci se ocitl třeba sedmatřicetiletý Luboš Kylián z Kroměřížska, který žije na ubytovně. "Pracuji jako stavební dělník, část roku v Česku a část v zahraničí. Ubytovna mi vyhovuje, stejně jsem každou chvíli jinde," popsal.

Trvalý pobyt měl hlášený v rodinném domě, z něhož odešel po rozvodu. Pak připadl ženě. Problém nastal v okamžiku, kdy se ho žena rozhodla prodat. "Od té doby mám už osm let trvalé bydliště na obecním úřadu. Musím si tam jezdit pro poštu, to je jediné omezení, které mě napadá. Nijak zvláštně mě to neomezuje a nemám důvod bydlení řešit," popsal muž.

Automaticky je úřední adresa přidělována novorozencům, pokud je matka cizinka a otec dítě nepřihlásí na svou adresu.
Dalšími adepty jsou lidé, kteří žijí v zahraničí a požádají o zrušení trvalého pobytu.

Člověk, který možnost trvalého pobytu na adrese radnice využije, musí jen jediné, vyzvedávat si poštu. "Často si zřizují schránky na poštách, je to pro ně pohodlnější," doplnila Masaříková.

Z úřední adresy nevyplývají pro obec ani pro občana žádné závazky ani povinnosti. Ve Vsetíně však letos nově zavedli povinnost platit poplatky za svoz odpadů. "Dosud byli lidé s úřední adresou od poplatků osvobození. Když ale mají bydliště ve Vsetíně, měli by mít stejné povinnosti jako ostatní obyvatelé," upřesnila Stejskalová.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Řeku Moravu byste před 200 lety nepoznali, říká specialista na mokřady

Mokřad u Slováckých strojíren. Na tomto místě se promyšleně obnovily a částečně...

Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině, umějí ji v přírodě zadržet a poskytují vhodné podmínky pro život...

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

Najdete na iDNES.cz