Provozovatel stránek začal odstraňovat písně s rasistickými texty, aby předešel možnému vyšetřování kvůli propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Ilustrační snímek

Provozovatel stránek začal odstraňovat písně s rasistickými texty, aby předešel možnému vyšetřování kvůli propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Ilustrační snímek | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Server karaoketexty.cz začal kvůli soudu odstraňovat rasistické písně

  • 11
Ze serveru www.karaoketexty.cz zmizely písně některých rasistických kapel. Provozovatel stránek Marek Fiala je odstranil poté, co se o jeho serveru začalo v pondělí mluvit u soudu v Kroměříži, který projednává případ pětice lidí obžalovaných za šíření ultrapravicových písní na sociální síti Facebook.

Stránky s texty písní se v celé kauze objevily víceméně náhodou. Soudce Karel Rašín a žalobce Robert Hanuš si totiž některé závadné texty jako důkazy stáhli právě ze serveru www.karaoketexty.cz, který je veřejně přístupný. A pro provozovatele by to v důsledku mohlo znamenat nepříjemnosti.

"Je třeba zvážit, zda nebyly splněny podmínky pro zahájení trestního stíhání," řekl Rašín a vyzval státního zástupce, aby dal podnět k prověření serveru (o průběhu soudního procesu čtěte také zde).

Fiala na to rychle reagoval. Písně i texty, o nichž věděl, že jsou rasistické, odstranil. Na stránkách už lidé nenajdou například texty písní kapel Agrese 95, Project Vandal nebo Valašská liga. "Budu se snažit podniknout kroky k zamezení šíření rasistických textů," přislíbil.

Místo rasistických textů už na webu visí jen vysvětlení

Když si na serveru www.karaoketexty.cz dnes kliknete například na název skupiny Project Vandal, objeví se na obrazovce stručné sdělení: "Texty tohoto interpreta byly označeny za rasistické. Z tohoto důvodu byly odstraněny a není možné je vkládat."

Fiala oblíbený server provozuje a příspěvky na něj ukládají výhradně jeho registrovaní členové. "A není v mých silách všechen obsah kontrolovat," zdůraznil.

Přístup Fialy se kroměřížskému okresnímu státnímu zastupitelství zamlouvá. "Pokud kdokoliv včetně provozovatelů serverů činí kroky k tomu, aby jejich činnost byla v souladu se zákonem, je to jenom dobře," sdělil mluvčí zastupitelství Pavel Pukovec.

Server navštěvují desetitisíce lidí. O mnoho víc, než kolik jich zhlédne profil pěti mladých mužů na sociální síti Facebook, kteří nyní stojí před kroměřížským soudem. Mladíci se podle žalobce dopustili trestného činu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, za což jim hrozí až deset let vězení.

Několik obžalovaných umístilo na svoji "zeď" třeba píseň od kapely Agrese 95 Chcípni. V ní se mimo jiné zpívá: "Tvá kůže není bílá, jsi horší než mor." Otázku, zda je to trestné, řeší od konce loňského roku kroměřížský soud.

"Propagací skupin hudebního směru white power (bílá síla, pozn. red.) vybízeli k rasistické nenávisti a odkazovali k německým národním socialistům," je přesvědčen žalobce Hanuš.

Hajlování? Kdepak, zdravil jsem fotografa, hájí se obžalovaný

Obžalovaní vinu odmítají a někdy kuriózně zdůvodňují, proč si rasistické songy stáhli a dali na Facebook. "Bral jsem to jako rockovou hudbu, nešlo mi o texty," dušoval se dvacetiletý Jan Chudárek.

Výmluvou určitě byla i reakce na to, když mu soudce ukázal fotku, na níž má zvednutou paži jako při pozdravu Heil Hitler. "Zdravil jsem člověka, co nás fotil," reagoval Chudárek.

Většina z obžalovaných videa rasistických kapel umístila na Facebook tak, aby byla přístupná jen pro jejich přátele. Každý z nich jich měl v seznamu tak padesát. Klipy si stahovali z YouTube. Tedy dalšího serveru, kde jsou veřejně přístupné.