Pečovatelka Barbora Polášková se k týrání svěřených dětí u soudu přiznala (29. května 2013).

Pečovatelka Barbora Polášková se k týrání svěřených dětí u soudu přiznala (29. května 2013). | foto: ČTK

Rok po skandálu s týráním dětí opouští dětské centrum ve Zlíně ředitel

  • 2
Z Dětského centra Zlín, kterým před rokem otřásla kauza s týráním dětí, odchází ředitel Jiří Sýkora. Své rozhodnutí odůvodňuje vzpourou sesterského personálu. "Dotkla se jich některá opatření, která jsem zavedl, aby se situace nemohla opakovat," tvrdí Sýkora.

Surové zacházení se provalilo loni na začátku listopadu, pečovatelka Barbora Polášková, která děti bila, tahala za vlasy nebo s nimi házela, okamžitě skončila. Od soudu pak odešla s podmínkou a pětiletým zákazem práce s dětmi.

Případ týrání rozkryla oceněná komisařka

Zlínská komisařka Jana Chmelová je usměvavá mladá žena, čerstvá maminka a také třetí nejlepší policistka roku 2012. Celostátní ocenění, které nedávno získala, jí vyrazilo dech.

"Vůbec jsem nevěděla, že jsem nominovaná, od jara jsem totiž na mateřské dovolené," řekla Chmelová. U policie pracuje čtrnáct let a specializuje se na mimořádně závažné případy týrání, domácího násilí, pronásledování či znásilnění.

Loni na podzim rozkryla zatím největší případ týrání dětí, který dosud policie ve Zlínském kraji řešila – v Dětském centru na Burešově. A právě proto ji nadřízení do soutěže nominovali.

Na policii se tehdy obrátil ředitel dětského centra s podezřením, že jedna z pečovatelek dětem ubližuje. Tajně pak do místností, ve kterých podezřelá s dětmi trávila čas, instalovali kamerový systém. Stačily čtyři dny.

"Museli jsme to ukončit, přiznávám, že mi dělalo zle sledovat, co se tam děje," popsala situaci Chmelová. Důkazů pro soud už měli policisté i tak dost. Pečovatelka od něj odešla s podmínkou a pětiletým zákazem práce s dětmi. "Čekala bych, že ten zákaz bude delší, v tomto případě i doživotní," komentovala Chmelová.

Soukromí si střeží, agresivní zločinci, které odhalila, jí totiž čas od času vyhrožují. "Zrovna teď mám jednoho takového ve výkonu trestu," potvrdila.

Prozradila však, že k nápadu stát se policistkou ji inspiroval tatínek, sám kriminalista. Ke sboru pak nastoupila poté, co absolvovala Střední policejní školu v Holešově.

"Nemohli jsme se z toho vzpamatovat," vzpomíná její kolegyně Jitka Trčalová. Dodnes navíc chování bývalé kolegyně odnášejí a zažívají veřejné odsouzení.

Ředitel tehdy nařídil, že se všechny ostatní pečovatelky centra na Burešově podrobí psychotestům. Neprotestovaly, i když do té doby je nikdo nevyžadoval.

"Myslím, že by je měl podstoupit každý, kdo pracuje s dětmi. Bylo to náročné, testy trvaly čtyři hodiny," popsala Trčalová.

Uspěly všechny bez výjimky.

Probírat vztahy s odborníkem odmítly

S dalším nařízením už ale ředitel narazil, takzvané supervize sestry odmítly. Jde o setkání personálu se školeným odborníkem, na kterém se probírá situace na pracovišti, vztahy, ale třeba i vyhlídky do budoucnosti. V kostce tedy vše, co může pracovníky trápit. Nadřízení tam přístup nemají.

"Supervize se konaly dvě. Pak mi ale přišel e-mail, že jsou k ničemu a už na ně nikdo chodit nebude," popsal Sýkora. Podpis? Kolektiv sester. Jmenovitě se k tomu nepřihlásil nikdo. "Tak to tady chodí, nebyl to první anonym," dodal ředitel.

Kolektiv ale za špatný nepovažuje. "Dokonce bych řekl, že je výborný. Tímto způsobem to řeší jen pár lidí," hájí své podřízené.

O atmosféře, která v tu dobu v centru panovala, to však vypovídá. Že nebyla dobrá, zaznělo i u soudu s Poláškovou. Důvěra mezi vedením a personálem se ale podle některých zaměstnanců nezačala ztrácet vinou ředitele.

Nejistota a strach o práci

Trhliny dostala poté, co se začalo mluvit o transformaci zařízení. Ze zdravotnického se mělo stát sociální službou. S nápadem přišlo předchozí vedení Zlínského kraje. "Uvažovalo se o tom, ale nápad jsme opustili," potvrdila tehdejší krajská radní zodpovědná za zdravotnictví Hana Příleská.

Vracet se k tomu nechce ani současné vedení kraje. Mezi zdravotními sestrami v centru to však vyvolalo nejistotu a strach o práci. Následovalo odhalení Poláškové a několik měsíců poté i nápad se supervizemi.

Poláškovou policie zatkla jen několik dnů poté, co se na ni s podezřením obrátil ředitel centra. Za bleskové vyřešení případu nyní získala komisařka Jana Chmelová ocenění v soutěži Policista roku.