Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řídí největší soukromou školu na Zlínsku, přesto za 10 dní napsal román

  17:00aktualizováno  17:00
Spisovatel, malíř a ředitel největší soukromé školy na Zlínsku Karel Kostka přestavil svůj nový román Ve spárech osudu. Dílo při svém hektickém životě napsal bleskově, stačilo mu pouhých deset dnů. Kostka svůj styl psaní přirovnává k automatickému textu.

Ředitel největší soukromé školy na Zlínsku Karel Kostka přestavil svůj nový román Ve spárech osudu. | foto: archiv Karla Kostky

"Za den napíšu třicet pět nebo čtyřicet stran," přiblížil. "Když dělám korektury, ani nestíhám vnímat, co jsem to napsal," směje se.

Kostka, který působí i jako ředitel největší soukromé školy ve Zlínském kraji, své romány píše především v zahraničí. "Se studenty jezdím do ciziny a tam zpracovávám texty. Od mladých načerpám spoustu energie, večer si sednu a většinou tvořím přes noc," popsal.

"Nápady rychle zapomínám, nedokázal bych psát knížku měsíc. Nepamatoval bych si, co bylo na začátku. Píšu z jedné vody na čisto. Pokud bych psaní začal chápat jako práci, nešlo by mi dílo od ruky tak rychle," přiznal.

Kostka vydává jeden román ročně

Od roku 2005 mu vychází jeden román ročně, a to pod pseudonymem Karel Cubeca, což je složenina anglického a španělského překladu Kostkova jména.

V jeho novém díle je vypravěčem devětadevadesátiletý stařec. Na pozadí jeho životního příběhu si čtenář projde dějiny střední Evropy v dvacátém a jedenadvacátém století, takže zažije všechna dramatická období této éry.

"Je to paradox, ale přípravu si nikdy nedělám, maximálně kontroluji historická data. Autor by si přitom měl vytvořit dějové linky a charakteristiky postav. Já si jen sednu k bloku nejradši pod palmu na pláž," pousmál se. "Ještě hodinu před tím, než začnu psát, vůbec netuším, o čem nová knížka bude," dodal.

Inspiruje ho i jeho povolání

Svým přístupem proto popírá většinu teorií, jak má vznikat literární dílo. "Je to můj soukromý styl," podotkl Kostka. "Mám hektický způsob života a s tím souvisí i způsob tvorby textu. Při psaní relaxuji."

Kostka před týdnem oslavil padesáté narozeniny. Při této příležitosti pokřtil i svou novou knihu Ve spárech osudu. "Pokřtili jsme ji na školním plese, což je už tradice," podotkl autor. "Pro mě ale takové situace znamenají spíš stres. Radši mám klid a samotu," nezakrývá.

Libuje si, že s profesí ředitele školy jde psaní knih dobře dohromady. "Mé aktivity se vzájemně doplňují. Do školy se chodím bavit a chodím tam rád," řekl. "Navíc maluji také obrazy a vystavuji po republice i po světě. Když maluji a sedím nad plátnem, napadá mě spousta myšlenek. Stejně mě napadají nové myšlenky, když učím studenty na zahraničních stážích."

Nový román je už šestou autorovou knížkou. Vychází nákladem pět tisíc výtisků. Na pultech by se měla objevit už v těchto dnech.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Starosta Kroměříže končí kvůli neshodám v hnutí ANO, město chce vést dál

Lídr hnutí ANO v Kroměříži Jaroslav Němec.

Téměř čtyři roky byl starosta Kroměříže Jaroslav Němec členem hnutí ANO, nyní z něj odchází. V podzimních komunálních...

Najdete na iDNES.cz