Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řidiči u zlínské nemocnice radši stojí v zákazu než v domě za 60 milionů

  9:36aktualizováno  9:36
Nový parkovací dům u zlínské nemocnice za 60 milionů korun je poloprázdný. Lidé, kteří jedou do nemocnice, raději parkují v blátě a kalužích na okraji cesty podél nemocnice, kde jim navíc hrozí pokuty od strážníků.
Parkovací dům u zlínské nemocnice.

Parkovací dům u zlínské nemocnice. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Důvod ignorovat parkovací dům pro 140 aut přitom řidiči nemají. Sami si mnoho let stěžovali, že u nemocnice není kde stát. Teď to ale vypadá, jako by o nový parkovací dům vlastně ani nestáli. Za závoru míří jen výjimečně.

Od otevření nové stavby ji ale využívá jen minimum lidí mířících za lékaři. Mnoho řidičů paradoxně ve svých autech při hledání volného místa raději několikrát projede kolem řady odstavených aut, než aby zaparkovali v domě.

Je všední den, devět hodin ráno a v parkovacím domě u nemocnice stojí asi deset aut. Zbývajících 130 míst je volných. Největší bitka je totiž o místa kolem cesty, na kterých auta vlastně ani stát nesmějí.

Je to odsud blíž, říkají řidiči stojící v zákazu

"Jdu trhat zub a potřebuji se dostat na 21. pavilon. Proto parkuju tady. Je to blíž," hlásí čtyřicátník, který nejrychleji reaguje na uvolněné místo u plotu. Další řidiči krouží kolem řeky Dřevnice dál.

"Vezu tatínka na plicní, tak stojím tady. Špatně se mu chodí, tak ho přece nebudu tahat až z parkoviště," vysvětluje muž, který pomáhá asi osmdesátiletému muži s berlí. Stojí na místě hned vedle plotu kolem plicního pavilonu. Parkovací podle zákona ale rozhodně není.

Podobně reaguje důchodcovský pár ve favoritu, který kolem parkovacího domu projede asi třikrát. Nakonec ale auto odstaví napůl na silnici a napůl na trávě u plotu. Tedy v zákazu.

Přitom právě kvůli dlouhodobým problémům s dopravou kolem nemocnice nechal krajský úřad postavit parkovací dům za 60 milionů korun.

Za parkování na trávě hrozí pokuta až 2 tisíce

Sliboval si od toho, že se cesta kolem nemocnice pro záchranáře zprůjezdní a auta ji nebudou blokovat. Řidiči dostali pohodlné, klidné a bezpečné stání pod střechou.

Realita je ale taková, že většina návštěvníků pomalu opakovaně projede kolem areálu nemocnice a hledá volné místo na nezpevněných plochách. Přitom o pár desítek metrů dál je velké parkoviště, kde je hodina stání zdarma a za další hodinu se platí deset korun.

Stáním na nezpevněném místě navíc riskují desítky řidičů pokutu až dva tisíce korun. Strážníci řidiče kontrolují v rámci pravidelných kontrol i na oznámení.

"Ukazuje se, že pro řadu řidičů je lepší stát v blátě a kalužích. Tomu moc nerozumím. Chápu, že areál je rozlehlý, ale místo na další parkovací dům nemáme," řekla radní pro oblast zdravotnictví Hana Příleská.

Je to daleko, stěžují si kvůli desítkám metrů řidiči

Právě na velké vzdálenosti od odstaveného auta k jednotlivým pavilonům si řidiči stěžují nejvíc. Jde ale spíš o subjektivní pocit. Zaparkováním na zákazu ušetří pěšky maximálně dvě minuty času a pár desítek metrů chůze.

Pokud má někdo zdravotní potíže a sám se pěšky k lékaři dostat nemůže, příbuzný jej může odvézt přímo k pavilonu. Za půlhodinu strávenou v areálu neplatí nic. Pak může auto odstavit na parkovišti a za pacientem dojít.

Tak to třeba dělá Roman Mikulenčák. Do Zlína vozí ze Slavičína svého syna s nemocnou nohou. "Když jsem přijel nedávno poprvé, tak jsem o parkovišti nevěděl. Jezdil jsem dokola asi půl hodiny a hledal nějaké místo," svěřil se řidič. Podruhé závoru našel. Na syna čekal asi hodinu. Nestálo ho to nic a byl spokojený.

"Tady je to super. Na jiných místech jsou vysoké patníky, člověk nevidí, jak to tam vypadá, jsou tam díry a já si nechci zničit auto. Proč bych si tam stoupal, když tady je nové parkování," prohlásil Mikulenčák.

Moc řidičů ale podobný názor nemá. Potvrzuje to i nemocnice. "Dopoledne je parkoviště zaplněné asi ze čtyřiceti procent, odpoledne ještě méně," konstatovala mluvčí Karla Havlíková.

Autoři:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Vize pro rok 2030: Zlínský kraj bude chytrý, bohatý a atraktivní

Baťův mrakodrap ve Zlíně

Hejtmanství připravuje vizi budoucnosti Zlínského kraje. Řeší veřejnou dopravu, automatizaci ve firmách, problém sucha,...

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Zlínský kraj ukázal plán sloučení nemocnic. Žádné rušení, slíbil Čunek

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Zlínský kraj představil podrobnější koncepci řízení nemocnic. Chce je sloučit do jedné. Nejvyšší muž kraje, hejtman...

Najdete na iDNES.cz