Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče shánějí škole prvňáčky, polepili si vlastní auta

  14:12aktualizováno  14:12
S ojedinělým nápadem, jak podpořit oblíbenou školu, přišli rodiče ve Valašském Meziříčí. Na svá auta nalepili pozvánku k zápisu do 1. třídy. Bojují tak za zachování základní školy Žerotínova, o jejímž zrušení už několikrát uvažovalo vedení města.

Rodiče školáků z Valašského Meziříčí se snaží naplnil první třídu oblíbené školy a zvou tam děti na zápis. | foto: archiv

Žerotínka nekončí, hlásí nápisy na dvou jasně červených dodávkách, které křižují Valašské Meziříčí.

A dodávají, že zápis je 1. února. Všichni ve městě vědí, že řeč je o základní škole v Žerotínově ulici, kterou radnice už několikrát plánovala zrušit.

Obří samolepky s nápisem si na auta dobrovolně nalepili rodiče, jejichž děti do školy chodí. Investovali do toho řádově tisíce korun.

Zatím se po městě prohánějí dvě auta, další rodiče jsou však připraveni se přidat. "Je to pokus, jak přimět radnici, aby náš názor brala vážně," tvrdí Helena Skýpalová.

Ve škole má dvě dcery a obává se, že zvěsti o jejím rušení mohou odradit rodiče budoucích prvňáků. A že by prázdné třídy hrály do karet radnici.

Ačkoliv vedení města nyní obavy z rušení školy mírní, v minulosti se nápad ke škole vracel jako bumerang. Ještě loni v prosinci plánovali zastupitelé stěhování několika institucí, na jehož začátku byli žáci z Žerotínky a na konci prodaná budova školy a šedesátimilionová úspora pro město (více čtěte zde).

"Žerotínku nerušíme a zápis v ní bude stejně jako v dalších školách. Dál ale hledáme, jak nejlépe využít budovy škol," reagoval v úterý místostarosta města Miroslav Krchňák.

Zásadní rozhodnutí o existenci školy má padnout na některém z příštích setkání zastupitelů. To nejbližší se koná ve čtvrtek 24. ledna. Školství ovšem zatím na programu nemá.

Petici proti rušení školy podepsalo pět tisíc lidí

Zastupitelé budou muset při rozhodování reagovat na skutečnost, že se za školu mimořádně razantním způsobem postavili rodiče. Už před koncem roku sehnali na pět tisíc podpisů pod petici za zachování školy a obrátili se s ní na svého senátora.

"Ve škole jsem pobyl několik hodin a je jasné, že je u rodičů velmi oblíbená. Navíc je, na rozdíl od jiných škol, prakticky plná," reagoval nyní senátor Jiří Čunek.

"Nikde se slučování nesetkává s nadšením, tady je ale nečekaně masivní podpora rodičů. To není obvyklé," dodal Čunek. Jeho zpráva, která má reagovat na petici, prý vyzní jednoznačně ve prospěch školy.

Škola v centru města stahuje děti z okolí i z okrajových částí. Má devět ročníků a v každém z nich dvě třídy. Splnila by tak i zamýšlené ministerské podmínky pro optimální základní školu.

Přesto se k ní hrozba rušení vrací vždy, když radnice narazí někde jinde.

"Vyvolávat takové debaty krátce před zápisem je v podstatě šikana. Je jasné, že teď rodiče váhají," zlobí se ředitel školy Milan Kardoš. Nicméně věří, že se mu i letos podaří tradiční dvě třídy prvňáků zase otevřít.

Pro děti, které přijdou k zápisu letos, učitelé připravili ceremoniál, při kterém nejen absolvují povinný zápis, ale budou se i bavit.

"Budoucí prvňáčky zároveň pasujeme na plavčíky a přijmeme na palubu. Dostanou námořnické triko a čepici," popsal Kardoš tradiční a osvědčený školní rituál.

Slučování škol je ve Valašském Meziříčí velmi citlivé téma. Když radnice před časem narazila u rodičů ze Žerotínky, pokusila se zrušit dvě základní školy v okrajových částech Poličná a Krhová. Obě se však na protest osamostatnily (více čtěte zde).
Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

Zlínská nemocnice našla smír s Magellanem, z devíti milionů zaplatí třetinu

(Ilustrační snímek).

Po dvou letech ukončila zlínská Baťova nemocnice soudní jednání, které mělo vyřešit její několikaletý dluh. Společnosti...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz