Hotel Podhoran v centru Bystřice pod Hostýnem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Hotel pro sociálně slabé je opět na prodej. Bystřice zvažuje referendum

  • 12
Kauza hotelu Podhoran v Bystřici pod Hostýnem, z něhož se stala ubytovna pro sociálně slabé, se vrací. Majitel jej znovu nabídl městu k odkupu. Cenu snížil o 5,5 milionu. Lidé možná budou rozhodovat v referendu.

Z hotelu Podhoran v Bystřici pod Hostýnem je už rok a půl ubytovna, ve které žijí převážně Romové. Jeho majitel ho znovu nabídl městu k odkoupení. Chce za něj 19,5 milionu korun, tedy o 5,5 milionu méně než předloni, kdy se ho pokusil prodat poprvé.

"Oslovil vedení města s tím, že ubytovna funguje a může fungovat dál, přesto nám budovu nabízí," potvrdil starosta Bystřice pod Hostýnem Zdeněk Pánek.

Podhoran je časovaná bomba

Reportáž z Bystřice pod Hostýnem, v jejímž centru je hotel sloužící jako ubytovna pro lidi pobírající sociální dávky, čtěte zde.

Prakticky zároveň se k radním dostala také informace, že majitel Radovan Křemeček usiluje o navýšení kapacity ubytovny ze současných 96 na 118 lůžek.

Kauza hotelu, která téměř přesně před dvěma roky vrcholila, se tak vrací takřka ve stejné podobě.

"Oba ty záměry opravdu mám, to je pravda," potvrdil pro MF DNES Křemeček. Otázka, jestli by preferoval prodej, nebo zvětšení ubytovny, jej však znatelně zaskočila. Omluvil se, že cestuje.

Referendum, nebo anketa?

O předchozí nabídce na odkup hotelu rozhodovali zastupitelé naposledy na jaře 2012. Po několika vyhrocených jednáních nabídli Křemečkovi 13 milionů korun namísto 25, které požadoval. Ten odmítl a vzápětí začal do hotelu stěhovat první krátkodobé nájemníky, kteří pobírali sociální dávky. V naprosté většině jde o Romy (více o situaci v roce 2012 čtěte zde).

Má radnice v Bystřici pod Hostýnem koupit hotel Podhoran za 19 milionů korun?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:30 neděle 23. března 2014. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 287
Ano
Ano 189

Tentokrát radnice uvažuje o referendu, což by byl ve Zlínském kraji naprosto ojedinělý úkaz "Není to příliš zavedený nástroj, takže teď čekáme na právní analýzu," uvedl starosta Pánek.

Znát názor co největšího počtu obyvatel města ale rozhodně chce. Pokud to nebude formou referenda, uspořádá radnice obsáhlou anketu. Rozdíl je v ceně obou průzkumů názorů a také v tom, že zatímco výsledek referenda je pro vedení města závazný, anketa ne.

Město zažívá razantní nárůst kriminality

Jisté je, že zvýšit kapacitu ubytovny by nebylo technicky nemožné. Znamenalo by to investovat do stavebních úprav a splnit celou řadu podmínek, mimo jiné třeba požární bezpečnost. To by mohlo představovat instalaci únikového výtahu, dodržení konkrétního stavebního materiálu, nebo zajištění dostatečného množství únikových východů.

Druhá varianta, tedy že by hotel koupila radnice, by zajistila zrušení legálního zneužívání sociálních dávek. To spočívá v tom, že peníze od státu inkasuje přímo majitel ubytovny. Za dospělého dostane zhruba 3 500 korun, za dítě o něco méně. Podle odhadů tak do Podhoranu proudí každý měsíc víc než čtvrt milionu korun.

Kromě toho by to mohlo znatelně ulevit obyvatelům města. V Bystřici totiž za dobu, kdy ubytovna funguje, razantně narostla drobná kriminalita.

Loni policisté a strážníci řešili především konflikty mezi samotnými obyvateli Podhoranu, problémy s veřejným pořádkem, vulgární napadání dětí i učitelů ve školách a krádeže v supermarketech.

"Letos je situace od začátku roku trochu klidnější, ale ty krádeže trvají pořád. Páchají je děti i dospělí zhruba rovným dílem," uvedl šéf městské policie Radek Sigmund.

Hotel Podhoran stojí přímo v centru Bystřice na náměstí, v těsné blízkosti historicky cenného kostela. Navíc těsně přiléhá k budově radnice.

První návrh od Křemečka město dostalo na konci roku 2011. Budovu by využít dokázalo, uvažovalo se o sestěhování jednotlivých odborů úřadu, které jsou nyní na třech adresách. Zastupitelé to kvůli ceně odmítli.