Nová je fasáda baziliky i nádvoří před ní, kde původní travnatou plochu...

Nová je fasáda baziliky i nádvoří před ní, kde původní travnatou plochu nahradil světlý pískovec. | foto: Farnost Velehrad

Poutní Velehrad má za sebou velkou proměnu, za rok bude ještě zářivější

  • 1
Obnova jednoho z nejnavštěvovanějších poutních míst je hotová. Ani 350 milionů korun ale nestačilo na úplně všechno, co Velehrad potřebuje. Práce v obci na Uherskohradišťsku tak budou pokračovat.

Nejvíc láká poutníky na začátku července na cyrilometodějské svátky, kdy se ve velehradské bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje vystřídá 20 tisíc lidí. Dohromady jich během roku přijde na místo, kterému Jan Pavel II. udělil vzácné vyznamenání Zlatá růže, na 300 tisíc návštěvníků.

„Stoupající návštěvnost je očividná,“ pochvaluje si olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Pětiletá obnova Velehradu oficiálně skončila letos na podzim. Stála téměř 350 milionů korun a je viditelná na první pohled.

Nové je už samotné nádvoří před bazilikou, v kostele hrají zrekonstruované varhany a kompletně zrekonstruovaná je i kaple Cyrilka. Klášterní komplex chrání nová ohradní zeď se sochami svatých.

Strop jednadvacet metrů vysoké hlavní lodi baziliky rozzářily obnovené fresky. A v podzemí je znovu přístupné lapidárium, které připomíná základy kláštera z 13. století.

Moderní Velehrad

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje: obnovu mají za sebou nástropní fresky, kruchta, fasáda i varhany

Lapidárium: v podzemí jsou odkryté pozůstatky středověkého kláštera i barokní krypty

Sýpka a konírna: po rekonstrukci je v nich otevřené Informační centrum, muzeum, kavárna a zázemí pro návštěvníky

Kaple Cyrilka: má zrekonstruovanou malbu i uměleckou výzdobu a dostala novou fasádu

Ohradní zeď: tvoří nový předěl mezi poutním komplexem a okolím, zdobí ji osm soch svatých

Nádvoří: dříve travnatou plochu vystřídal světlý pískovec, zrekonstruovaná je barokní kašna

„Nejvýznamnější je určitě rekonstrukce budov a zprovoznění původní sýpky a konírny, kde vzniklo zázemí i muzeum, která připomínají historii Velehradu. To dříve chybělo,“ popsal zástupce velehradských jezuitů Petr Přádka.

Práce budou pokračovat

Proměna poutního místa ale ani teď nekončí. Připravený je totiž projekt Barokní Velehrad. Odborníci se znovu vrátí do interiéru baziliky. Pustí se do věcí, na které zatím nebyly peníze a které na svou proměnu ještě čekají, což jsou především boční kaple.

Oprava čeká i nepřehlédnutelné vyřezávané chórové lavice. Ty jsou podle odborníků skutečným skvostem barokního řezbářství, byly vyrobené ze tří druhů dřeva a zdobí je sochy v životní velikosti.

„Předpokládáme, že toto ojedinělé dílo se kvůli restaurování bude muset stejně jako dříve varhany odvézt pryč,“ řekla koordinátorka obnovovacích projektů na Velehradě Věra Homoláčová.

Ve zmíněném projektu je také oprava a restaurování malé kaple sv. Vendelína, nová svítidla v bazilice nebo restaurování zimního sálu, refektáře nebo schodiště ve Stojanově gymnáziu.

Na všechno je rezervovaných 75 milionů korun z eurofondů. Podmínkou je, že práce musí být hotové do konce příštího roku.

„To může být nejobtížnější věc. Pokud se zájemci budou ve veřejných zakázkách odvolávat, může nastat situace, že termín nestihneme a dotaci budeme muset vrátit,“ upozornila Homoláčová.

Poutní areál by se měl také propojit s cyklostezkou, která vede ze Starého Města. Návštěvníky čeká i úplně nová vstupní brána, která bude slavnostnější a celý komplex ohraničí a oddělí. Naváže na novou ohradní zeď.

„V budoucnu bychom ještě chtěli opravit celou ohradní zeď včetně kaple Jana Nepomuckého,“ dodal Přádka.