Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dětí, které ve škole trpí hladem, přibývá. Rodiče nemají na oběd peníze

  12:01aktualizováno  12:01
Hladovějících školáků, kterým rodiny nemohou zaplatit obědy, ve Zlínském kraji přibývá. Proto vzniká plán, jak jim pomoci. Nejdál jsou ve Valašském Meziříčí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Viktor Chlad, MAFRA

Vystačit si musí se svačinou, která ovšem nenahradí teplý oběd. A pokud mají ve škole odpolední vyučování, obvykle už ho absolvují hladové. Pak ale padá pozornost dětí, schopnost učit se a v horších případech narůstá záškoláctví a problémy s chováním.

„Děti prostě potřebují jíst. Často jim scházela snídaně i svačina, v hodinách byly úplně bez energie, protože ji neměly kde brát,“ popsal ředitel Základní školy Masarykova ve Valašském Meziříčí Jiří Buksa, který pro své žáky vyjednal pomoc ve formě zaplacených obědů.

Akci Obědy pro děti nabízí několik soukromých nadací a funguje na jednoduchém principu. O peníze nežádají rodiče, ale škola. Ta je dostane, obědy uvaří a vydá přímo dětem.

Stejnou pomoc poskytuje i ministerstvo školství, které vypisuje granty pro kraje a neziskovky, jež pak peníze předávají školám. Riziko zneužití se tak snižuje na minimum.

Nejsme chudí, brání se někteří rodiče a pomoc odmítají

V právě skončeném školním roce mělo na Masarykově obědy „zadarmo“ zhruba dvacet školáků, podobný počet jich bude i v příštím roce. Navíc se přidá další městská Základní škola Šafaříkova.

„Vytipovali jsme sourozence, o nichž víme, že jejich poměry jsou složité. Matka je s dětmi sama, nemůže jim platit obědy a děti se neúčastní ani žádných třídních či školních akcí, které se doplácejí,“ uvedla zástupkyně ředitele Martina Bilová.

Přesný počet dětí, které tento druh pomoci potřebují, je prakticky nemožné zjistit. Jednotliví poskytovatelé peněz momentálně uzavírají statistiku za uplynulý školní rok, ani jejich údaje ale nebudou zcela přesné.

Část rodičů se však urazí, pokud je někdo označí za chudé, a pomoc pro děti odmítá.

„S tím jsme se na některých školách skutečně setkali. Ač se to zdá nelogické, je to tak,“ uvedla místostarostka Valašského Meziříčí Yvona Wojaczková.

Peníze mohou dát i města

Například nadace Woman for Woman už čísla zveřejnila. Od loňského září se díky ní ve Zlínském kraji najedlo 125 dětí z 36 základních škol. Poslala jim 321 455 korun. Číslo je to alarmující především v porovnání s ostatními kraji. Je totiž druhé nejnižší, méně evidují jen v Plzeňském kraji.

Naopak nejvíc potřebných školáků je ve středních Čechách a na severní Moravě, kde se počet pohybuje kolem čtyř stovek. Celkem nadace nakrmila 3 286 dětí, podle odhadů jich je ale chudobou ohroženo až 120 tisíc. Vůbec nejčastěji se problém týká neúplných rodin, kde je rodič sám s několika dětmi.

Jestliže škola navrhne žáka, musí získat schválení zřizovatele, kterým je většinou město.

„Je to čím dál větší problém. Pokud by taková možnost nebyla, dotovali bychom obědy dětem sami z městského rozpočtu,“ reagovala Wojaczková.

Ve Vsetíně požádali rodiče o pomoc sami

Ve Valašském Meziříčí mají s pomocí největší zkušenosti, stejně jako s rozporuplnými reakcemi lidí. Zatímco někteří ji odmítají, jiní jsou vděční, anebo se rozčilují, pokud ji nedostanou.

Ve Vsetíně naopak rodiče požádali školu sami. Základní škola Luh takto předloni podporovala pět a v uplynulém školním roce čtyři žáky.

„Měli jsme tady maminku, která v jednom roce čerpala pomoc. Když jsme ji pak oslovili znovu, poděkovala a odmítla, protože si mezitím našla práci. Pomohlo jí to ale překlenout těžké období,“ popsala zástupkyně ředitelky základní školy v Luhu Ivana Bednáriková.

Další velká města v kraji, včetně Zlína, hlásí po jednom či dvou žácích.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Další z rubriky

Spor opilců málem skončil vraždou, muž chtěl druhého hodit z pátého patra

Ilustrační snímek

Až osmnáct let vězení hrozí muži z Valašského Meziříčí, který po hádce v opilosti chtěl svého spolubydlícího hodit z...

Stavba kruhového objezdu v Holešově potrvá kvůli optickému kabelu déle

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Stavba kruhového objezdu v centru Holešova se zpožďuje. Důvodem je jednání o vedení optického kabelu přes soukromý...

Stamiliony promění Ploštinu, tvrz v Rymicích a Cyrilometodějské centrum

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Tři významná místa ve Zlínském kraji čeká zásadní proměna. Díky ní budou návštěvníci moci poznat připomínku tragédie na...

Najdete na iDNES.cz