Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Romové ve Vsetíně dostanou hřiště. Radnice doufá, že tak bude klid

  17:56aktualizováno  17:56
Vsetínská radnice chce v Jiráskově ulici a Poschlé vybudovat nové průlezky, pískoviště a místo trávníku solidní hrací plochu pro míčové hry. Doufá, že mladí Romové se budou bavit přímo u svého domu a tím se sníží provoz na sportovišti v Dukelské ulici, kde si lidé stěžují na hluk.

Radnice doufá, že se vybudováním nového hřiště sníží hluk v ulici Dukelská. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

"Zavázali jsme se v souvislosti s čerpáním dotace upravit veřejné plochy v lokalitách, kde převažuje romské obyvatelstvo," uvedla vsetínská místostarostka Květoslava Othová.

Romové by tak měli mít možnost trávit volný čas na hřištích hned u svých domů. "Předpokládáme, že se poté zklidní situace na sportovním hřišti v Dukelské ulici," dodala Othová.

Předseda občanského sdružení Aver Dživipen ze Vsetína Dušan Kandrač s plánem souhlasí. "Určitě je to potřebné, děti chtějí své hřiště. Když si jdou hrát jinam, lidé se bouří a píší petice, že na hřiště chodí Romové. Když budou mít hřiště u domu, nebude je nikdo vyhánět," uvedl Kandrač. Současně ale podle něj takové řešení vztahy mezi romskou a majoritní společnosti nepřinese.

Problém nejsou Romové, ale sportoviště, vadí dál místním

Nadšení ze situace nejsou ani obyvatelé sídliště Trávníky, kteří bydlí u problémového sportoviště v Dukelské ulici. Domnívají se, že jejich potíže vyřeší jen přebudování sportoviště na běžné hřiště pro děti a trvají na tom, že jejich aktivita rasový podtext nemá.

"Mělo tam být jen malé hřiště pro děti. Nejsme spokojení," uvedla Bohuslava Lažová, místní podnikatelka, která na sídlišti Trávníky prožila čtyřicet let.

Sama nevěří, že by se situace zlepšila, dokud nezmizí sítě a branky. Denně snášet hluk už podle svých slov dál nevydrží. "Hodlám se odstěhovat, jsme tady z toho všichni špatní. Město nám nechce pomoci," podotkla zklamaně Lažová.

Město zaplatí úpravy hřišť v Jiráskově ulici a Poschlé z dotace. "Náklady budou 1,8 milionu, město by se mělo podílet jen 15 procenty," uvedla starostka Iveta Táborská. Práce začnou příští rok v dubnu.

Zrušit hřiště by bylo drahé, město by muselo vrátit dotaci

Lidé na sídlišti Trávníky požadovali několikrát zrušení sportoviště v Dukelské ulici, s tím ale radnice váhá. Musela by vrátit dotaci 1,5 milionu, kterou Vsetín na stavbu dostal.

Moderní hrací plocha se ovšem změnila v noční můru místních obyvatel. Stěžují si na hluk a vulgární projevy mládeže, která na hřišti tráví volný čas. Proto lidé požadovali odstranění sítí a branek a změnu sportoviště na běžné hřiště pro děti.

Radnice poté zavedla na sportovišti řád, dozor a četnější policejní kontroly. Ke zrušení hřiště by přistoupila pouze, pokud by se všichni lidé z okolí shodli, že zde sportoviště nechtějí.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Řeku Moravu byste před 200 lety nepoznali, říká specialista na mokřady

Mokřad u Slováckých strojíren. Na tomto místě se promyšleně obnovily a částečně...

Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině, umějí ji v přírodě zadržet a poskytují vhodné podmínky pro život...

Starosta Kroměříže končí kvůli neshodám v hnutí ANO, město chce vést dál

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec.

Téměř čtyři roky byl starosta Kroměříže Jaroslav Němec členem hnutí ANO, nyní z něj odchází. V podzimních komunálních...

Najdete na iDNES.cz