Pavilon rejnoků, který nemá ve střední Evropě obdoby, se významně podílel na letošním růstu návštěvnosti zlínské zoo.

Pavilon rejnoků, který nemá ve střední Evropě obdoby, se významně podílel na letošním růstu návštěvnosti zlínské zoo. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zlínská zoo od roku 2000 zdvojnásobila návštěvnost, chystá další novinky

  • 14
Zlínská zoologická zahrada má nový rekord, poprvé v historii do ní za rok přijelo 600 tisíc lidí. V čem tkví kouzlo turisticky nejnavštěvovanějšího místa na Moravě?

Ještě v roce 2000 sem dorazilo „jen“ něco přes 300 tisíc návštěvníků, za patnáct let ale zlínská zoologická zahrada dokázala tento počet zdvojnásobit. Letos už překonala magickou hranici 600 tisíc lidí.

„A porosteme dál. Pořád je kam, pořád je co měnit,“ plánuje ředitel Roman Horský.

Zoo ve zlínské Lešné se v posledních letech bez přehánění stala turistickým fenoménem.

Právě neustálé změny a novinky jsou jedním z důvodů, které za jejím úspěchem stojí. Nutí tak návštěvníky, aby se sem vraceli.

Rozdělením expozic na kontinenty Zlín předběhl dobu

Zahrada však těží především z toho, co se zde začalo rodit už v 90. letech. V roce 1991 nastoupil na post šéfa Ivo Klika a brzy prosadil rozdělení expozic na jednotlivé kontinenty. Revolučním krokem předběhl dobu a nastavil model, který pak převzala řada jiných zahrad nejen v Česku.

Letošní dění ve zlínské zoo

Lidem se díky tomu nabízí komfortní přehled, jednotlivé oblasti navíc zoo neustále rozšiřuje o nové výběhy – a také o zvířecí druhy. Zahrada totiž už několik let slaví obrovské chovatelské úspěchy.

„Daří se odchovy mláďat druhů, které jsou ve volné přírodě ohrožené a v zajetí se rozmnožují jen zřídka,“ popsal Klika.

Veřejnost to vnímá „pouze“ jako reklamu, odborníci ale tyto úspěchy staví hodně vysoko.

„Zoo Zlín pokládám za špičkovou. Těží nejen ze své polohy a kontinuity vývoje, ale i z podpory místních politiků. Především je však vedena velmi fundovaně a s kreativitou,“ prohlásil ředitel pražské zoo a prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad Miroslav Bobek.

Letošnímu nárůstu pomohli rejnoci

Zlínský magistrát coby zřizovatel dává zahradě ročně na provoz 22 milionů korun, další miliony pak míří na investice do nových pavilonů.

„Je ale nutné říct, že zoo je ve velké míře soběstačná. V porovnání s jinými zahradami je náš příspěvek poměrně malý,“ upozornil náměstek primátora Bedřich Landsfeld.

Bývalý ředitel Klika: Neženeme zvířata do výběhů jen proto, aby byla vidět

Z nového návštěvního rekordu má obrovskou radost. „Zahrada směřuje právě tam, kam jsem si představoval. Její vedení má obrovskou odvahu,“ pochválil Ivo Klika, který zoo vedl v letech 1991–2010.

V čem spatřujete tuto odvahu?
Například pavilon rejnoků jí vyžadoval opravdu hodně a jsem šťastný, že ho ředitel prosadil. Je to naprosto unikátní věc, stejně jako bude nové zázemí pro slony.

Sloní mládě by přilákalo další zástupy návštěvníků, že?
Nejen to. V Africe byly tyto slonice na odstřel, protože překračovaly hranice národního parku. Kdybychom je před lety neodvezli, zlikvidovali by je. Teď ale nastává další fáze, mohou se rozmnožovat, a kdybychom jim to neumožnili, byla by to obrovská škoda.

Je rostoucí návštěvnost to, za čím zahrada jde, nebo jsou cennější odchovy mláďat?
Tohle se nedá oddělit. Odchovy samozřejmě dělají zahradě odbornou prezentaci. A v posledních letech se daří velmi dobře, což třeba jiné zoo říct nemohou. Návštěvnost je ale spojená také s tím, že na Lešné je pět restaurací, výborný servis pro návštěvníky a zahrada je celkově esteticky velmi dobře utvářená.

Dnes se dá projít za den, chystá se ale její rozšíření, takže už to nebude možné. Je to správně?
Ani dnes jeden den nestačí. Na procházku ano, ale kdo chce vidět všechna zvířata, musí se vracet. Žijí volně, sama volí, jestli chtějí být venku. Nikdo je nežene do přehledných výběhů, aby je návštěvníci viděli. Až se zahrada zvětší, musí s tím jít i dopravní možnosti. Třeba bude jezdit více vláčků.

Zahradu jste před lety rozdělil na jednotlivé kontinenty, z čehož těží dodnes. Je to správná cesta?
Ukázalo se, že ano. Pro návštěvníky je přehledné, když poznávají jednotlivé zeměpisné oblasti.

Počty návštěvníků se skokově zvýšily v roce 2003, kdy do zahrady přibyly tři slonice, pak však čísla znovu klesla. Posledních osm let se ale návštěvnost stabilně pohybovala kolem půl milionu lidí.

Letošnímu nárůstu nepochybně pomohl i pavilon rejnoků, který byl dokončen loni. Otevřená nádrž, v níž mohou lidé rejnoky hladit a krmit, nemá ve střední Evropě obdoby (více zde).

Plánuje se další rozšíření

A zahrada chystá další atrakce. Na osmi hektarech plochy postaví zázemí pro slony. Hotové bude v roce 2018, a pokud se podaří naplnit ideální scénář, návštěvníci budou moci sledovat jeho stavbu a průběh březosti u jedné, možná ale i dvou zdejších slonic.

Případné slůně by se pak narodilo už v novém prostředí – a návštěvnost by zase raketově vystřelila vzhůru.

„To ale není důvod, proč to děláme. Slonice jsou v ideálním věku i kondici, byla by velká škoda nedat jim příležitost k rozmnožování,“ uvedl Horský.

Aby měly naději, byl by v krajním případě ochotný se jich vzdát a pustit je do jiné zahrady.

Udělat to ale nemusí. Radnice na nový sloninec poskytne 60 milionů korun, dotaci slíbil i kraj.

V současnosti má zoologická zahrada 55 hektarů a v budoucnu se může rozšířit zhruba o polovinu. Pozemky na to má a vizi také.

Vznikne africké safari, v němž budou turisté jezdit kolem výběhů nebo přímo skrze ně v malých náklaďácích, případně loďkách. Bude tady i kemp se stany na přenocování. Tak daleko se zatím žádná z tuzemských zoo nepustila.