Hasiči likvidují únik ropných látek do řeky Moravy v Napajedlích.

Hasiči likvidují únik ropných látek do řeky Moravy v Napajedlích. | foto: HZS Zlínského kraje

Čističkou protekly ropné látky do řeky Moravy, ryby to přežily

  • 2
Od čtvrtečního večera bojují hasiči na Zlínsku s masivním únikem neznámé ropné látky do řeky Moravy. V Napajedlích ji zastavili nornou stěnou. Látka protekla čističkou v Otrokovicích. Neznámý viník zřejmě do kanalizace vypustil nejméně cisternu chemikálií.

Hasiči s dvojicí člunů a speciální technikou na řece Moravě zasahují od čtvrtečního odpoledne. Ropnou skvrnu se jim podařilo zachytit za mostem u autobusového nádraží, kde roztáhli přes celou šířku řeky asi šedesátimetrovou nornou stěnu.

„Od pátečního rána hasiči ze člunu sbírají látku z hladiny a převážejí ji do přistaveného kontejneru. Pomáhá jim olejový separátor, ale práce postupují pomalu a ještě potrvají,“ řekl krajský mluvčí hasičů Libor Netopil.

Na místo dorazili také pracovníci odborů životního prostředí z Napajedel a Otrokovic, kteří poslali odebrané vzorky na rozbor.

„Výsledky budou známé zřejmě nejdřív v úterý. K úhynu ryb v řece naštěstí nedošlo, protože ropná látka se drží na hladině,“ uvedla mluvčí otrokovické radnice Romana Stehlíková.

Do kanalizace šla cisterna chemikálií

Zhruba 100 až 200 kilogramů ropné látky vyteklo do řeky Dřevnice v Otrokovicích z místní čističky odpadních vod a proud ji unášel řekou Moravou právě do blízkých Napajedel. Čistička přitom zabránila ještě masivnějšími znečištění, protože většinu chemikálií se pracovníkům podařilo zachytit.

„Někde asi měli nějakou havárii nebo si někdo chtěl ulehčit od likvidace ropných látek. Určitě to nebyl jenom jeden sud, byla to minimálně cisterna, od deseti tun výše,“ odhadl Petr Štěpánek, vedoucí čističky, která spadá pod společnost Toma.

Najít viníka bude podle něj obtížné, téměř nemožné.

„Vlastní šetření povede Povodí Moravy, odbor životní prostředí otrokovické radnice i my coby správce kanalizace. Chlapi chodí od rána podél kanalizace, ale zatím nenašli žádnou stopu,“ poznamenal Štěpánek.

Že se část ropných látek dostala přes čističku do řeky, na tom měl podle něj podíl aktuální déšť.

„Jsme dimenzovaní na 360 litrů vteřinově. Při dešti se přebytek odklání do dešťových zdrží s kapacitou 8000 kubíků, to je skoro denní přítok. Když ani zdrže nestačí, tak odpadní voda bez odcezených nečistot přes přepady přepadá do řeky. Z tohoto hlediska je smůla, že ropné látky se drží na hladině,“ vysvětlil Štěpánek.

Pro otrokovickou čističku je to už třetí nepříjemnost, kterou musí v těchto týdnech řešit.

V létě obyvatele místní části Baťov trápil nepříjemný zápach. Mohla za něj technická závada v místní čistírně odpadních vod. Tvrdí to Česká inspekce životního prostředí, která zařízení kontrolovala (více zde).

S provozovatelem čističky vede správní řízení i krajský úřad. Týká se změny integrovaného povolení, které stanovuje, za jakých podmínek smí zařízení fungovat.