Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Server karaoketexty.cz začal kvůli soudu odstraňovat rasistické písně

  9:06aktualizováno  9:06
Ze serveru www.karaoketexty.cz zmizely písně některých rasistických kapel. Provozovatel stránek Marek Fiala je odstranil poté, co se o jeho serveru začalo v pondělí mluvit u soudu v Kroměříži, který projednává případ pětice lidí obžalovaných za šíření ultrapravicových písní na sociální síti Facebook.

Provozovatel stránek začal odstraňovat písně s rasistickými texty, aby předešel možnému vyšetřování kvůli propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Ilustrační snímek | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

Stránky s texty písní se v celé kauze objevily víceméně náhodou. Soudce Karel Rašín a žalobce Robert Hanuš si totiž některé závadné texty jako důkazy stáhli právě ze serveru www.karaoketexty.cz, který je veřejně přístupný. A pro provozovatele by to v důsledku mohlo znamenat nepříjemnosti.

"Je třeba zvážit, zda nebyly splněny podmínky pro zahájení trestního stíhání," řekl Rašín a vyzval státního zástupce, aby dal podnět k prověření serveru (o průběhu soudního procesu čtěte také zde).

Fiala na to rychle reagoval. Písně i texty, o nichž věděl, že jsou rasistické, odstranil. Na stránkách už lidé nenajdou například texty písní kapel Agrese 95, Project Vandal nebo Valašská liga. "Budu se snažit podniknout kroky k zamezení šíření rasistických textů," přislíbil.

Místo rasistických textů už na webu visí jen vysvětlení

Když si na serveru www.karaoketexty.cz dnes kliknete například na název skupiny Project Vandal, objeví se na obrazovce stručné sdělení: "Texty tohoto interpreta byly označeny za rasistické. Z tohoto důvodu byly odstraněny a není možné je vkládat."

Fiala oblíbený server provozuje a příspěvky na něj ukládají výhradně jeho registrovaní členové. "A není v mých silách všechen obsah kontrolovat," zdůraznil.

Přístup Fialy se kroměřížskému okresnímu státnímu zastupitelství zamlouvá. "Pokud kdokoliv včetně provozovatelů serverů činí kroky k tomu, aby jejich činnost byla v souladu se zákonem, je to jenom dobře," sdělil mluvčí zastupitelství Pavel Pukovec.

Server navštěvují desetitisíce lidí. O mnoho víc, než kolik jich zhlédne profil pěti mladých mužů na sociální síti Facebook, kteří nyní stojí před kroměřížským soudem. Mladíci se podle žalobce dopustili trestného činu propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, za což jim hrozí až deset let vězení.

Několik obžalovaných umístilo na svoji "zeď" třeba píseň od kapely Agrese 95 Chcípni. V ní se mimo jiné zpívá: "Tvá kůže není bílá, jsi horší než mor." Otázku, zda je to trestné, řeší od konce loňského roku kroměřížský soud.

"Propagací skupin hudebního směru white power (bílá síla, pozn. red.) vybízeli k rasistické nenávisti a odkazovali k německým národním socialistům," je přesvědčen žalobce Hanuš.

Hajlování? Kdepak, zdravil jsem fotografa, hájí se obžalovaný

Obžalovaní vinu odmítají a někdy kuriózně zdůvodňují, proč si rasistické songy stáhli a dali na Facebook. "Bral jsem to jako rockovou hudbu, nešlo mi o texty," dušoval se dvacetiletý Jan Chudárek.

Výmluvou určitě byla i reakce na to, když mu soudce ukázal fotku, na níž má zvednutou paži jako při pozdravu Heil Hitler. "Zdravil jsem člověka, co nás fotil," reagoval Chudárek.

Většina z obžalovaných videa rasistických kapel umístila na Facebook tak, aby byla přístupná jen pro jejich přátele. Každý z nich jich měl v seznamu tak padesát. Klipy si stahovali z YouTube. Tedy dalšího serveru, kde jsou veřejně přístupné.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

Najdete na iDNES.cz