Ředitel policie ve Zlínském kraji Bedřich Koutný. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Zlínský policejní šéf Koutný rezignoval. Točila se kolem něj řada kauz

  • 19
Bedřich Koutný rezignoval na funkci policejního ředitele ve Zlínském kraji. Zlínskou a později krajskou policii vedl od roku 1990. Důvodem jsou mediální tlaky a personální problémy. Byl ve sporu s někdejším nadřízeným Lessym a rovněž s podřízeným uherskohradišťským šéfem Šabršulou.

Koutný rezignaci podal ve středu do rukou policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Informaci webu Respekt.cz později Koutný potvrdil i pro MF DNES.

„O rezignaci jsem chtěl veřejnost informovat v pátek, ale vzhledem k tomu, že se zpráva dostala ven, ji mohu potvrdit,“ řekl Koutný.

Policejní prezident Tuhý se k odchodu Koutného vyjádří až v pátek.

Bedřich Koutný

Narodil se 4. srpna 1954. Je ženatý, má tři děti.

Vystudoval geodézii na Stavební fakultě Vysokého učení technického v Brně. Po vojně pracoval jako geodet v Pozemních stavbách.

Před listopadem 1989 se aktivně zapojil do disentu, byl mimo jiné signatářem Charty 77. podílel se na vydávání ilegálních tiskovin, spolupracoval například se Stanislavem Devátým, byl proto často vyslýchán.

Po převratu v listopadu 1989 se stal předsedou občanské komise při tehdejší okresní správě SNB ve Zlíně a v září 1990 byl jmenován zlínským okresním policejním ředitelem.

V lednu 2008 se stal šéfem jihomoravské krajské policejní správy, po novém rozdělení územních pracovišť stanul v lednu 2010 v čele zlínského krajského ředitelství.

Zdroj: ČTK.

„Soustavné mediální tlaky a řešení personálních problémů už mě dost unavovaly a přemýšlel jsem, jestli není vhodná doba začít dělat něco jiného,“ poznamenal Koutný.

„Podpořily to i dehonestační kamapaně ve veřejnoprávních prostředcích. Snůškám polopravd a lží se dá jen těžko bránit,“ poznamenal Koutný.

Končí i náměstek Vaněk

Aktuálně řešil potíže svého náměstka Jaroslava Vaňka, který je podezřelý ze střetu zájmů. Policie totiž před lety koupila budovu, v níž sídlí, od podnikatele, který se následně stal štědrým sponzorem hokejového klubu v Brumově-Bylnici, který vede právě Vaněk (více zde).

Vaněk už minulý týden prohlásil, že také zvažuje podání výpovědi, a podle Koutného rezignaci tak skutečně učinil.

Kromě toho se nyní Koutný také zabýval případem svého podřízeného, šéfa uherskohradišťské policie Bronislava Šabršuly, s nímž byl zároveň v dlouhodobém sporu. Šabršula byl nyní podezřelý z řízení auta v opilosti, inspekce to ale neprokázala a Koutný měl rozhodnout o případném kázeňském potrestání Šabršuly (více zde).

„Kvůli možnému střetu zájmů jsem věc předal policejnímu prezidentovi, který podle mých informací pověřil rozhodnutím policejního ředitele pro hlavní město Praha,“ uvedl končící policejní ředitel Koutný.

Koutný: Vše možná začalo sporem s Lessym

Koutný byl rovněž v ostrém sporu s nedávným policejním prezidentem Petrem Lessym. Koutný s Vaňkem na něj podali v roce 2011 trestní oznámení kvůli Lessyho výroku v médiích, že jeden z obviněných v kauze takzvaného Toflova gangu, Rudolf Setvák, v minulosti jako pracovník brněnské policejní inspekce zametal oznámení podaná na Vaňka.

Bývalý šéf Policie ČR v Brně Jaroslav Vaněk.
Bývalý policejní prezident Petr Lessy u soudu, který řeší, jestli se dopustil

Koutného dosavadní zástupce Jaroslav Vaněk (vlevo) a někdejší policejní prezident Petr Lessy.

Vaněk i Koutný Lessyho tvrzení odmítli, policejní inspekce i tehdejší ministr vnitra Jan Kubice se ale postavili za Lessyho (více o tom čtěte zde).

„Sporem s policejním prezidentem Lessym to možná všechno začalo. Pak vše pokračovalo přes policisty, vůči nimž jsem přijal nějaké personální opatření,“ zmínil Koutný hradišťského šéfa Šabršulu.

Nového policejního ředitele pro Zlínský kraj vybere standardním procesem policejní prezident Tomáš Tuhý. Do té doby policii na východě Moravy povede Koutného druhý náměstek Jindřich Kučera.

„Bude mě zajímat, kdo sem místo mě dosedne. Krajské ředitelství ve Zlíně je ve velmi dobré kondici, dosahuje jedny z nejlepších výsledků v republice a byl bych nerad, aby byla tato práce znehodnocena. Vážím si toho, že mi policejní prezident nabídl, aby výběr nového ředitele prodiskutoval i se mnou,“ uvedl Koutný.

Vzhledem k tomu, že je dlouhodobě postavený mimo službu i Bronislav Šabršula, bude Kučera také pověřený řízením uherskohradišťské policie.

Koutný za pár dní oslaví šedesáté narozeniny. O tom, co bude po konci u policie dělat, se zatím nerozhodl.

„Všechno je to tak rychlé, že jsem své další nasměřování nepromýšlel. Teď je potřeba trocha volna,“ přiznal.

,