Aktuální rekonkurz se ve Zlínském kraji týká ředitelů čtrnácti škol (ilustrační snímek).

Aktuální rekonkurz se ve Zlínském kraji týká ředitelů čtrnácti škol (ilustrační snímek). | foto: Michal Klíma, MAFRA

Ředitelé škol musí obhájit post, podle některých to je znevážení práce

  • 1
Šest let a pak znovu na konkurz. Ředitele čtrnácti škol ve Zlínském kraji čeká novinka: musí obhájit svá místa, jak to požaduje novela školského zákona. Kraj tak chce hlavně dosáhnout změny pracovních smluv, které dosud byly na dobu neurčitou.

Místa ředitelů čtrnácti krajských škol momentálně nabízí vedení Zlínského kraje. Jde o sedm středních škol včetně tří gymnázií, pět základních uměleckých škol a dvě školy praktické. Neznamená to však, že by kraj současné ředitele vyhodil.

Jen využívá možnosti, kterou mu nabízí loňská novela školského zákona. Ta praví, že ředitel školy má být ve funkci šest let a potom ji obhájit. Nebo odejít.

"Rozhodli jsme se, že rekonkurzy vypíšeme. Tentokrát se netýkají takového množství ředitelů jako loni," řekl krajský radní pro školství Petr Navrátil.

Připomněl tak loňskou situaci, která hrozila kolapsem krajského školství. Rekonkurz mělo podstoupit přes 70 ředitelů škol během tří měsíců. Kraj tehdy rozhodl tak, že jim bez průtahů potvrdí šestiletý mandát.

Letos se rekonkurzy týkají těch šéfů škol, kteří je vedou tři až šest let. Další přijdou na řadu příští rok.

To hlavní, o co momentálně jde, je změna pracovní smlouvy. Tu totiž mají ředitelé na dobu neurčitou. Novou už budou mít na šest let. Tím dává zákon zřizovateli šanci vyměnit ředitele, se kterým není spokojen. Dosud bylo totiž prakticky nemožné jej odvolat.

"Dělám svou práci dobře?"

Mezi řediteli zvedla novinka obrovskou vlnu emocí. "Do konkurzu se přihlásím, chci svou práci obhájit," reagovala ředitelka zlínské základní umělecké školy Martina Hniličková, jedna ze čtrnácti šéfů, kterých se letos rekonkurz týká.

A zároveň jedna z mála, kteří nemají problém o něm mluvit, ačkoliv připouští, že neosobně se to brát nedá. "Jsem k tomu skeptická a beru to trochu jako znevážení své práce," uvažuje Hniličková.

Základní uměleckou školu vede už šestým rokem, letos má 1 400 studentů.

Jeden z jejích kolegů bude svou práci obhajovat za poslední roky už poněkolikáté. "To zřizovatel stále ještě neví, jestli ji dělám dobře? Jsou to vyhozené peníze," uvedl. Zveřejnit jméno si však nepřál.

Všichni zájemci musí zpracovat pětistránkový projekt, jak chtějí školu řídit a jak si zajistit studenty. Tu pak budou obhajovat před odbornou komisí.

Obhajoba smí trvat maximálně hodinu a uchazeč se ještě týž den může dozvědět, jestli uspěl.

Většina ředitelů o konkurzu mluvit nechce. Například ředitelka gymnázia v Rožnově pod Radhoštěm nebo její kolega ze zlínské obchodní akademie považují otázku, zda se do konkurzu přihlásí, za osobní a předčasnou.

"Končím. Chci odpočívat"

Na rozhodnutí mají čas do 2. května, kdy je poslední termín pro odevzdání přihlášky. "Nerada bych se k tomu vůbec vyjadřovala," reagovala i Jana Polachová, která vede kroměřížské gymnázium.

Naopak ředitel Střední průmyslové školy polytechnické ve Zlíně Petr Pagáč má naprosto jasno ve svých plánech. "Končím, je čas si odpočinout," odpověděl Pagáč. Ještě před vyhlášením konkurzů podal rezignaci s tím, že odchází do důchodu. Školu vedl od roku 2008.

"Podstatné ale je, že odhadem 70 procent absolventů najde bez potíží uplatnění. To bych chtěl, aby pokračovalo," přeje si Pagáč.