O podvodech lihového bosse Radka Březiny (na snímku) se prý Lubomír Kaláč bál hovořit ze strachu.

O podvodech lihového bosse Radka Březiny (na snímku) se prý Lubomír Kaláč bál hovořit ze strachu. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Podvody s lihem byly ve firmě veřejným tajemstvím, řekl Březinův řidič

  • 12
Lubomír Kaláč byl nastrčeným majitelem obřího skladu nelegálního lihu ve Stojčíně na Pelhřimovsku, ve skutečnosti byl řidičem kamionů pro šéfa lihové mafie Radka Březinu. U olomouckého soudu Kaláč vypověděl, že podvody s lihem byly ve firmě veřejným tajemstvím.

Systém lihového byznysu už v pondělí u soudu důkladně popsal Březinův bratr Tomáš. Oba se zpovídají ze skrytých zásob zhruba milionu litrů nezdaněného lihu v Olomouci, ve Valašském Meziříčí a ve Stojčíně na Pelhřimovsku.

Daňový únik vyšetřovatelé vyčíslili téměř na půl miliardy korun (podrobnosti z výpovědi bratrů Březinových čtěte zde).

Na Lubomíra Kaláče z Bílovic na Uherskohradišťsku byl napsaný areál ve Stojčíně.

"Dostal jsem za úkol shánět areály a sklady ke koupi. Pak jsem dostal upřesnění, že je potřeba areál s rybníkem, který bude v dosahu dálnice," vysvětlil Kaláč, proč za Radka Březinu koupil areál ve Stojčíně, kde měl vzniknout tajný lihovar, ale nakonec místo posloužilo jen jako obří sklad nelegálního lihu.

Na úplatky vozil u sebe 50 tisíc korun

Kaláč pro Březinu pracoval také jako řidič. Kamionem navážel líh do skrytých skladů ve Stojčíně, Valašském Meziříčí, Olomouci, Ostravě, severočeském Duchcově i ve Zlíně. V tomto případu vystupuje jako svědek, ale jeho trestná činnost bude zohledněna v souvisejícím líčení, kde bude soud řešit právě další nelegální sklady.

Líh pocházel z firmy Morávia-Chem z Hrobic u Slušovic, která jej oficiálně denaturovala - znehodnocovala, aby jej nemohla využít k výrobě alkoholu. Ve skutečnosti s ním však podle Tomáše Březiny tajně obchodovala dál bez zaplacení daně.

"Že líh není denaturovaný, bylo veřejným tajemstvím. Myslím, že všichni v Morávia-Chemu o tom věděli," prohlásil Kaláč.

Potvrdil také informaci Tomáše Březiny, že u sebe při převozech lihu vozil peníze na případné úplatky. Zatímco Březina hovořil o hotovosti 80 až 100 tisíc korun, Kaláč zmínil, že u sebe většinou měl 50 tisíc korun.

Instrukce od Březinovy manželky i šéfa Morávia-Chemu

Poté, co na podzim 2012 policie začala krátce po vypuknutí metanolové aféry řešit i související obří lihové podvody Radka Březiny a přišla si pro lihového bosse do hotelu Lázně Kostelec u Zlína, který Březinova rodina vlastní (více o zátahu zde), byl prý Kaláč instruovaný od Březinovy manželky Stanislavy a bývalého šéfa Morávia-Chemu Radovana Dalajky.

"Řekli nám, jak se máme chovat, kdyby nás někdo zatkl. Od Radka Březiny nám bylo vzkázáno, že nemáme nic říkat," uvedl Lubomír Kaláč u soudu.

Měl však obavy, že kvůli vlastnictví areálu ve Stojčíně vše spadne na něj, od Dalajky proto dostal USB disk s dokumenty, které mu měly pomoct, aby areál převedl na nějakou fiktivní osobu.

"Byla tam nájemní smlouva bez nájemce. Měl jsem také sehnat svědky, kteří by řekli, že tam v určitém období viděli najíždět auta a dvě osoby," řekl Kaláč.

Přispěl k rozkrytí případu, řekl státní zástupce

Nakonec ale na policii přece jen potvrdil, že Stojčín patří Radku Březinovi. Poté ho však podle něj kontaktovala Březinova manželka, že při pozdějším výslechu musí říct, že ho k této výpovědi donutila policie.

U soudu také zdůvodnil, proč v minulosti nevypovídal příliš konkrétně a proč zapíral, že by měl vůbec ponětí o navážení nelegálního lihu a o dalších podvodech ve firmě Morávia-Chem. Musel tak prý mluvit, protože měl z Radka Březiny strach.

"Jako jeden z prvních však začal vypovídat a významně přispěl k rozkrytí případu. Požádal o status spolupracujícího obviněného," uvedl státní zástupce Miroslav Stoklásek, podle kterého je možné, že výpovědi měnil ze strachu z Radka Březiny. Takových lidí může být víc.

V Olomouci také vypovídal Jaroslav Takáč, který se několik let staral o nemovitosti rodiny Březinových. Soudce ale naštval, když neurčitě mluvil o tom, zda dostal instrukce, aby zatajil existenci lihu ve skladu v Olomouci.

Na policii totiž vypověděl, že mu Březina slíbil, že když ho nepoškodí, smaže mu dluh, který u firmy rodiny Březinových měl.

Takže šlo opět o ovlivňování svědků, což se ovšem možná dělo i přímo v jednací síni. Když se soudce Takáče dotazoval, Radek Březina téměř neznatelně kýval hlavou. Jako by svědkovi naznačoval, zda má být jeho odpověď kladná či záporná.

,