Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok po skandálu s týráním dětí opouští dětské centrum ve Zlíně ředitel

  10:14aktualizováno  10:14
Z Dětského centra Zlín, kterým před rokem otřásla kauza s týráním dětí, odchází ředitel Jiří Sýkora. Své rozhodnutí odůvodňuje vzpourou sesterského personálu. "Dotkla se jich některá opatření, která jsem zavedl, aby se situace nemohla opakovat," tvrdí Sýkora.

Pečovatelka Barbora Polášková se k týrání svěřených dětí u soudu přiznala (29. května 2013). | foto: ČTK

Surové zacházení se provalilo loni na začátku listopadu, pečovatelka Barbora Polášková, která děti bila, tahala za vlasy nebo s nimi házela, okamžitě skončila. Od soudu pak odešla s podmínkou a pětiletým zákazem práce s dětmi.

Případ týrání rozkryla oceněná komisařka

Zlínská komisařka Jana Chmelová je usměvavá mladá žena, čerstvá maminka a také třetí nejlepší policistka roku 2012. Celostátní ocenění, které nedávno získala, jí vyrazilo dech.

"Vůbec jsem nevěděla, že jsem nominovaná, od jara jsem totiž na mateřské dovolené," řekla Chmelová. U policie pracuje čtrnáct let a specializuje se na mimořádně závažné případy týrání, domácího násilí, pronásledování či znásilnění.

Loni na podzim rozkryla zatím největší případ týrání dětí, který dosud policie ve Zlínském kraji řešila – v Dětském centru na Burešově. A právě proto ji nadřízení do soutěže nominovali.

Na policii se tehdy obrátil ředitel dětského centra s podezřením, že jedna z pečovatelek dětem ubližuje. Tajně pak do místností, ve kterých podezřelá s dětmi trávila čas, instalovali kamerový systém. Stačily čtyři dny.

"Museli jsme to ukončit, přiznávám, že mi dělalo zle sledovat, co se tam děje," popsala situaci Chmelová. Důkazů pro soud už měli policisté i tak dost. Pečovatelka od něj odešla s podmínkou a pětiletým zákazem práce s dětmi. "Čekala bych, že ten zákaz bude delší, v tomto případě i doživotní," komentovala Chmelová.

Soukromí si střeží, agresivní zločinci, které odhalila, jí totiž čas od času vyhrožují. "Zrovna teď mám jednoho takového ve výkonu trestu," potvrdila.

Prozradila však, že k nápadu stát se policistkou ji inspiroval tatínek, sám kriminalista. Ke sboru pak nastoupila poté, co absolvovala Střední policejní školu v Holešově.

"Nemohli jsme se z toho vzpamatovat," vzpomíná její kolegyně Jitka Trčalová. Dodnes navíc chování bývalé kolegyně odnášejí a zažívají veřejné odsouzení.

Ředitel tehdy nařídil, že se všechny ostatní pečovatelky centra na Burešově podrobí psychotestům. Neprotestovaly, i když do té doby je nikdo nevyžadoval.

"Myslím, že by je měl podstoupit každý, kdo pracuje s dětmi. Bylo to náročné, testy trvaly čtyři hodiny," popsala Trčalová.

Uspěly všechny bez výjimky.

Probírat vztahy s odborníkem odmítly

S dalším nařízením už ale ředitel narazil, takzvané supervize sestry odmítly. Jde o setkání personálu se školeným odborníkem, na kterém se probírá situace na pracovišti, vztahy, ale třeba i vyhlídky do budoucnosti. V kostce tedy vše, co může pracovníky trápit. Nadřízení tam přístup nemají.

"Supervize se konaly dvě. Pak mi ale přišel e-mail, že jsou k ničemu a už na ně nikdo chodit nebude," popsal Sýkora. Podpis? Kolektiv sester. Jmenovitě se k tomu nepřihlásil nikdo. "Tak to tady chodí, nebyl to první anonym," dodal ředitel.

Kolektiv ale za špatný nepovažuje. "Dokonce bych řekl, že je výborný. Tímto způsobem to řeší jen pár lidí," hájí své podřízené.

O atmosféře, která v tu dobu v centru panovala, to však vypovídá. Že nebyla dobrá, zaznělo i u soudu s Poláškovou. Důvěra mezi vedením a personálem se ale podle některých zaměstnanců nezačala ztrácet vinou ředitele.

Nejistota a strach o práci

Trhliny dostala poté, co se začalo mluvit o transformaci zařízení. Ze zdravotnického se mělo stát sociální službou. S nápadem přišlo předchozí vedení Zlínského kraje. "Uvažovalo se o tom, ale nápad jsme opustili," potvrdila tehdejší krajská radní zodpovědná za zdravotnictví Hana Příleská.

Vracet se k tomu nechce ani současné vedení kraje. Mezi zdravotními sestrami v centru to však vyvolalo nejistotu a strach o práci. Následovalo odhalení Poláškové a několik měsíců poté i nápad se supervizemi.

Poláškovou policie zatkla jen několik dnů poté, co se na ni s podezřením obrátil ředitel centra. Za bleskové vyřešení případu nyní získala komisařka Jana Chmelová ocenění v soutěži Policista roku.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Ve Vizovicích začíná Trnkobraní, láká na návrat Nohavici či Bílou

Jaromír Nohavica na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Na Vizovické Trnkobraní se vrací po dlouhých jednadvaceti letech, kdy býval jeho pravidelným účastníkem. Jaromír...

S referendem o zlínských vodárnách už souhlasí přes pět tisíc lidí

Ilustrační snímek

Více než pět tisíc podpisů už sesbírali iniciátoři referenda, v němž by se mohli obyvatelé Zlína vyjádřit k tomu,...

Pirát silnic měl smůlu, motorka ho zradila při honičce se strážníky

Na piráta silnic čeká jeho motorka u kroměřížských strážníků.

Nepříjemné dilema teď řeší zatím neznámý motorkář. Když jej v ulicích Kroměříže pronásledovali strážníci, jeho stroj se...

Najdete na iDNES.cz