Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rodiče se bojí, že Meziříčí kvůli úsporám zavře oblíbenou školu

  9:15aktualizováno  9:15
Radnice ve Valašském Meziříčí připravila dvě varianty, co dál se šesti základními školami ve městě. Jedna z nich je sloučení "Žerotínky" s "Masaryčkou". To by podle rodičů znamenalo konec oblíbené školy Žerotínova. Starosta ale vzrůstající paniku odmítá.

Základní škola Žerotínova možná bude zrušena, rodiče jsou zásadně proti. Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

"Postupnými kroky se snaží Základní školu Žerotínova zlikvidovat. Rodičům se nelíbí, že se ve městě politikaří a neměří všem stejným metrem," zlobí se předsedkyně Rady rodičů Základní školy Žerotínova Helena Skýpalová. Ta poukazuje i na to, že ukončit provoz školy chtěla radnice už před čtyřmi lety a tehdy plán skončil fiaskem.

Kvůli razantnímu odporu rodičů radnice před časem od svého plánu upustila. Teď to ale vypadá, že město necouvne. "Minimálně jeden areál je navíc. Kterou školu budeme rušit, to zatím nevím. Práce komise není uzavřená a konečné rozhodnutí bude na zastupitelích města," uvedl starosta Jiří Částečka. Více se k návrhům nechtěl vyjadřovat.

Důvodem, proč radnice zasahuje do škol, jsou peníze. Zrušením areálu by prý ušetřila. Opozice ale kontruje, že úspory se čekat nedají. "Pokud do uvolněného areálu nastěhujeme knihovnu nebo tělovýchovnou jednotu, stejně bude město platit za provoz. Zrušení školy podpořím jen v případě, že v uvolněné budově vznikne domov pro seniory, jinak ne," reagoval zastupitel Zdeněk Petroš.

Zastánci školy za tím vidí pomstu a závist

Na rozdíl od jiných měst není ekonomická situace Meziříčí špatná a někteří zastupitelé se domnívají, že šetřit na dětech není nutné. Petroš chce proto podpořit druhou variantu, která počítá se zachováním všech škol a omezením jejich kapacit. Do uvolněných prostor by se pak například mohly nastěhovat zájmové organizace.

Otázkou ale zůstává, proč by měla končit právě škola Žerotínova. "Mně to připadá, že jde o pomstu za úspěch. O školu je zájem, nikdy jsme neměli problém s naplněním kapacity. Máme nejnižší náklady na žáka i na provoz. Chodí k nám děti z celého města a spousta jich dojíždí z okolních obcí, škola má dobré jméno," argumentuje zástupce ředitele a také člen optimalizační komise Milan Knápek.

Názor, že by škola měla nadále zůstat v provozu, se mu nedaří prosadit. Navíc říká, že údajně zná také důvod, proč má ke zrušení dojít.

Město investovalo do Masaryčky, chce ji proto naplnit

"Radnice potřebuje naplnit školu Masarykova. Má málo žáků a město musí doplácet na platy učitelů. Domnívají se, že děti od nás půjdou na Masarykovu školu, a tím se zaplní," vysvětlil Knápek. Město nasypalo do objektu miliony korun, jenže děti opravená fasáda Masarykovy školy nepřilákala.

"Donutí rodiče, aby dali děti na 'Masaryčku'. Omezí kapacity ostatním školám a ředitelé budou muset přijímat jen děti ze svých spádových oblastí. Pro ostatní nebudou mít místo. Pokud k tomu dojde, uvažuji o tom, že své dítě přihlásím do jiného města," podotkla Skýpalová. Podle starosty Částečka to ale není pravda. "To je nesmysl, rodiče budou mít možnost děti dát, kam chtějí," reagoval.

Mezi lidmi už koluje petice za zachování školy, kam chodí téměř 400 dětí. Žádné veřejné jednání s občany ale radnice nechystá, rozhodovat budou jen zastupitelé města. Je možné, že se návrhy budou projednávat už 6. října na jednání zastupitelstva. Rozhodnout chtějí do konce roku.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Zlínský mrakodrap čeká obnova, vylepšené budou i výtahy včetně páternosterů

27.11.2017  Zlín, mrakodrap, 21. budova, areál Svit, výtah, paternoster

Velkou proměnou projde 21. budova v továrním areálu ve Zlíně, v níž sídlí hejtmanství nebo finanční úřad. Stavební...

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

Najdete na iDNES.cz