Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

„Vybydlený“ hotel Moskva ve Zlíně se uvnitř dost změní, jméno mu zůstane

  8:50aktualizováno  8:50
Hotel Moskva, který je jednou z architektonických dominant Zlína, prochází po mnoha letech rozsáhlou rekonstrukcí. Za 50 milionů korun získají pokoje čtyřhvězdičkovou úroveň, vznikne i druhý velký kongresový sál. Jméno hotelu majitelé měnit nehodlají.

Plánovaná podoba vstupu do hotelu. | foto: vizualizace Hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní hotel vyrostl na náměstí Práce v centru Zlína začátkem 30. let minulého století za slavné baťovské éry podle návrhů renomovaných architektů Miroslava Lorence a Vladimíra Karfíka. Jmenoval se Společenský dům.

Okamžitě se stal výraznou dominantou města a ještě více zvýraznil jeho funkcionalistický ráz. Časem prošel několika úpravami, z nichž ne všechny byly úplně zdařilé.

Fotogalerie

Poslední roky byly už jen čekáním na nový stavební zásah. A ten přichází právě teď. Začala rozsáhlá rekonstrukce vnitřních prostor za 50 milionů korun, která skončí letos na podzim.

„Měli jsme odezvu od města i jeho obyvatel, že je hotel vybydlený. S tím bych souhlasil,“ přiznal ředitel Hotelu Moskva Petr Svěrák.

„Akcionáři se ale v posledním období věnovali projektům, které měly vyšší potenciál. Což bylo rozumné. Čas na rekonstrukci dozrál až teď,“ doplnil.

Vznikne druhý velký sál

Klíčová byla finanční spoluúčast Evropské unie, která přispěje 20 miliony, a celkové zlepšení ekonomické situace. Proto se dělníci v únoru pustili do proměny obytné části hotelu. Postupují od vrchu dolů.

Pokoje získávají lepší vybavení a vyšší komfort, aby se dostaly na čtyřhvězdičkovou úroveň. Z Hotelu Moskva se má stát místo pro byznysmeny či účastníky odborných konferencí a sympozií.

„Ke stávajícímu sálu pro 250 osob přidáme druhý pro 300 lidí. Takové ve Zlíně scházejí a my chceme zaplnit díru na trhu,“ přiblížil Svěrák.

„Naším cílem je, aby účastníci konferencí nemuseli vůbec opustit hotel a ‚v papučích‘ mohli chodit z pokoje do sálu, případně do salonků,“ naznačil.

Proměnou projdou i recepce, bary a restaurace. Místo mexické restaurace bude ajurvédská, která má ctít východní principy zdravé výživy.

Památkáři by uvítali „vyčištění“ okolí

Loni se v Hotelu Moskva ubytovalo ve 115 pokojích necelých dvacet tisíc lidí. Úpravy mají vést ke zvýšení počtu návštěvníků, kteří zůstanou přes noc. Pokud by se zájem lidí zvedl výrazně, mohly by podle Svěráka vzniknout nové pokoje na úkor kanceláří či služeb.

Budova stojí v památkové zóně, takže její stavební proměny podléhají přísnějším pravidlům. Zejména pokud jde o vnější vzhled. I proto zatím vedení hotelu přistoupilo jen k vnitřním úpravám.

„Na náměstí Práce jsou tři dominanty – baťovský mrakodrap, Obchodní dům a Hotel Moskva. Pozoruhodné jsou tím, že na nich byl použit stejný průmyslový skelet, ale každá budova vypadá trochu jinak,“ popsala vedoucí odboru oddělení urbanismu a architektů zlínské radnice Dagmar Nová.

„Rekonstrukci hotelu vítáme. Bylo by ale vhodné, kdyby taky zmizely nevzhledné přístavby hotelu a jeho okolí se pročistilo. Venkovní změny je přitom nutné konzultovat s památkáři,“ dodala Nová.

Nadšená není ani z nástavby hotelu, jež před lety zrušila vyhlídkovou terasu s vyhlášenou kavárnou.

Jméno hotelu zůstane stejné

Vedení hotelu by k vnějším úpravám přistoupilo v případě, že by ekonomika byla nadále na vzestupu a neplatila omezení, která jsou tady dána památkáři. Tedy především to, že si budova musí zachovat svůj stávající ráz, včetně oken a cihlových pásků, jež jsou pro baťovskou architekturu typické.

„Uvažovali jsme o opláštění sklem, ale neprošlo to,“ podotkl Svěrák.

Nebude se měnit ani jméno hotelu, které evokuje minulé, socialistické časy a Sovětský svaz.

„Zavání to tím, tento akcent se však postupně vytrácí. Uvažovali jsme o změně názvu, ale stávající už má tradici. Lidem nevadí,“ podotkl Svěrák.

Argumentuje i tím, že Společenský dům stojí v nedalekých Otrokovicích.

V Českých Budějovicích přitom dlouho fungoval hotel Gomel, pojmenovaný po městě v dnešním Bělorusku. Po rekonstrukci dostal nový „univerzální“ název Clarion Congress Hotel připomínající, že patří do celosvětové sítě hotelů Clarion.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Je lepší se bát, říká Čech, který vystupoval v Cirque du Soleil

Čtyři pohádkové roky, tak vzpomíná na své působení v Cirque du Soleil David...

Čtyři roky působil ve slavném „Slunečním cirku“ a vzpomíná na to jako na práci snů. Přiznává však, že riziko bylo...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Další z rubriky

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Pacienti hledají zubaře marně. Nebereme, hlásí většina ordinací

U zubaře

Ve Zlínském kraji začínají chybět stomatologové. Největší problémy jsou na Vsetínsku, Holešovsku nebo Slavičínsku....

Myslivci musí do měsíce zkontrolovat honitby v zamořené části Zlínska

(Ilustrační snímek)

Honitby v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku čeká důkladná prohlídka zaměřená na vyhledávání uhynulých...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz