Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z tajného bunkru N12 ve Zlíně má být místo pro rodiny i byznysmeny

  19:34aktualizováno  19:34
Kdysi tajný protiatomový bunkr kousek od centra Zlína se možná zásadně promění. Jeho majitel z něj chce udělat místo pro rodiny, turisty i podnikatele z celé republiky. Potřebuje na to 48 milionů korun.

Tak by mohl vypadat prostor zvaný lobby. | foto: vizualizace Resortu Hradská

Bylo to utajované místo s označením N12. Pětatřicet metrů pod zemí, s plochou téměř tisíc metrů čtverečních a celkovým objemem pět tisíc kubíků.

Protiatomový kryt N12

Kryt je umístěný 35 metrů pod zem a klenba je vysoká 3,3 metru.

Stojí zhruba kilometr od centra Zlína a začal se stavět v roce 1945. Byl vedený jako tajný bunkr. Je položený 35 metrů pod zemí, jeho plocha je 930 m2, klenba je vysoká 3,3 metru a celkový objem je pět tisíc m3. Z evidence tajných krytů je vyřazený. Bližší informace na www.resorthradska.cz.

Kdyby bylo třeba, vešla by se do něj stovka lidí včetně lékaře, telefonistek, velitelů vojenských štábů a dalšího personálu civilní obrany.

Tento protiatomový kryt přitom více než půl století stojí jen pár stovek metrů od centra Zlína. A věděl o něm jen málokdo.

"Nikdy nebyl vedený v evidenci ochrany obyvatel," potvrdil utajení Pavel Řezníček z oddělení ochrany obyvatelstva krajských hasičů.

Radnice kryt nechtěla, tak jej koupil

Do čtyř let by se kryt měl změnit na Wine Resort Hradska a stát se centrem zábavy.

"Je to velké sousto, ale věřím, že vyjde," prohlásil autor ambiciózního projektu a majitel bunkru David Skaunic, syn ředitele zlínského filmového festivalu pro děti a mládež.

Kryt koupil před několika lety, když se ministerstvo obrany podobných nemovitostí zbavovalo. Radnice ho nechtěla, Skaunic ano. Teď bude potřebovat 48 milionů korun.

Fotogalerie

Tolik by měla stát proměna kdysi vojenského území na výjimečné místo nejen pro obyvatele Zlína, ale i podnikatele z celé republiky. Vypadat by to mělo asi takto: "Rodina ze sídliště sem přijde, v rybníku si uloví rybu, pak si ji v grilovací zóně ugriluje a sní," popsal Skaunic.

Na veřejné zahradě u bunkru bude místo pro promítání filmů, divadlo, koncerty, tancování nebo opékání špekáčků na ohništi.

Vinařský sklípek i klub pro byznysmeny

Místo ale bude přitahovat i obdivovatele vína. Celý kryt by se totiž měl proměnit na vinný sklípek. Svou kóji s desítkami uskladněných lahví vína si bude moci zaplatit kdokoliv. "Stát bude asi dvanáct tisíc korun ročně," upřesnil autor projektu. Podobných kójí by v bunkru mělo být sto.

To ale není všechno. V útrobách bude místo pro byznysmeny. Přesněji řečeno pro klub o devatenácti členech, z nichž každý bude mít k dispozici vlastní samostatný sklep na 1 450 lahví kvalitního vína.

V klubu by měli být místní, pražští a třeba i slovenští podnikatelé, kteří ale splní podmínky. "Musí to být právnická osoba s obratem vyšším než dvacet milionů korun ročně," vysvětlil Skaunic.

Jedinou výjimkou bude čestné členství pro zlínský magistrát. "Můj šálek kávy to není," přiznal náměstek Aleš Dufek. "Ale na druhou stranu každá rekonstrukce starého objektu je vítaná."

Kromě sklepů bude mít bunkr i společenské prostory s barem, zasedací místností a kašnou s pitnou vodou ze studny.

Hotel se šesti apartmány

U bunkru by měl místo současného staršího domku stát moderní hotel se šesti apartmány, z nichž každý bude věnovaný jedné z výrazných zlínských osobností.

Zatím je kryt v původním stavu. To znamená, že v původním prostoru s klenbovými stropy jsou postavené desítky menších místností. Ty budou muset stavebníci zbourat, aby prostor dostal podobu vinného sklípku. Bunkr ale netrpí žádnou plísní ani vlhkostí.

"Stavebně je na tom také dobře, takže změna nebude technicky náročná," zhodnotil Skaunic.

Podstatné ovšem je, zda na projekt sežene dost peněz. Žádného stoprocentně jistého investora zatím nemá a o dotaci žádat zřejmě nebude.

Bývalý protiatomový kryt se nachází na Hradské ulici nedaleko centra Zlína.

Bývalý protiatomový kryt se nachází na Hradské ulici nedaleko centra Zlína.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Další z rubriky

Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

Sršeň hledající útočiště v panelovém domě na lustru - Místo...

V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům....

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

Na křižovatce se srazila tři auta, jedno z nich se převrátilo na střechu

Na Zlínsku se srazila tři osobní auta (18. srpna 2018).

Tři osobní auta se srazila na křižovatce v sobotu dopoledne na Zlínsku. Jedno vozidlo skončilo na střeše, dva lidé se...

Najdete na iDNES.cz